Kanapy do salonu. Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Jednymi z najbardziej praktycznych mebli w domu są kanapy do salonu. Ich użyteczność przekłada się również na szybsze zużycie - warto więc postawić na modele o dobrej jakości. Na co zwrócić uwagę?

Kanapa, wersalka czy sofa? Czego właściwie szukamy?

Mówiąc o zakupie kanapy do salonu, niekiedy nazywamy ją również wersalką lub sofą. Czy te trzy pojęcia są równoznaczne? Warto wiedzieć, że kanapa to pojęcie najbardziej ogólne - stąd też widnieje w tytule. Wersalka natomiast wyróżnia się schowkiem na pościel, sofa zaś to mebel mający umożliwić wypoczynek i regenerację sił na niezwykle miękkim i komfortowym meblu.

Rozmiar kanapy

Dobór kanapy musi być skorelowany z charakterystyką pomieszczenia, w którym się znajdzie. W dużym pokoju, powiedzmy o wymiarach 6 x 5 m, możemy sobie pozwolić nie tylko na dużą kanapę, ale może to być również model w kształcie litery ‘’L’’. Do kilkunastu metrów kwadratowych lepiej jest wybrać tradycyjny model o długości do 210 cm.

Warto zwrócić uwagę, że po rozłożeniu kanapa w tak małym pokoju zajmie znacznie więcej, niż pierwotnie -  np. będzie miała 145 cm szerokości w stosunku do 95 cm w pozycji wyjściowej. Trzeba więc zaplanować przestrzeń w taki sposób, żeby miejsca wystarczyło i nie dawało to klaustrofobicznego efektu. 

Kanapa do salonuKanapa do salonu Fot. Merkury Market

Miejsce kanapy w salonie

Kanapa może być ustawiona peryferyjnie (pod ścianą) lub centralnie - wówczas może wydzielać w naturalny sposób poszczególne części salonu. Wydzieliny tak choćby część sypialną od dziennej, stanowiącej centrum rodzinnego życia w wolnych chwilach. 

Kanapa w salonie powinna być też odpowiednio daleko odsunięta od telewizora - celem tego jest ochrona oczu i wygoda oglądania. Dobrze, aby przy średnich i dużych ekranach było to ok. 200 cm odległości. 

Kanapa do salonu rozkładana czy nie?

Bardzo wiele osób staje przed takim dylematem i nie do końca potrafi z niego wybrnąć. Piękna nierozkładana sofa, o ciekawie wyprofilowanym oparciu i stylowych nogach zamiast typowego schowka na pościel, kusi swoim wyglądem. Kiedy warto sobie na nią pozwolić? Małą podpowiedzią może być odpowiedź na pytanie: czy mamy w przypadku nagłej potrzeby miejsce w domu, gdzie bez problemu przenocujemy gości? Brak takowego powinien nas skłaniać raczej do wyboru kanapy do salonu rozkładanej, która nocą zamieni się w łóżko.

Zaoszczędzimy również nieco miejsca, wtedy gdy wybrany przez nas model łóżka będzie posiadał pojemny schowek na pościel. 

Jaki mechanizm rozkładania?

Jakość użytkowania rozkładanej kanapy w salonie będzie też uzależniona od mechanizmu jej rozkładania. Będzie to ważne zwłaszcza wtedy, gdy częściej będziemy jej używać do spania. Wyróżniamy następujące rodzaje:

  • ‘’belgijka’’ - mechanizm analogiczny do funkcjonującego w łóżku polowym
  • wózek - wysunięcie przedniej części i wyrównanie powstałej przestrzeni przez użycie miękkiej części siedziska
  • DL - wysunięcie przedniej części łóżka i opuszczenie oparcia
  • klik-klak - opcja typowo wersalkowa i najczęściej spotykana - podniesienie siedziska do usłyszenia charakterystycznego odgłosu i opuszczenie go
  • Kanapa do salonu, Fot. Merkury Market

Jaki materac i materiał kanapy do salonu?

Przy dość drogim zakupie, jaki stanowi kanapa do salonu, warto pokusić się o wybór materiału, który będzie wytrzymały i odporny np. na przetarcia, ale też zabrudzenia i rozciągnięcie. Popularne tkaniny to:

  • żakard
  • plusz
  • mikrofaza
  • płótno
  • szenila 

Coraz bardziej popularne jest sprzedawanie mebli z wymienialnymi pokrowcami do codziennego użytku, które łatwo jest utrzymać w czystości.

Kanapa do salonuKanapa do salonu Fot. Merkury Market

Więcej o: