Zlewozmywak - niezbędny i niezastąpiony w kuchni. Jak go wybrać?

Zlewozmywak to niezbędny element wyposażenia kuchni. Ważne, aby dostosować go do stylu życia domowników. Posiadaczom zmywarki lub osobom, które często jadają na mieście spokojnie wystarczy zlewozmywak jednokomorowy. Miłośnikom gotowania będzie potrzebny już model dwukomorowy, często wyposażony w praktyczny ociekacz. Prześledźmy najważniejsze parametry zlewozmywaków, by wybór odpowiedniego stał się jeszcze łatwiejszy.

Jedna, dwie, a może półtorej - ile komór powinien mieć zlewozmywak?

Jak już wspomnieliśmy, zlewozmywaki - traktowane jako wykończenie kuchni - posiadają jedną lub dwie komory. Niektóre sprzęty różnią się od innych i mają dodatkowe miejsce o połowie objętości standardowej komory. Do czego można wykorzystać zlewozmywak z komorą pomocniczą? Sprawdzi się ona w wielu przypadkach: rozmrozisz w niej mięso, namoczysz, a potem umyjesz sztućce oraz opłuczesz owoce i warzywa przed gotowaniem.

Ociekacz - większa wygoda w kuchni

Ociekacz, czyli płaszczyzna tworząca całość ze zlewozmywakiem, która służy do odkładania jeszcze wilgotnych naczyń czy sztućców, to wygodne i praktyczne rozwiązanie. Nie trzeba wtedy każdorazowo wycierać mokrych przedmiotów. Warto pamiętać, że dla osób praworęcznych komora powinna znajdować się po prawej stronie, a ociekacz po lewej - dla leworęcznych na odwrót. Minusem posiadania zlewozmywaka z ociekaczem jest fakt, że zabiera on nieco przestrzeni z blatu roboczego, a kubki, patelnie czy łyżeczki na widoku mogą nie spodobać się fanom minimalistycznego wystroju.

Jaki kolor zlewozmywaka będzie pasował do mojej kuchni?

ZlewozmywakZlewozmywak Fot. Shutterstock

Materiał, a co za tym idzie kolor, granitowego, stalowego lub szklanego zlewozmywaka powinien być spójny z resztą aranżacji: baterią oraz blatem do kuchni. Jeśli nasza woda jest twarda, lepiej unikajmy granitowych zlewozmywaków z ociekaczem w kolorze czarnym. Wapienne zacieki będą na nich bardziej widoczne, na szczęście w celu usunięcia kamienia można przecierać go roztworem octu, a potem zabezpieczyć olejem jadalnym.

W ofercie Merkury Market można wybrać również zlewozmywak w kolorze piaskowym czy szarym. Z kolei efektowne białe zlewozmywaki mogą zabrudzić się plamami z wina, kawy i herbaty - po każdym użyciu opłukaj komory wody i umyj płynem do naczyń.

Zlewozmywaki w różnych kształtach

Najpopularniejsze zlewozmywaki w kształcie prostokąta pozwalają zmieścić m.in. blaszkę do pieczenia oraz inne kuchenne akcesoria. Okrągłe zlewozmywaki pasują do większości garnków, a najlepiej sprawdzą się w małej kuchni wyposażonej w zmywarkę. Zlewozmywaki a’la trapez to modele narożne. Sprawdź ofertę Merkury Market i wybierz odpowiedni produkt dla siebie.

ZlewozmywakZlewozmywak Fot. Shutterstock

Więcej o: