Ściana przy której stoi telewizor jest z reguły zagospodarowana specjalnie zaprojektowanymi półkami lub szafkami. To jedno z popularniejszych rozwiązań tej części domu, gdyż łączy praktyczność z efektownym wyglądem, przy tym doskonale sprawdza się w małych wnętrzach. Półki oraz szafka rtv nadają się do przechowywania wielu drobiazgów, jak choćby płyt z filmami, książek, dekoracji.
W celu osiągnięcia efektu lekkości oraz wizualnego powiększenia nowoczesnego pomieszczenia, polecamy jasną, subtelną kolorystykę. Równie dobrze sprawdzą się białe szafki, jak też w kolorze jasnego drewna. Dodadzą wnętrzu lekkości, co przy dużym telewizorze może być bardzo przydatne.
Dobrym pomysłem jest wykorzystanie meblościanki, złożonej z szafek o różnej wielkości i przeznaczeniu. Tworzą one jednolite, spójne kompozycje i są praktyczne. Pozwalają przechowywać wiele rzeczy niezbędnych w domu, takich jak tekstylia, zestawy naczyń obiadowych, książki czy chwilowo nie używany sprzęt. Wszystkie potrzebne przedmioty znajdą swoje miejsce, a nam uda się utrzymać porządek w salonie. W każdym zestawie jest przewidziana szafka pod telewizor. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się szczególnie w mniejszych mieszkaniach, gdzie pokój dzienny spełnia również inne funkcje i potrzebujemy miejsca do przechowywania.
Telewizor to przyjemność z oglądania, ale oznacza też mnóstwo kabli, które mogą oszpecić nasze wnętrze. Bardzo łatwo ukryć je za masywną konstrukcją mebli, pod warunkiem że nie będzie to modny model na wysokich nóżkach i raczej zabudowany. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dużej komody jako podstawy pod telewizor. Jest to świetne rozwiązanie do przestronnych salonów, gdzie ten typ mebla nie przytłoczy nadmiernie przestrzeni i gdzie nie potrzebujemy zbyt wielu innych elementów wyposażenia. Nie wybierajmy jednak komody wyższej niż 50 - 60 cm, aby ekran nie był za wysoko dla naszego wzroku. Oczywiście, wiele zależy również od wysokości fotela czy kanapy. Najlepiej jednak, żeby telewizor był na wysokości środka lub poniżej linii oczu. Trzeba tak ustawić TV, żeby podczas oglądania nie trzeba było zbyt wysoko podnosić głowy. Nie tylko źle wpływa to na komfort, ale także na zdrowie. Specjaliści twierdzą również, że im większy telewizor, tym niższą szafkę powinno się zakupić. Z kolei, jeśli chodzi o szerokość szafki rtv, to optymalny jej wymiar powinien być szerszy od przekątnej ekranu o minimum 5-10 cm.
Nie zapominaj o spójności szafki RTV z pozostałymi meblami w salonie oraz innymi elementami wyposażenia. Szafka z telewizorem zwykle znajduje się bowiem w centrum pokoju (tak, by ze wszystkich stron był dobry widok na ekran), będzie więc jednym z głównych punktów wyposażenia. Szafka pod telewizor nie powinna zatem odstawać od reszty. Wybierz ją w komplecie z innymi meblami lub dopasuj kolorystycznie i stylistycznie do całości aranżacji. Warto jednak przypomnieć, że meble w jasnym kolorze najlepsze będą do małych wnętrz, gdyż optycznie je powiększą i rozjaśnią. Czarne dopasują się do większości pomieszczeń, jednak bardziej widoczny będzie na nich zbierający się kurz (szczególnie w okolicy telewizora). Do większości aranżacji dopasujesz również klasyczne meble, w brązowych odcieniach.
Gdy otoczenie telewizora jest już zorganizowane, warto pomyśleć o ciekawym tle. Pierwsze na myśl przychodzi klasyczne jednolite wykończenie ściany. Jednakże w nowoczesnych wnętrzach dobrze wygląda surowy beton, kamień dekoracyjny czy designerskie cegły. Dodatkowo urządzenia telewizyjne lubią taką nowoczesność i świetnie się z nią komponują, tworząc nieoczywisty i ciekawy styl.
Skoro wspomnieliśmy o nowoczesnym designie to warto powiedzieć kilka słów o panelach 3D. Są ostatnio bardzo popularne i nie ma co się temu dziwić. Jest to dodatek który nadaje wnętrzu dużo przytulności, a jednocześnie jest bardzo dekoracyjny. Panele pozwalają osiągnąć efekt wyjścia poza utarte schematy i są niezwykle dekoracyjne. Stworzą ciekawe tło, a przede wszystkim dodadzą charakteru pokojowi dziennemu.