Żarówki LED - świet(l)ny element aranżacyjny

Kamil Michaluk
05.09.2020 16:00
Urządzając dom czy mieszkanie, zastanawiamy się nad doborem oświetlenia. Jednym z typów źródeł światła może być oświetlenie ledowe. Są to m.in. żarówki LED, ledowe żyrandole czy lampy zewnętrzne wykorzystujące tę technologię.

Zalety żarówek LED

Ledowe źródła światła mają moc, by świecić bez przerwy przez ponad 5 lat. Są też bardzo bezpieczne w użytkowaniu: nie pękają pod wpływem wstrząsów i wibracji, są odporne na czynniki zewnętrzne, nie zawierają niebezpiecznych gazów i szkodliwych metali ciężkich, nie nagrzewają się aż tak jak klasyczne żarówki oraz nie emitują promieniowania UV. To nie tylko praktyczne, ale i ekologiczne rozwiązanie.

Żarówki LED a Twoje samopoczucie

Czy wiesz, że za pomocą barwy światła możesz w pełni się zrelaksować lub wręcz przeciwnie - pobudzić do pracy? Warunki idealne do wypoczynku pomogą wykreować żarówki LED o ciepłej barwie światła, czyli od 2700 do 3300 K (Kelwinów). Ta temperatura barwowa charakteryzuje się delikatnie żółtym, nastrojowym światłem, dzięki czemu pomieszczenie jest bardziej przytulne. Zimna barwa światła, czyli 5300 - 7000 K, skłania do wytężonego wysiłku wymagającego precyzji, kojarzy się również z nowoczesnością i czystością.

Oświetlenie LEDOświetlenie LED Fot. Shutterstock

Na co zwrócić uwagę przy zakupie oświetlenia LED?

Temperatura barwowa to tylko jeden ważny parametr. Równie istotne są:

  • stopień oddawania Barw (CRI lub Ra). Jeśli współczynnik wynosi 100, to znaczy, że patrząc na przedmiot oświetlony taką żarówką, w 100% dostrzegasz jego prawdziwe kolory,
  • rozmiar gwintu, oznaczony literą E lub G. Duży gwint to E27 i mierzy on 27 mm, a mały jest znany pod nazwą E14. Jego średnica wynosi 14 mm. Szukając żarówki idealnej, możemy spotkać także te z gwintem oznaczonym jako GU, dedykowane halogenom np. w podwieszanych sufitach,
  • moc żarówek LED - nieco mniej intensywne oświetlenie można zamontować w sypialni i salonie, a w kuchni i łazience zainstalować to silniejsze. Wykonywanie różnych czynności, takich jak gotowanie czy dbanie o urodę, wymaga mocniejszego światła.

Żarówki LED w aranżacji kuchni, łazienki i salonu

Żarówki LED służą przede wszystkim do świecenia punktowego lub strefowego i powinny występować w towarzystwie oświetlenia głównego np. w formie żyrandola czy lampy wiszącej innego typu. W kuchni ledowe żarówki równomiernie oświetlą strefę roboczą i umożliwią bezpieczne przygotowywanie posiłków, w łazience pomogą w wykonaniu dokładnego makijażu, a w salonie wyczarują intymny klimat do oglądania filmów.

Żarówki LED różnego rodzaju znajdziesz w ofercie Merkury Market. Wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają i ciesz się oszczędnym oraz efektownym oświetleniem w swoim domu.

Oświetlenie LEDOświetlenie LED Fot. Shutterstock

Więcej o: