Wycieraczka - niepozorny przedmiot do zadań specjalnych. Jak wybrać najlepszą?

KaM
13.09.2020 12:00
Wycieraczka pod drzwi wejściowe do domu nie jest przedmiotem, nad którego wyborem jakoś szczególnie się zastanawiamy. Nie poświęcamy jej uwagi, ale na pewno natychmiast zauważymy brak przed progiem. Należy do gatunku rzeczy niewidocznych, ale niezbędnych w codziennym życiu. Może więc warto wybrać odpowiednią, taką, która długo posłuży i nie będzie straszyć wyglądem?

Dobra wycieraczka - niezbędna w każdym przedpokoju

Dobra wycieraczka pozwala utrzymać porządek w przedpokoju i na zewnątrz mieszkania lub domu: na klatce schodowej, ganku, korytarzu. Jakie cechy sprawiają, że wycieraczka spełni swoje funkcje lepiej niż inny model? Zwykle wyboru dokonujemy intuicyjnie, ale na pewno inną wybierzemy na schody, inny rodzaj pod buty ustawione do odcieknięcia w przedpokoju, a inną na bardzo uczęszczane schody.

Najbardziej ogólny podział, jakiego można dokonać segreguje wycieraczki na dwie grupy:

  • wycieraczki obiektowe, stosowane przed wejściem do ruchliwych budynków, choćby na klatki schodowe bloków, czy hotele, pensjonaty, budynki użyteczności publicznej, duże sklepy. Przybierają one postać między innymi wycieraczki metalowe z osadnikami oraz wysokie wycieraczki gumowe wpuszczane w specjalnie przygotowany otwór. Wycieraczki z tej klasy są zwykle bardzo wytrzymałe, mocne i sporych rozmiarów, natomiast co do estetyki wykonania, obejmuje ona przede wszystkim porządne funkcjonalne wykończenie, natomiast ozdobniki i dekoracje stosuje się rzadko;
  • wycieraczki domowe lub nazywane wewnętrznymi - bardzo różnorodne pod względem wielkości, materiału wykonania i zastosowania. Ogólnie przeznaczone są dla potrzeb konkretnego mieszkania lub domu. Pozwalają na oczyszczenie obuwia z błota, śniegu i wody, ale nie są w stanie przyjąć większych ilości brudu, tak jak wycieraczki obiektowe.

Wycieraczka do domuWycieraczka do domu Fot. zalando

Materiał wykonania wycieraczek

Podstawowym kryterium wyboru wycieraczek domowych jest materiał, z którego są wykonane i nasze preferencje w tym zakresie. Wycieraczki wykonane z włókna kokosowego - mają dość gruby splot, a szorstkie włókna ułatwiają zbieranie nawet drobnych zanieczyszczeń. Zdolność do wchłaniania wody sprawia, że wycieraczka tego typu pozwala zachować czystość. Dostępne są w wielu estetycznych modelach. Najciekawsze są ażurowe, z plecionki. Dla wzmocnienia i aby zapobiec przesuwaniu wycieraczki, wykorzystuje się gumę, co wzmacnia konstrukcję i ułatwia czyszczenie butów. Ten typ jest bardzo chłonny i efektowny. Naturalne materiały, choć mniej trwałe, są zawsze dobrym wyborem.

Nowoczesne wycieraczki są produkowane z wykorzystaniem modnych wzorów i motywów, które po wejściu do domu odnajdziemy na dywanach, tkaninach dekoracyjnych czy tekstyliach kuchennych. Pozwala to już od wejścia stworzyć jednolity charakter całego domu. Każdy znajdzie model dla siebie, o ciekawym wyglądzie, modnym wzornictwie w kolorach, które lubi.

Wycieraczki gumowe to bardzo trwałe i najczęściej wybierane rozwiązanie. Przybierają różne formy. Najczęściej spotykane mają wytłoczony gruby wzór lub igiełki, które przy pocieraniu doskonale usuwają wszelkie zabrudzenia z obuwia. Popularne są także cięższe, grubsze modele, bardzo ażurowe. Dobrze zabierają śnieg i błoto, a położone na zewnątrz chronią przed oblodzoną powierzchnią schodów podczas zimy. Łatwo utrzymać je w czystości: wystarczy opłukać pod bieżąca wodą i usunąć spod spodu nagromadzony piasek.

Wycieraczki z tworzyw sztucznych: zarówno przypominające sztuczną trawę, jak i te z ostrymi igiełkami (zwykle wykonanymi z poliwinylu) mają tę zaletę, że są odporne na intensywną eksploatację i warunki atmosferyczne. Bardzo ładnie prezentują się szczególnie na zewnątrz, ułożone na ganku, bo przypominają sztuczną trawę.

WycieraczkaWycieraczka Fot. zalando

Wymiary wycieraczek

Kwestia dobrania odpowiedniego wymiaru ma kluczowe znaczenie, ponieważ często wycieraczka pełni też funkcję podkładki pod obuwie, zatem musi być odpowiednio duża.

Standardowe małe wycieraczki dostępne w sklepach mają wymiary 40×60 cm. To niewiele, ale wystarczy do wytarcia butów przed wejściem do mieszkania. Ten rozmiar zabezpieczy wejście do domu przed naniesieniem piachu i zabrudzeniem podłogi błotem z zewnątrz.

Jeśli potrzebujemy lepszej ochrony podłogi w przedpokoju, dostępne są większe rozmiarowo wycieraczki. Mogą pełnić także funkcje dywanika i ociekacza pod obuwie. Większa wycieraczka zabezpieczy podłogę przed porysowaniem piaskiem z butów i pomoże utrzymać czystość w przedpokoju.

Warto zwrócić uwagę, że wersje dostępne na rynku są coraz bardziej estetyczne i kolorowe. Wiele z nich ma motywy roślinne, czy napisy z powitaniem. Nowoczesne wycieraczki dostępne są w modnych wzorach i kolorach, wykorzystywanych także w dywanach, tkaninach dekoracyjnych lub tekstyliach kuchennych. Wybierając wycieraczkę kierujemy się nie tylko intuicją, ale poczuciem estetyki i modą. Warto wziąć pod uwagę także jej trwałość, aby posłużyła nam wiele lat.

Więcej o: