"Nowe meble" vintage i retro. Tak łączą jakość z klasyką stylu lat 50.

Wnętrza utrzymane w stylu mid-century modern nie muszą być dekorowane wyłącznie starymi meblami, które mają po kilkadziesiąt lat. Polski rynek meblarski dostosował się do trendów wnętrzarskich, oferując "nowe meble" vintage i retro. Mają nowoczesne rozwiązania, nie rezygnując z ponadczasowej stylistyki lat 50. i 60. To klasyki z rodzimego podwórka, które zostaną z nami na dłużej.

Retro komoda z szufladami pięknie prezentuje się w nowoczesnym wnętrzuRetro komoda z szufladami pięknie prezentuje się w nowoczesnym wnętrzu Fot. Shutterstock

Owiane złą sławą, ale praktyczne meblościanki i meble produkowane w połowie XX wieku, wracają na polskie salony. Nadal mają geometryczne kształty, organiczne krzywizny i czyste linie. Kiedyś były koniecznością, a dziś są ponadczasowymi hitami meblarskimi. Chętnie wykorzystują je w projektach architekci, projektanci wnętrz i miłośnicy wzornictwa mid-century modern,  ponieważ meble te mają styl, który jest uznawany również przez liczne grono naukowców i muzea na całym świecie. Sama nazwa mid-century modern, która w skrócie brzmi "MCM", oznacza amerykański ruch, m.in. w dziedzinie projektowania wnętrz, który był popularny od około 1945 do 1969 roku. Termin został ponownie potwierdzony jeszcze w 1983 roku przez Carę Greenberg, autorkę książki "Mid-Century Modern: Furniture of the 1950s", wyd. Random House. 

Dzisiejsze kolekcje mebli vintage i retro to nie tylko ikoniczne meble oraz elementy wyposażenia wnętrz, które są kontynuacją kultowych modeli. To przedmioty inspirowane stylistyką vintage i retro, które mają nowoczesne rozwiązania i nadal wyjątkową, ponadczasową linię wzorniczą. W ogromnych ilościach produkowane są przede wszystkim w Skandynawii, ale Polska też może się czymś pochwalić. Na rodzimym podwórku można znaleźć wyjątkowe egzemplarze, które są świeże, nowe i nadal ponadczasowe. To polski design, który świetnie potrafi udekorować wnętrza w każdej stylistyce. Oceńcie sami! 

Meble vintage i retro w nowoczesnym wnętrzu. Loft Kolasiński inspiruje

W projektach tej polskiej marki, która projektuje wnętrza oraz meble, nie brakuje elementów w stylu vintage. To z pasji do przedmiotów z duszą, ale nie tylko. Wiele projektowanych przez markę wnętrz nawiązuje do zabytkowych przestrzeni - meble vintage i retro naturalnie podkręcają ponadczasowy styl tych pomieszczeń. Dobrym przykładem jest apartament, który znajduje się w szczecińskiej kamienicy z 1907 roku. Znajdują się tu nie tylko meble vintage i retro, ale również oświetlenie, ceramika, grafika, kilimy czy dywany o ponadczasowym wzornictwie.

Dom w Szczecinie jest przykładem świetnej aranżacji z wykorzystaniem mebli vintage i retro z nowoczesnymi rozwiązaniami. Loft Kolasiński stworzył świetny projekt wnętrz, części umeblowania, renowacji oświetlenia vintage oraz przebudowy wszystkich pomieszczeń. 

Kolekcja mebli vintage "Public Project", którą zaprojektowała marka Loft Kolasiński została wyróżniona w konkursie "must have 2016". To znak jakości przyznawany najlepszym polskim wdrożeniom. Meble vintage powstały z zamiłowania nie tylko do ponadczasowego wzornictwa, ale do naturalnego drewna i ciekawych detali stolarskich. Wszystkie wykonano ręcznie z naturalnego dębu, który wykończono olejem. Meble vintage z kolekcji "Public Project" można kupić w sklepie room capacity w Linienstrasse (Berlin) lub zamówić mailem: ewa@loft-kolasinski.com.

Pastform – "przeszłość formy" jest tylko w nazwie

To polska marka z ponad 20-letnią tradycją tworząca piękne meble, które harmonijnie łączą nowoczesną jakość z klasyką w stylu lat 60. W ofercie są stylowe szafy, szafki nocne, biurka, stoliki, komody czy regały. Pasja do designu z okresu mid-century modern oraz nasilający się trend tworzenia mebli w stylu vintage i retro skłoniły właścicieli do stworzenia kolekcji mebli inspirowanych stylistyką lat 50. i 60.

 Lata 60. to okres, w którym wnętrza zdobił bardzo charakterystyczny szlif. Styl, zwany na świecie mid-century modern, na lokalnym rynku – po prostu meble retro. Prosta, elegancka i minimalistyczna forma, pozbawiona zbędnych zdobień i przepychu. Chciałoby się powiedzieć – meble idealne. Ponieważ dające też wygodę, a mimo całkiem zgrabnych gabarytów również mieszczące zaskakująco wiele, powstające ze szlachetnych gatunków drewna i stworzone ręcznie, z naciskiem na starannie dopracowane szczegóły. Nic dziwnego, że ich popularność tak rośnie. 

– wyjaśnia Mateusz Gełeta, właściciel marki Pastform. 

Pastform oferuje przedmioty z dopracowanymi detalami i starannie dobranymi materiałami wykończeniowymi. Marka wykorzystuje w produkcji swoich mebli vintage i retro wysokiej jakości płyty, które forniruje dębem, orzechem amerykańskim oraz innymi gatunkami drzew. Całość wzmacnia i upiększa ekologiczny olejowosk, który uwydatnia barwę i strukturę drewna. Każdy mebel vintage i retro, który powstaje w pracowni Pastform, wyróżnia ponadczasowy styl, praktyczność i ekologiczne podejście. 

Tamo – ponadczasowe wzornictwo do sypialni i salonu

Tamo to niewielka manufaktura, która tworzy meble w znajdującym się w Gdyni zabytkowym spichlerzu tytoniowym o modernistycznej aranżacji, z widokiem na morze. Piękne wnętrza i krajobraz inspirują jej twórców do codziennej pracy, w efekcie której powstają meble vintage i retro o wyjątkowej stylistyce. Łóżko HUG, regał VAZOO czy drewniany sekretarzyk, który zdobył prestiżową nagrodę "must have 2017" podczas Łódź Design Festiwal to tylko niektóre przykłady świetnego wzornictwa. 

Marka Tamo używa do produkcji mebli vintage wyłącznie polskiego drewna – dębu i jesionu. To z powodu fascynacji tymi surowcami – ich naturalną formą, barwą, teksturą i rysunkiem słojów.

Nasz świat w Tamo zbudowany jest z dębowego drewna pod magicznym patronatem tamo (jap.), czyli jesionu. To niecodzienne połączenie daje nam inspirację, siłę i energię, by tworzyć z pasją. Dlatego też, świadomi materiałów, wybieramy jedynie certyfikowane drewno ze zrównoważonych plantacji. 

Meble vintage 366 Concept – piękno polskiego wzornictwa inspirowanego latami 60. 

Przedstawiamy szykowne i ponadczasowe projekty mebli od marki 366 Concept. Kolekcja mebli Fox czy 366 Metal udowadniają, że stylowe połączenie starego i nowego wzornictwa jest możliwe. W ofercie marki są ciekawe i stylowe meble vintage: fotele, podnóżki, fotele bujane, sofy, ławki, a także zestaw stolików kawowych Fox, które wykończono m.in. marmurem i drewnem. Jak mawia marka 366 Concept "to tylko estetyczny dodatek do całej serii". 

Projektanci marki 366 Concept wierzą, że dobre wzornictwo jest ponadczasowe. Inspirują się dorobkiem pokoleń projektantów, rozwijając ich dzieło i tworząc nowe projekty. Ławka i podnóżek Fox są pięknym dopełnieniem foteli oraz sof z tej samej kolekcji. Ich ramę i nóżki wykonano z drewna jesionowego, natomiast siedziska obito miękkimi tkaninami wysokiej jakości. Ponadczasowy design tych mebli vintage podkreślają mosiężne nakładki i funkcjonalna półka pod siedzeniem. 

Meble w stylu vintage i retro są piękne, ponadczasowe, ale również eleganckie. Dotyczy to także form powstających współcześnie, które mają nowoczesne rozwiązania i nadal wyjątkową, ponadczasową linię wzorniczą. Teraz są również dla każdego, a nie tylko dla znawców wzornictwa przemysłowego. Odpowiednio użyte w aranżacji pięknie zdobią każde wnętrze: i to w stylu vintage czy retro, i to minimalistyczne. Ważne, by kreatywnie podejść do stylizacji, a jednocześnie zachować umiar, który uchroni od efektu kiczu. Wtedy dom będzie nie tylko ponadczasowy, ale bardzo stylowy. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.