Wybieracie łóżko małżeńskie? Oto 3 najważniejsze kwestie, o których musicie wiedzieć

Najważniejszą cechą łoża małżeńskiego jest komfort użytkowania. 160 × 200 cm, 180 × 200 cm, a może 200 × 220 cm? Jego wymiary to kwestia dostępnego miejsca oraz osobistych preferencji. Rozważmy, czy lubimy się wygodnie przeciągać i ile osobistej przestrzeni potrzebujemy? Czy śpimy przytuleni i dodatkowa przestrzeń nie jest konieczna, czy będziemy gościć w nim dziecko lub ulubionego pupila? Te wszystkie czynniki wpływają na wybór łóżka.

Rodzaje łoża małżeńskiego

W ofercie Abra Meble znajdziemy różne wersje łoża małżeńskiego. Jednym z nich jest tzw. łóżko kontynentalne. Jego cechą charakterystyczną jest drewniana skrzynia z materacem sprężynowym (ang. „boxspring”), która podtrzymuje materac właściwy. Na tych dwóch materacach często układa się tzw. toper, czyli trzeci materac, który chroni warstwy przed zabrudzeniem i sprawia, że ciężar śpiących osób rozkłada się równomiernie. Drugim typem łoża małżeńskiego jest łóżko drewniane, wykonane np. z trwałego i odpornego na uszkodzenia mechaniczne dębu. Trzecią opcją są łóżka tapicerowane, czyli obleczone materiałem, które wyróżnia przytulna miękkość, choć dużo szybciej w porównaniu do modeli drewnianych zbierają kurz. Pamiętajmy o tym, że im wyższe łóżko, tym lepiej. Oczywiście w granicach rozsądku, liczy się wygoda wchodzenia i schodzenia. Spora odległość od podłogi chroni nasze drogi oddechowe, ponieważ jesteśmy dalej od powierzchni, na której zbiera się kurz.

H1, H2, H3, H4 - jaką twardość materaca wybrać?

Aby łoże małżeńskie było w pełni komfortowe i spełniało oczekiwania konkretnej pary, warto dobrać materac do ich potrzeb. Jak kupić dopasowany materac? Istnieje wskazówka, która mówi, że twardość H2 polecana jest osobom do 80 kg, H3 dla śpiących powyżej 80 kg, a H4 dla osób o wadze powyżej 100 kg. Niebagatelne znaczenie ma fakt, że na takim materacu będą spać dwie osoby, a nie jedna, jak ma to miejsce w przypadku łóżek tradycyjnych. Co ważne, jeden szeroki materac będzie bardziej miękki niż dwa węższe, również jego trwałość będzie mniejsza. Jeśli jedna z osób jest wyraźnie cięższa lub lżejsza od drugiej, warto zakupić dwa materace - cięższy partner śpi na twardszym, a lżejszy na tym bardziej miękkim.

Zagłówek - funkcjonalne piękno za łóżkiem

Sypialnia małżeńska to jedna z najbardziej intymnych przestrzeni w domu. Nie musimy jednak od razu umieszczać jej na osobnym piętrze, z dala od codziennego zgiełku, by przebywanie w sypialni kojarzyło nam się z relaksem i przyjemnością płynącą z otaczania się pięknymi przedmiotami. Sposobem na dodanie charakteru łożu małżeńskiemu i upiększenie całego pomieszczenia jest zagłówek. Jaka jest jego funkcja? Oprócz występowania w roli dekoracyjnego akcentu zagłówek zapobiega brudzeniu się ściany i pozwala wygodnie się o nią opierać. Jeśli Twoje ulubione poduszki i kołdry posiadają wyraźny motyw lub są utrzymane w żywych, nasyconych barwach, dobrym rozwiązaniem będzie wybór zagłówka w stonowanym kolorze.

Nierzadko zagłówek jest sprzedawany razem z łóżkiem - wtedy mamy pewność, że będą do siebie pasować pod względem materiału, barwy i stylu. W ofercie Abra Meble znajdziemy m.in. zagłówki z podłużnymi wciągami, guzikami lub panelami. Dekoracyjny wygląd zagłówków w postaci pikowania, czyli z użyciem koralików lub guzików na łączach mocno napiętej tkaniny, nie przestaje być modny. 

A co, jeżeli chcemy nadać łożu małżeńskiemu więcej osobistego wyrazu? Zamocuj na ścianie panele tapicerowane. Wystarczy, że przykleisz płytę MDF pokrytą kolorową tkaniną do ściany. W ten łatwy sposób stworzysz zagłówek według własnego pomysłu, a dzięki łożu małżeńskiemu Twoja sypialnia stanie się unikatowa.

Więcej o:
Copyright © Agora SA