Nowoczesne tapety 3D sposób na niezwykłą metamorfozę mieszkania

Kamil Michaluk
12.09.2020 16:00
Decyzja o remoncie mieszkania nie przychodzi nam łatwo. Bardzo nie lubimy zamieszania i rozgardiaszu, który w tym czasie zagości w naszym domu. Ale bywa, że potrzebujemy odmiany i to takiej, która da natychmaistowy efekt oraz nie wymaga poniesienia dużych kosztów. Rozwiązaniem jest położenie tapety 3D. Tradycyjna tapeta to po prostu okładzina ścienna, stosowana we wnętrzach, najczęściej wykonana z papieru zadrukowanego wzorem lub tłoczonego w ozdobną strukturę. Tapeta 3D idzie krok dalej. Obraz na niej umieszczony ma głębię, stwarza poczucie perspektywy i iluzję rzeczywistości.

Krótka historia tapety

Sama tapeta nie jest nowym wynalazkiem. Znane są od XVI wieku, a prawdziwy rozkwit nastąpił w wieku XVIII pod wpływem mody na chińszczyznę i tapet przywożonych jako towar eksportowy z Państwa Środka. Pierwsze tapety malowano ręcznie, a wynalazek druku bardzo wpłynął na rozwój tej metody zdobienia ścian. Pierwsza modna i znana królewska manufaktura powstała oczywiście we Francji w Paryżu za czasów Ludwika XVI. Wzory tapet projektowali wielcy artyści, tacy jak François Boucher, a potem np. William Morris. Rozwój druku ilustrowanego sprawił, że tapeta daje nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o wybór wzoru czy faktury, pasujących do naszego wnętrza i zgodnych z upodobaniami.

TapetaTapeta Fot. Merkury Market

Jakie tapety wybrać do kuchni i łazienki?

Do niedawna kuchnia oraz łazienka nie były pomieszczeniami, do których polecano tapety. Działo się tak ze względu na dużą wilgotność, zmiany temperatury i wilgoć, które są domeną tych miejsc, a tradycyjna, papierowa tapeta nie lubiła takich warunków. Wraz z pojawieniem się na rynku tapet winylowych okazało się, że mogą być ozdobą także tam, bo woda im nie szkodzi. Jeśli chodzi o wzory to największą popularnością cieszą się tapety 3D z wizerunkami miast: Nowego Jorku, Paryża czy Rzymu, urokliwych uliczek lub motywów przyrody. Naklejone w niewielkim pomieszczeniu na przeciw drzwi lub na ścianie, gdzie stoi stół, dają wrażenie przestrzeni, uspokajają i sprzyjają relaksowi. Powiększają optycznie wnętrze, o czym świetnie wiedzą profesjonalni dekoratorzy.

Tapety 3D do salonu

W salonie, który zwykle jest największym pomieszczeniem w domu, ale też najbardziej reprezentacyjnym i często musi pełnić wiele funkcji, tapeta może pomóc go podzielić na poszczególne strefy, a nie tylko ozdobić. Aby ściany prezentowały się stylowo, warto przemyśleć wzór, który wykorzystamy. Pokrywamy nim tylko jedną ścianę albo jej fragment. Pozwoli to uniknąć efektu przytłoczenia. Jeśli zdecydujemy się na abstrakcyjny, graficzny motyw to doskonały efekt daje wykorzystanie go także w tekstyliach. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić. W nowoczesnych wnętrzach tapeta 3D wykorzystywana jest też jako zastępnik obrazów. Popularne są grafiki w stylu lat 60- tych, z motywem lasu, łąki albo iluzje optyczne. Warto wtedy zadbać, aby dominujący kolor z tapety przewijał się również we wnętrzu salonu. Zapewni to spójność całej aranżacji i unikniemy chaosu.

TapetaTapeta Fot. Merkury Market

Tapeta 3D do małej sypialni

Tapeta 3D to idealna propozycja do małej sypialni. może pomóc interesująco powiększyć najmniejsze nawet wnętrze. Ważne aby wzór nie pobudzał, a uspokajał i wyciszał nas przed snem. Idealnie nadają się do tego przedstawienia detali architektonicznych: kolumnady, portali, długiego korytarza. Świetnie sprawdzi się także motyw drogi lub torów kolejowych. Najważniejsze aby kolorystyka była stonowana - jeśli pomieszczenie nie jest zbyt jasne, to kolor może być czynnikiem który je rozświetli.

Czy tapeta się opłaca?

Dobrej jakości tapety trochę kosztują, ale naprawdę warto w nie zainwestować. Takiego efektu nie osiągniemy innymi sposobami. Jeśli nasza ściana nie jest idealna, ma niewielkie uszkodzenia lub nierówności to tylko tapeta 3D jest w stanie to ukryć, bez konieczności przeprowadzania gruntownego remontu.

Salon w kolorach. Salon w kolorach.  Fot. Merkury Market

Więcej o:
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • darijam

    0

    Tapety pięknie prezentują się przede wszystkim na gładkich ścianach, a taki efekt można osiągnąć między innymi dzięki płytom gipsowo - kartonowym: rigips.pl/aktualnosci/plyty-g-k-do-kuchni-wykonczenie-kuchni-z-plytami-gipsowo-kartonowymi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX