Drzwi przesuwne: Stylowe rozwiązanie wnętrzarskie do każdego domu

Drzwi przesuwne nie kojarzą się już tylko z wyposażeniem loftu. Dziś to designerskie rozwiązanie do każdego wnętrza, które pięknie dekoruje i świetnie dzieli przestrzeń domu. Wymaga jednak pewnych zasad montażu. Nie zapomnijcie o tym. To trzeba wiedzieć przed zakupem drzwi przesuwnych typu barn doors.

Drzwi przesuwne barn doors to obecnie jedno z najmodniejszych wnętrzarskich rozwiązań. Ich podwójna funkcja: elementu dekoracyjnego i sposobu na podział przestrzeni skłania do coraz częstszych zastosowań takich drzwi w aranżacji wnętrz. Drzwi przesuwne, dzięki różnym stylom i wykończeniom, potrafią być świetną ozdobą przestrzeni. Będą dobre zarówno do wnętrza industrialnego, rustykalnego, jak również boho czy retro. Pięknie przesłonią nie tylko pomieszczenie gospodarcze, spiżarnię czy garderobę, ale również pokoje o różnych przeznaczeniu. To modne drzwi przesuwne montowane na prowadnicy, których można użyć na wiele różnych sposobów. Wszystko zależy od kreatywności aranżacyjnej.

Drzwi przesuwne barn doors mają więcej plusów niż minusów. Wielką ich zaletą jest możliwość montażu na każdym etapie budowy domu lub remontu wnętrza. To modne drzwi, które świetnie sprawdzą się również we wnętrzu z wysokim stropem. Często są wykonywane na wymiar, dlatego mogą mieć niestandardową wysokość i różne style wykończenia.

Drzwi przesuwne do salonu, łazienki i garderoby

Drzwi przesuwne barn doors najlepiej wyglądają w salonie, łazience i garderobie, kiedy w całości wykonane są z drewna lub mają tylko ramę drewnianą z lustrzanym wypełnieniem. Mogą też mieć formę stalową, szklaną lub łączoną z tych dwóch materiałów. 

Skrzydło drzwi przesuwnych zawiesza się na wózkach z dwoma lub czterema kółkami umieszczonymi w prowadnicy. Wykonane są ze stali (niepowlekanej lub pokrytej teflonem) czy tworzywa sztucznego, na przykład z twardego nylonu lub tarmonidu, który jest lepszy, twardszy i nie wyciera się w kontakcie z aluminium. Wielu producentów drzwi przesuwnych barn doors poleca też wózki z łożyskami (np. igiełkowymi) i kółkami na trzpieniu teflonowym, które przesuwają się lżej i ciszej. 

Najbardziej polecane są drzwi przesuwne bezprzylgowe, choć czasami, gdy barn doorsy są dwuskrzydłowe, stosuje się formę przylgową. Szerokość drzwi przesuwnych zależy od rodzaju uchwytów do otwierania skrzydła i miejsca ich montażu. Jeśli uchwyt umieszczony jest w płaszczyźnie, skrzydło drzwi przesuwnych musi być o około 10 cm szersze od planowanego otworu. W innym razie uchwyt schowa się za ścianą tuż po odsunięciu skrzydła drzwiowego. Takie rozwiązanie jest najczęściej spotykane. Uchwyt drzwi przesuwnych można też umieścić w tzw. czole skrzydła, wtedy szerokość skrzydła i otworu może być taka sama. 

Ile kosztują drzwi przesuwne? 

Cena drzwi przesuwnych barn doors jest zadowalająca. Stylowe skrzydło drewniane z kompletem do montażu można kupić za ok. 2000-2500 zł. Zestaw montażowy do drzwi przesuwnych najczęściej zawiera: prowadnicę, wózki z kółkami, elementy blokujące i zapewniające stabilność drzwi.

Jak zamontować drzwi przesuwne? 

Drzwi przesuwne należy zamontować na odpowiednio dobranej prowadnicy. Najczęściej jest ona stalowa lub aluminiowa. Pierwsza jest dużo tańsza, ale i gorsza – drzwi barn doors przesuwają się po niej o wiele głośniej. Montuje się ją do ściany – bezpośrednio albo za pomocą uchwytów kątowych. Materiał, z którego zrobiona jest prowadnica drzwi przesuwnych, dobiera się w zależności od ciężaru skrzydła. Klasyczne prowadnice drzwi przesuwnych mają około 6 cm szerokości, ale są też cieńsze i lżejsze, na przykład czterocentymetrowe do drzwi dwuskrzydłowych.

Ile potrzeba miejsca na drzwi przesuwne? 

Przed wyborem najlepszego systemu do montażu drzwi przesuwnych warto pamiętać, że drzwi po odsunięciu zajmują sporą część ściany. Dlatego długość prowadnicy powinna być dobrana do szerokości otworu i liczby skrzydeł drzwiowych. Prowadnica do jednoskrzydłowych drzwi przesuwnych powinna być kilka lub kilkanaście centymetrów dłuższa niż podwójna szerokość skrzydła. To pozwoli odsłonić cały otwór drzwiowy. Natomiast prowadnica do dwuskrzydłowych drzwi przesuwnych barn doors nie może być krótsza niż szerokość czterech skrzydeł.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.