Lampy ogrodowe: Jak stworzyć niepowtarzalny klimat w ogrodzie?

KaM
07.09.2020 12:00
Jeżeli lubimy spędzać czas w swoim ogrodzie, watro zadbać o odpowiedni klimat nie tylko za dnia, ale też po zmierzchu. Lampy ogrodowe nam w tym pomogą. Dobrze dobrane lampy ogrodowe umiejscowione w odpowiednich punktach sprawią, że będziemy chcieli spędzać wszystkie ciepłe wieczory w swoim przydomowym ogrodzie. Światło w ogrodzie stworzy niepowtarzalny nastrój i będzie piękną dekoracją, na którą warto się zdecydować.

Przyjęcie w ogrodziePrzyjęcie w ogrodzie Fot. Shutterstock

Lampy ogrodowe to nie tylko efektowny dodatek do ogrodu. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu będziemy mogli bezpiecznie się poruszać w swojej przydomowej przestrzeni, bez obaw, że się o coś potkniemy albo na coś wejdziemy. Jest to praktyczne rozwiązanie, również w przypadku, kiedy planujemy dłuższe spotkania ze znajomymi w ogrodzie np. podczas wieczornego grillowania. Odpowiednie lampy ogrodowe zapewnią nam bezpieczeństwo i swobodę podczas wspólnych spotkań z rodziną i przyjaciółmi, oraz dodadzą niepowtarzalnego klimatu.

Gdzie umiejscowić lampy ogrodowe

Są miejsca w ogrodzie, które wymagają większego naświetlenia po zmroku. Szczególnie warto zwrócić uwagę na odpowiednie oświetlenie wejścia do domu, ścieżki i podjazdu. Jeżeli chcemy oświetlić też inne części ogrodu, to warto zastanowić się nad oświetleniem domu, budynku, gospodarczego, balkonu, tarasu czy oczka wodnego. Należy przy tym jednak pamiętać, że dodatkowe oświetlenie generuje koszty i warto zdecydować się na odpowiednie rozwiązania ułatwiające późniejszą eksploatację. Zaleca się oświetlić najpotrzebniejsze miejsca w ogrodzie, oraz jeden obiekt, który będzie głównym punktem orientacyjnym.

Dekoracje świetlne do ogroduDekoracje świetlne do ogrodu Fot. Shutterstock

Rodzaje lamp ogrodowych

Wybór lamp ogrodowych jest naprawę duży. Możemy zdecydować się na :

  • kinkiety: montuje się je na ścianie budynku, tarasie lub w altanie. Te lampy charakteryzują się tym, że rozpraszają światło i wyglądają stylowo, dlatego będą idealną ozdobą np. wejścia do domu.
  • lampy ogrodowe stojące: możemy zdecydować się na takie lampy w postaci słupków lub latarni. Jest to często wybierany rodzaj oświetlenia do ogrodu, ponieważ idealnie sprawdzi się jeżeli chcemy oświetlić ścieżkę lub podjazd. Wybierając lampę o odpowiedniej wysokości można oświetlić dużą powierzchnię wokół domu, co jest dobrym rozwiązaniem jeżeli dysponujemy dużą posesją.
  • lampy ogrodowe wiszące: takie lampy warto umieścić w altanie lub na tarasie. Ten rodzaj lamp będzie odpowiedni, jeżeli zależy nam głównie na niepowtarzalnym klimacie w ogrodzie, ponieważ te lampy pełnią funkcję głównie dekoracyjną. Lampy takie występują często w formie pojedynczych źródeł światła na długim przewodzie.
  • lampy tarasowe, oświetlenie typy LED i mniejsze lampy ogrodowe: jest to oświetlenie ogrodu, które pełni głównie funkcję dekoracyjną. Są to lampki solarne lub LED, które można umieścić w dowolnym miejscu. Ten rodzaj lampek może być idealną ozdobą oczka wodnego lub fontanny.

Ekologiczne i ekonomiczne lampy ogrodowe

Jeżeli zależy nam na tym, żeby wybierając oświetlenie do ogrodu dbać o ekologię i swój portfel, warto rozważyć zakup lamp solarnych. Lampy te ładują się dzięki promieniom słonecznym za dnia, żeby nocą oświetlić nasz ogród. Nie trzeba podłączać do nich prądu i są łatwe w montażu. Wybierając takie lampy możemy wybrać te z czujnikiem ruchu, wtedy będą się one świeciły jedynie wtedy, kiedy pojawi się ktoś lub coś w ich zasięgu. Na rynku są też dostępne lampy z czujnikiem zmierzchu, które włączą się automatycznie jak zrobi się ciemno.

Szeroki wybór lamp ogrodowych, które pomogą Wam urządzić piękny ogród znajdziecie w sklepach Merkury Market.

Więcej o: