Najważniejszy jest sen. Trzy sekrety idealnego łóżka dla dwojga

Idealnie urządzona sypialnia to przede wszystkim wygodne łóżko. Jeśli sypiają w nim dwie osoby, musi być podwójnie komfortowe i w odpowiedniej wielkości, tak aby sobie wzajemnie nie przeszkadzać. Nie bez znaczenia jest także jakość wybranego mebla, bo dokonujemy zakupu przewidując, że musi nam służyć wiele lat. Jakie łóżko dwuosobowe wybrać aby nie zawiodło naszych oczekiwań? Na co zwrócić uwagę, a co jest mniej istotne? Podpowiadamy!

Rozmiar łóżka

Łóżko do sypialniŁóżko do sypialni fot. shutterstock

Zanim dokonamy zakupu warto zastanowić się, gdzie dokładnie je postawimy. Ustawienie pod ścianą, blokujące dostęp z jednej strony, na pewno będzie rodzić niepotrzebne niedogodności. Łóżka dwuosobowe o standardowych wymiarach mają wielkość 160 x 200 cm. Pozwala to na wygodny sen dwóch osób. W ofertach sklepów możemy odnaleźć modele większe, dla tych co preferują przestrzeń i swobodę podczas nocnego odpoczynku.

Osoby, które część czasu w sypialni spędzają czytając książki lub przeglądając Internet, powinny pomyśleć o modelu tapicerowanym, z wygodnym zagłówkiem. Zapewni to wygodne oparcie podczas siedzenia i odseparuje nas od ściany

W małej sypialni sprawdzą się szafy z drzwiami przesuwnymi. Takie rozwiązanie nie zabiera dużo miejsca i nie ma obawy, że brak przestrzeni uniemożliwi nam swobodne korzystanie. Wybierając meble do sypialni pamiętajmy, że z obu stron łóżka musi być łatwy dostęp. Czasem lepiej zrezygnować z dodatkowego miejsca do przechowywania ubrań, niż dopuścić do zagracenia sypialni. W ofercie sklepów jest sporo modeli szaf i komód o szerokości do 50 cm. Zmniejsza to pojemność szuflad i szafek, ale pozwala na ograniczenie zajmowanej przestrzeni przez wyposażenie.

Materac

Materac to mało efektowny element wyposażenia sypialni, ale bardzo istotny, jeśli chcemy mieć zdrowy kręgosłup i doskonały sen.

Nikogo nie trzeba przekonywać jak ważny jest porządny wypoczynek i jak wielki wpływ ma doby sen na nasze codzienne funkcjonowanie. Coraz więcej osób docenia rolę odpowiednio dobranego materaca i szuka modelu dostosowanego do swoich potrzeb.

Dla większości z nas, twardy materac nie będzie optymalnym wyborem. Mała elastyczność powoduje, że odcinek lędźwiowy kręgosłupa nie będzie odpowiednio podparty, a my nie odpoczniemy w czasie snu. Wybierając takie podłoże, ograniczamy również przepływ krwi, a więc i dotlenienie. Innym skutkiem może być częste drętwienie czy też mrowienie kończyn. Odpowiednio dobierając materac jesteśmy w stanie znacząco poprawić jakość wypoczynku i przyspieszyć procesy regeneracyjne.

Zbyt miękki materac także nie sprawdzi się podczas użytkowania. Sprawia on, że mięśnie zamiast wypoczywać, będą ciągle spinać się w poszukiwaniu najkorzystniejszego ułożenia, ponieważ kręgosłup sam nie ma prawidłowego podparcia. Takie ułożenie ciała po dłuższym czasie staje się przyczyną bólu pleców i skurczy mięśni.

Stelaż w komplecie czy nie?

Łóżko do sypialniŁóżko do sypialni fot. shutterstock

Czasem przyczyną niewygody podczas snu i niekorzystnych zmian w materacu jest brak stelaża. Właściwie dobrany, umożliwia przepływ powietrza, co chroni przed powstawaniem wilgoci. Stelaże do łóżek bywają bardzo niedocenianym elementem, a mają wpływ na wydłużenie czasu eksploatacji i odpowiednią higienę materaca. Konstrukcja zapewnia stabilne podparcie, bez odczucia zapadania się, co nie zostaje bez wpływu na kręgosłup i jakość odpoczynku.

Przemyślane połączenie materaca ze stelażem jest gwarancją zdrowego i spokojnego snu oraz wielu lat oraz zadowolenia z dokonanego wyboru.

Więcej o:
Copyright © Agora SA