Jak urządzić jadalnię w salonie? Podpowiadamy sprawdzone sposoby

Nowoczesne wnętrza otwierają się na różne funkcje, aby bliscy sobie ludzie mogli jak najwięcej czasu spędzać wspólnie podczas gotowania, odpoczynku, a nawet pracy. Nowoczesna jadalnie nie jest już oddzielnym pomieszczeniem do serwowania posiłków, ale wyodrębnionym miejscem w salonie lub w przestrzeni między strefą odpoczynku a kuchnią. Do stworzenia wyjątkowego kącika na rodzinne posiłki nie potrzebujemy wiele: wystarczy stół i wygodne krzesła.

Jak wybrać rozmiar stołu do jadalni?

Stoły do jadalni mogą być bardzo różne, zarówno pod względem stylu wykonania, materiału, jak i rozmiaru. Dla wielu osób jedyny wybór to duży, drewniany blat na masywnych nogach, który przetrwa lata. Ale nie zawsze jest to dobry wybór. W małym mieszkaniu, gdzie salon i kuchnia stanowią jednolitą przestrzeń, taki mebel zabierze cenne miejsce. Nie trzeba rezygnować z osobnego kącika jadalnego. Blat kuchenny ustawiony prostopadle do szafek i podparty nóżkami, zapewnia wygodne miejsce dla dwóch osób na wspólne posiłki. Jeśli do tego wybierzemy wysokie i efektowne hokery, to okaże się że mamy bardzo stylowy barek w kuchni.

Przy braku miejsca sprawdzonym sposobem na wpasowanie stołu w przestrzeń kuchni i salonu jest ustawienie go jednym bokiem przy ścianie. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie, gdy na co dzień potrzebujemy nie więcej niż 4 miejsc.

Ratunkiem może też być stół rozkładany albo okrągły. Wbrew pozorom modele z blatem w kształcie koła zajmują mniejszą powierzchnię niż podobnych rozmiarów standardowe prostokątne. Przykryty szydełkowa serweta okrągły stół może stać się najmocniejszym elementem aranżacji w rustykalnym lub klasycznym stylu.

Stół do jadalniStół do jadalni Fot. Abra Meble

Rozkładany stół do jadalni

Podczas świąt czy imprez rodzinnych, gdy potrzebujemy ugościć przy stole więcej osób niż zwykle, nieoceniony będzie stół rozkładany. Przy odrobinie zaangażowania odnajdziemy odpowiedni stół w dowolnym kształcie lub kolorze. Najważniejsze jest jak się on rozkłada i ile więcej miejsca zyskujemy. Największe modele potrafią powiększyć powierzchnię z 1,2 m do nawet 3 m. Najważniejsze aby zmieściła się odpowiednia ilość krzeseł, a goście mieli swobodę przy siadaniu i wstawaniu od stołu. Do codziennego użytku bardzo duży stół może być nieprzydatny.

Stół do jadalniStół do jadalni Fot. Abra Meble

Sposoby na wydzielenie jadalni

Nawet w najmniejszym mieszkaniu warto zadbać aby miejsce spotkań rodzinnych przy stole było chociaż minimalnie zaznaczone i odseparowane od pozostałych części. Najprostszym sposobem jest wykorzystanie światła. Umieszczenie stylowej lampy albo niewielkiego kryształowego żyrandola nad blatem stołu, nie tylko dodatkowo doświetli miejsce, ale stworzy klimat do wspólnych posiłków.

Odrębność poszczególnych stref łatwo podkreślić za pomocą detali. Oklejenie ściany, przy której stoi stół, fototapetą z modnym motywem włoskiej uliczki lub w roślinny wzór, nie tylko doda stylu, ale optycznie powiększy przestrzeń. Podobnie zadziała pomalowanie wyrazistym kolorem farby. Użycie wersji lateksowej lub zmywalnej zabezpieczy dodatkowo ścianę przed ingerencją najmłodszych domowników. Można bez problemu usunąć z takiej powierzchni ślady pozostawione przez malutkie rączki. Wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką.

Często stosowanym sposobem na oddzielenie części jadalnej od reszty mieszkania jest umieszczenie dywanu pod stołem z krzesłami. Wyodrębni to przestrzeń wizualnie, a jednocześnie zabezpieczy podłogę i doda wnętrzu przytulnego charakteru. Należy tylko zadbać, aby dywan był na tyle duży, żeby krzesła po odsunięciu, mieściły się w jego obszarze. W przeciwnym razie może być bardzo niewygodnie: siadając i przysuwając się do stołu będziemy zaczepiać o krawędź dywanu.

Stół do jadalniStół do jadalni Fot. Abra Meble

Więcej o:
Copyright © Agora SA