Stylowy i praktyczny zestaw do wina. Produkty must have dla koneserów

Wioleta Bednarczyk, D Z
09.09.2020 15:20
Każdy koneser wina potrzebuje odpowiednich kieliszków i akcesoriów. Przedstawiamy zestawy do wina, które was nie rozczarują. Do wyboru wiele ciekawych produktów.

Zestaw do wina.Zestaw do wina. Fot. Shutterstock

Wino trzeba dobrze poznać, żeby zrozumieć jego smak. Jak je serwować? Wszystkie rodzaje wina, które wymagają chłodzenia, powinny stać w lodówce przez całą dobę. Białe i różowe należy serwować, kiedy mają temperaturę 8 - 12 st. C, natomiast czerwone - 12 -18 st. C (zależy to od stopnia wytrawności). Zawsze też podaje się wino lżejsze przed cięższym, czyli białe powinno być serwowane przed czerwonym. Także wszystkie rodzaje win wytrawnych przed słodkimi, a młode przed dojrzałymi. Na stole powinna pojawić się również woda. To tylko garstka informacji dla koneserów wina.

Każdemu smakoszowi tego trunku przyda się również kilka akcesoriów. Mamy m.in. korkociągi zwykłe i elektryczne, karafki, schładzacze, coolery czy korki próżniowe i zatyczki do butelek. Odpowiednio dobrany zestaw do wina czerwonego i białego wraz z kieliszkami pozwoli na jeszcze lepszą degustację, co dla prawdziwych koneserów jest szczególnie ważne.

Kieliszki – obowiązkowe w każdym zestawie winiarskim

W dawnych czasach wino było napojem kobiet z klasą, które dzięki doskonale rozwiniętym zmysłom węchu i smaku potrafiły wyłapywać najmniejsze różnice między jego gatunkami Dziś to trunek, którym zachwycają się i panie, i panowie. W zależności od jakości i wieku trunku dostępne jest w przeróżnych cenach. Wartość najdroższej butelki wina wynosiła kiedyś 225 tysięcy dolarów (choć wyceniona została na 500 tys. dolarów) i należała do kupca Williama Sokolina. To Chateau Margaux z 1787 roku. Jednak nigdy jej nie sprzedał. Stłukła się przypadkiem w restauracji, a właściciel otrzymał za nią wskazaną kwotę z tytułu ubezpieczenia. To pokazuje, jak wielką wartość może mieć wino. Dlatego tak ważne jest również szkło, w którym jest ono podawane. Dobrze dobrane pomaga lepiej uwolnić smak i aromat wina. Dlatego odpowiednie kieliszki powinny znaleźć się w każdym domowym zestawie do wina. 

Jakie kieliszki do wina warto kupić? Klasyczne wzory zawsze będą modne. Świetnie prezentują się z każdym zestawem do wina białego i czerwonego, bez względu na jego styl. 

Kieliszek do czerwonego wina.Kieliszek do czerwonego wina. Fot. Shutterstock

Kieliszki do wina przyjmują różne formy, a ich mniejsze i większe wybrzuszenia odpowiadają konkretnym kolorom trunku z winorośli. Włosi, Hiszpanie czy Portugalczycy, którzy słyną z produkcji znakomitych win, z pewnością wiedzą o tym najlepiej. Klasyczne wzory kieliszków zawsze będą trafione, dlatego świetnie się sprawdzą jako część zestawu do wina na prezent. 

Jakie kieliszki do wina czerwonego? 

Z dużym "brzuchem". Ponieważ im większa jest czasza kieliszka do czerwonego wina, tym lepiej uwalnia ono swój smak i aromat. Podobnie jest z wiekiem wina – im starsze, tym kieliszki o większych czaszach powinno się wybierać. To kolejna zasada profesjonalnych sommelierów. Warto też pamiętać, że kieliszka do czerwonego wina nigdy nie napełnia się w całości - najlepiej do około 1/3 jego pojemności.

Jakie kieliszki do wina białego?

To szklane formy na nóżkach, które mają mniejszą i węższą czaszę niż kieliszki do wina czerwonego, ponieważ białe wino, ze względu na mniej złożony smak, takich właśnie potrzebuje. Dlatego mocno wybrzuszone kielichy nie sprawdziłyby się w tym przypadku tak dobrze. Te z mniejszą i węższą czaszą dłużej zachowują odpowiednią temperaturę i zapewniają najlepsze odczucie smaku i aromatu białego wina. Powinno się je napełniać maksymalnie do połowy. 

Są również szlachetne rodzaje białego wina o bardziej złożonym smaku niż te standardowe. Do takich używa się kieliszków do wina o większych pojemnościach - są podobne do tych do wina czerwonego.

Pamiętaj! Warto trzymać się zasady, że im bogatszy smak wina, tym większa powierzchnia czaszy. 

Zestaw do wina w butelce 

Dobry stojak, kieliszek, cooler czy karafkę warto mieć w domu, jeśli lubisz nie tylko pić, ale kolekcjonować wino. Zobacz ten zestaw do wina! Może znajdziesz tu coś dla siebie. 

Zestaw do otwierania wina

Z tymi korkociągami z łatwością otworzysz każde wino. To propozycje rożnych marek, standardowe i elektryczne. 

Zestaw do otwierania wina.Zestaw do otwierania wina. Fot. Shutterstock

Więcej o: