Deski tarasowe. Co warto o nich wiedzieć?

Wykonanie tarasu zarówno z deski naturalnej, jak i deski kompozytowej, daje właścicielowi stylowe miejsce do wypoczynku. Co jednak zrobić, aby było trwałe? Konieczny jest odpowiedni dobór produktu. To zaś nie jest zbyt łatwe.

Deski tarasowe naturalne i kompozytowe

Chęć zaprojektowania idealnego miejsca wypoczynku zmusza nas do dokonania wyboru pomiędzy deską naturalną a kompozytową. Drewno jest wspaniałym materiałem budowlanym obdarzonym walorami estetycznymi, którym trudno zaprzeczyć. Nawet usłojenie jest indywidualne dla każdego gatunku. Z pewnością jest to również materiał ekologiczny, o który jednak trzeba zadbać przez czyszczenie i impregnację. Najchętniej używa się desek tarasowych wyprodukowanych z:

  • modrzewia europejskiego
  • modrzewia syberyjskiego
  • bangkirai
  • cumaru

Kompozyt zaś powstaje z połączenia drewna i PCV. Z ekologicznym podejściem niewiele ma wspólnego. Nie trzeba jednak ich impregnować lub dodawać im jeszcze kolejnej warstwy ochronne, należy jednak regularnie je myć - najlepiej myjką ciśnieniową.

Deski tarasoweDeski tarasowe Fot. Merkury Market

Cena 

Przedziały cenowe desek naturalnych i kompozytowych są bardzo rozpięte. Od kilku do nawet kilkuset złotych za m2. Zawsze warto jednak wybierać produkty stworzone z zawartością PCV, nie zaś HDPE, których wytrzymałość jest znacznie mniejsza.

Najtańsze będą modele zrobione z rodzimych drewna drzew iglastych -  do ok. 50 zł m2. Znacznie więcej, bo od 200 do 400 zł, należy zapłacić za deski tarasowe przygotowane z cennego drewna egzotycznego. 

Gwarancja i trwałość

Najlepsze firmy udzielają gwarancji na stworzony przez siebie produkt. Można się spotkać z różnym czasem takiej gwarancji, co odnosi się do jej rodzaju i materiału wykonania. Dla przykładu:  

  • deski kompozytowe z HDPE zwykle sprzedaje się z gwarancją producenta do 10 lat
  • deski tarasowe z PCV, w zależności od jakości materiału, mogą posłużyć nawet 30 lat. 
  • deski kompozytowe ze świerku skandynawskiego powinny wytrzymać do 15 lat
  • egzotyczne drewno, jako jedyne, posiada wytrzymałość do nawet 30 lat

Deski tarasoweDeski tarasowe Fot. Merkury Market

Impregnacja

W przypadku naturalnego drewna, wystawionego na stałą ekspozycję szkodliwych dla niego warunków atmosferycznych, niezbędna jest impregnacja. Preparaty, którymi wykonuje się taką czynność, często mają również za zadanie jeszcze bardziej wyeksponować piękno słojów drewna. 

Akcję impregnowania desek tarasowych naturalnych należy co roku powtarzać tak, aby stale tworzyła się hydrofobiczna powłoka. Warto dodać, że szczególnie deski z rosnących w naszym kraju iglaków należy odpowiednio szybko objąć impregnacją, bo bardzo łatwo mogą stracić swoje piękno. 

Jak montować deski tarasowe?

Warto pamiętać, aby przytwierdzając deski tarasowe, zachowywać szczelinę pomiędzy nimi o szerokości do 5 mm. Dzięki temu można liczyć na to, że spowodowana warunkami atmosferycznymi zmiana objętości materiałów nie przyczyni się do dużych strat. Wbrew pozorom sprawa ta dotyczy także desek tarasowych kompozytowych.

Deski tarasoweDeski tarasowe Fot. Merkury Market

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.