Płytki do kuchni. Na jakie warto się zdecydować?

Urządzenie kuchni to prawdziwe wyzwane. Duże znaczenie podczas planowania kuchni ma dobór odpowiednich tworzyw, które będą sprzyjać gotowaniu i utrzymaniu czystości w kuchni. Jednym z ważniejszych elementów wykończenia wnętrz są płytki do kuchni. Płytki do kuchni pełnią bardzo ważną rolę, ponieważ to one chronią ściany przed zabrudzeniami podczas przygotowywania posiłków. Dobierając odpowiednie płytki do kuchni uzyskamy nie tylko praktyczne pomieszczenie, ale dzięki nim możemy znacznie uatrakcyjnić wygląd kuchni.

Kuchnia to miejsce w którym chcemy się poczuć jak szefowie najlepszej restauracji. Meble do kuchni, garnki i dodatki to nie wszystko. Żeby kuchnia miała styl i charakter ważny jest dobór odpowiednich płytek do kuchni zarówno na ściany jak i na podłogę. Na jakie się zdecydować? Obecnie na rynku można kupić płytki do kuchni w dowolnych kolorach, materiałach i kształtach. Dowiedźcie się jakie płytki do kuchni najlepiej sprawdzą się w Waszym domu.

Płytki podłogowe do kuchni

Płytki kuchennePłytki kuchenne fot. shutterstock

Wybierając płytki do kuchni na podłogę należy pamiętać o tym, że podłoga w kuchni jest narażona na zalewanie, w związku z tym płytki powinny być antypoślizgowe, aby podłoga nie była śliska i niebezpieczna w użytkowaniu. Wybierając płytki na podłogę warto sprawdzić współczynnik antypoślizgowości, który jest oznaczony symbolem R. Po symbolu R znaleźć można liczbę, która im jest wyższa, tym wyższy będzie współczynnik antypoślizgowości. Powierzchnia takich kafelków powinna być porowata i bezpieczna w momencie zawilgocenia. Istotnym parametrem w doborze płytek podłogowych do kuchni jest klasa ich ścieralności. Ścieralność terakoty i glazury w kuchni to parametr szczególnie istotny przy powierzchniach intensywnie użytkowanych. Klasę ścieralności płytek znajdziemy pod oznaczeniem PEI.

Płytki do kuchni na ścianę

Glazura - popularnym rozwiązaniem na ściany do kuchni jest glazura, którą można wybrać spośród wielu wzorów, wymiarów i kolorów. Żeby dodać płytkom walorów dekoracyjnych i podkreślić styl wnętrza, można zastosować płytki z motywem dekoracyjnym. Glazura to płytki delikatne, które mogą odprysnąć wskutek uderzenia, a ich powierzchnia łatwo pęka, dlatego nie sprawdzą się one jako płytki podłogowe.

Terakota, płytki kamionkowe – te płytki sprawdzą się zarówno jako płytki na ścianę jak i na podłogę. Ich wzornictwo świetnie się sprawdzi w kuchni urządzonej w stylu rustykalnym i nowoczesnym. Kafelki kamionkowe posiadają często powłokę ochronną, dzięki której płytki wyglądają atrakcyjniej i są łatwe w utrzymaniu czystości.

Gres porcelanowy – te płytki świetnie się sprawdzą w wilgotnych wnętrzach, ponieważ posiadają niski współczynnik nasiąkliwości. Gres daje wiele możliwości aranżacyjnych i jest dostępny w szerokiej palecie kolorów i wzorów. Gres jednak ma również wady, może być on trudny do utrzymania czystości i jest on mało odporny na uderzenia. Warto jednak wspomnieć, że tego rodzaju płytki cieszą się dużą popularnością i pasują do niemal każdego stylu wnętrza.

Modne kształty płytek

Płytki kuchennePłytki kuchenne fot. shutterstock

Wybierając płytki możemy zdecydować się na niestandardowe rozwiązanie wybierając płytki heksagonalne. Są to płytki, które swoim kształtem przypominają plaster miodu. To nowy trend, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Płytki heksagonalne można układać na różne sposoby i w różnych zestawieniach kolorystycznych, lub w jednej tonacji. Decydując się na płytki do kuchni, warto wybrać te zrobione z wysokiej jakości materiałów. Płytki takie znaleźć można w sklepach Merkury Market i w sklepie internetowym na merkurymarket.pl.

Więcej o: