Płytki drewnopodobne - na co uważać przy ich wyborze?

Kamil Michaluk
08.09.2020 16:00
Imitacja drewna w postaci drewnopodobnych płytek posiada szereg zalet. Między innymi tę, że przy ciekawym i ocieplającym wnętrze designie, jest bardzo odporna. Oto kilka uwag na temat wyboru takiego produktu.

Mnogie zalety i mniej wady, czyli czy warto kupić płytki drewnopodobne? 

Przede wszystkim trzeba przedstawić zalety wyboru gresu lub terakoty imitujących estetykę naturalnego drewna. Klienci, którzy zdecydowali się na nie, cenią sobie takie ich właściwości, jak:

  • dużą wytrzymałość - z pewnością ich trwałość jest większa, niż jakiegokolwiek drewna, choćby było bardzo dobrze zaimpregnowane i przygotowane np. do położenia go w wilgotnej łazience. Płytki drewnopodobne mają wszelkie zalety tego rodzaju produktów - nie jest łatwo uszkodzić je mechanicznie, specjalna powłoka utrudnia ścieranie, nie powinny również przebarwiać się i tracić koloru.  Wybór gresu szkliwionego o odpowiednich parametrach umożliwi także pokrycie nim powierzchni na zewnątrz, gdzie zagrożeniem dla jego trwałości i estetyki nie będzie ani śnieg, ani palące słońce. 
  • ładną estetykę - możemy mieć w wybranym pomieszczeniu bardzo estetycznie wyglądające płytki, które do złudzenia przypominają wygląd drewna wraz z jego kolorem i specyficzną fakturą.
  • praktyczny charakter - pomijając fakt, że nie trzeba w przypadku imitacji drewna używać np. preparatów ochronnych, to bardzo ułatwione jest dbanie o czystość w pomieszczeniu. Taki produkt świetnie spisze się też przy ogrzewaniu podłogowym, bo stawia mniejszy opór cieplny od drewna.
  • Wyliczając wady płytek drewnopodobnych zauważymy, że będą zawsze zimniejsze od naturalnego drewna. Bardziej skomplikowane jest również pokrycie nimi ściany lub podłogi. Należy umiejętnie je kłaść, aby faktycznie przypominały drewno. Więcej więc z reguły zapłacimy glazurnikowi. 

Płytki drewnopodobnePłytki drewnopodobne Fot. Merkury Market

Duży wybór i zróżnicowane zastosowanie płytek drewnopodobnych

Zaletą płytek drewnopodobnych jest fakt, że znajdziemy je w bardzo wielu wzorach i kolorach, które są bardziej lub mniej wiernymi kopiami naturalnego materiału. Możemy je również położyć na powierzchniach w różnych pomieszczeniach - od łazienki, przez kuchnię i korytarz, aż po salon.

Jakie wymiary płytek podłogowych są najczęściej wybierane?

Do wyboru mamy produkty o różnych kształtach i długościach krawędzie. W praktyce możemy postawić na modele kwadratowe (np. 40 x 40 cm lub 60 x 60) lub najbardziej powszechne prostokątne (od 15 x 60 do 20 x 120 cm). Właśnie podłużne płytki są cenione z uwagi na to, że dość wiernie naśladują również kształt drewnianej deski. 

Płytki drewnopodobnePłytki drewnopodobne Fot. Merkury Market

Jakie parametry należy brać pod uwagę wybierając płytki drewnopodobne?

Bardzo ważne jest to, aby postawić na płytki drewnopodobne odporne na ścieranie. Najlepiej wybierać produkty o wartości III PEI lub wyższej. Będzie to dawało duże prawdopodobieństwo zachowania koloru i wzoru przez lata. W korytarzu, gdzie chodzimy bardzo często, najlepiej wybrać gres lub terakotę o wartości IV PEI. 

Dobrze jest również, zwłaszcza w często uczęszczanych miejscach, położyć płytki antypoślizgowe (np. R13). Najbardziej praktyczny będzie gres szkliwiony, przy którym nie będziemy się martwić o nasiąkanie powierzchni wodą.

Płytki drewnopodobnePłytki drewnopodobne Fot. Merkury Market

Więcej o: