Urządzenia Smeg: włoski design, który stylowo urządzi każdą kuchnię

Smeg kojarzy się z awangardowym designem o opływowym kształcie i wyjątkowych kolorach. To cechy, które wyróżniają urządzenia marki Smeg z linii retro - 50's Style. Przedstawiamy ciekawe propozycje do każdej kuchni.

Lodówka i wyciskarka Smeg we wnętrzu z nutą retro i vintage.Lodówka i wyciskarka Smeg we wnętrzu z nutą retro i vintage. Fot. Wioleta Bednarczyk

Smeg to rodzinna firma z Włoch o imponujących tradycjach. Nie bez powodu jej główna siedziba mieści się przy ulicy Leonarda da Vinci. Wyjątkowe wzornictwo marki Smeg i jej popularne sprzęty AGD z linii retro zna chyba każdy. Jeśli nie ze sklepu, reklamy telewizyjnej albo internetowej to z filmów amerykańskich, których akcja rozgrywa się nie tylko w latach 50, ale również współczesnych. Gwiazdą najczęściej była lodówka Smeg 50's Style. Dekorowała aranżacje kuchenne w ekranizacjach takich jak: “Zamiana ciał”, “Transformers 3”, “Paddington”, “Egg”, “Wywiad z Bogiem” czy w serialu “Russian Doll”. Limitowane serie lodówki Smeg powstawały przy współpracy z marką samochodów Mini czy drużyną piłkarską FC Barcelona. To ona wystylizowała kuchnie retro, a moda na nią nie przemija! Dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych sprzętów AGD marki Smeg, ale nie ona jedna podoba się miłośnikom stylowej kuchni. Marka oferuje o wiele więcej urządzeń – retro oraz o nowoczesnym wzornictwie, których jakość i wzornictwo doceniono na całym świecie: piekarniki, okapy czy pralki. Urządzenia projektują projektanci znani na całym świecie, m.in. Guido Canali, Marc Newson i Giancarlo Candeago. Marka Smeg ma na koncie również wiele nagród: Good Design Award czy Dedalo and Minosse International Prize. 

Małe AGD Smeg do kuchni.Małe AGD Smeg do kuchni. Fot. Shutterstock

Toster Smeg, ekspres czy czajnik Smeg o zaokrąglonych kształtach i ciekawych kolorach to jedne z tych małych sprzętów AGD, które wytworzyły wokół nich ich własny kult. 

Smeg: Co to za firma? 

To włoska marka z siedzibą w miejscowości Guastalla, którą w 1948 roku w założył Vittorio Bertazzoni (nadal pozostaje własnością rodziny). Nazwa jest skrótem od Smalterie Metallurgiche Emiliane Guastalla, co oznacza „Zakłady Metalurgiczne w Guastalli”. Dziś Smeg jest wiodącym liderem w produkcji sprzętu gospodarstwa domowego na świecie. Zarządza nią już trzecie pokolenie rodziny Bertazzoni, która swoją działalność zaczynała od kowalstwa już w XIX wieku. 

Pierwszym produktem AGD była kuchnia wolnostojąca Smeg. W drugiej połowie lat 50. marka Smeg wyprodukowała kolejne modele – gazowe, które były wyposażone w automatyczny zapłon, zawory bezpieczeństwa oraz programator z timerem. Następne były pralki i zmywarki (1963). W 1970 roku marka Smeg, jako pierwsza na świecie wyprodukowała zmywarkę o szerokości 60 centymetrów, na 14 kompletów naczyń. W połowie lat 70. rynek AGD doczekał się pierwszych płyt grzewczych i piekarników do zabudowy Smeg. To był przełom dla marki. Interesowały się nią architekci i projektanci o międzynarodowej sławie, z kilkoma zostało ustanowione partnerstwo. Oferta sprzętu gospodarstwa domowego Smeg stale się powiększała, m.in. o zlewozmywaki, okapy czy kolorowe lodówki wzorowane na latach 50., dla których marka Smeg stworzyła oddzielną kolekcję – 50's Style. Były jednymi z najbardziej trafionych produktów AGD Smeg. Do dziś cieszą się niezwykłą popularnością mimo dość wysokiej ceny. W kolejnych latach powstały również urządzenia AGD dla profesjonalistów, wyposażenie dla restauracji oraz ośrodków medycznych. 

Obecnie marka Smeg posiada urządzenia wolnostojące oraz do zabudowy o różnorodnym wzornictwie, to formy nowoczesne, jak również design w stylu retro. Jest też małe AGD, które świetnie sprawdzi się w  każdej kuchni. Czajnik Smeg, ekspres czy toster Smeg z kolekcji 50's Style ozdobi nie tylko wnętrze urządzone w stylu retro czy vintage, ale również nowoczesne czy klasyczne. 

Lodówka Smeg 50's Style – stylowo urządzi każdą kuchnię

Lodówka Smeg 50's Style to kultowy produkt marki z linii retro. Dostępne są różnokolorowe chłodziarko-zamrażarki Smeg 50’s Style. Mają uchwyty po prawej i lewej stronie, zamrażarkę na górze i na dole oraz wiele przydatnych funkcji, m.in. dynamiczną cyrkulację powietrza, opcję powłoki z jonami srebra. Lodówka retro Smeg ma różne wysokości: 96 cm (klasa A+, cena: ok. 3710 zł), 151 cm (A++, cena: ok. 5355-5665 zł), 168,8 cm (A++, cena: ok. 7180 zł), 192,6 cm (A++, cena: ok. 8855 zł), 187,5 cm (A++, ok. 11100 zł). Można ją też kupić wyłącznie w wersji chłodziarki – zwykłej oraz na wino, zamrażarki oraz mini baru Smeg. Ceny standardowych modeli Smeg z linii retro 50’s Style wahają się w od 4000 do 6500 zł.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.