Terakota - gdzie warto ją stosować? Jak wybrać odpowiedni produkt?

Terakota jest popularnym rodzajem pokrycia podłogi. Ceni się ją za wytrzymałość, ale nie przeszkadza to temu, by wyjątkowo prezentowała się w różnych rodzajach wnętrz. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów tego produktu?

Czym jest terakota?

Terakota była znana już w starożytności. Mieszankę różnych rodzajów gliny z innymi składnikami (kwarc, szamot) wypalano w wysokiej temperaturze tak, aby nadać jej odpowiednią twardość. Nierzadko wierzchnią warstwę dodatkowo powlekano firnisem zawierającym tlenek żelaza. Wykonywano z niej ozdobne płytki, ale też elementy wykończenia budowli i figurki - tak powstała choćby słynna ‘’terakotowa armia’’ chińskiego cesarza Qin Shi z III w. p.n.e. 

Obecnie płytki z terakoty ceni się przede wszystkim jako pokrycie podłóg o dużej wytrzymałości, które zastosować można zarówno przy aranżacji kuchni lub łazienki, jak też salonu. Obecnie płytki kamionkowe pokrywa się szkliwem, aby nadać im eleganckie wykończenie i poprawić właściwości fizyczne. 

Terakota - niebanalne propozycje

TerakotaTerakota fot. Merkury Market

Dużą popularność zdobywają sobie takie rodzaje terakoty, które swoim wyglądem potrafią zaciekawić i sprawić, że wnętrze nabierze niebanalnego charakteru. Mowa tutaj zwłaszcza o:

  • terakocie drewnopodobnej - występuje w wielu bardzo zróżnicowanych wariantach; z zasady jest alternatywą dla pięknego, ale drogiego, mniej trwałego i wymagającego ciągłej konserwacji drewna. Do wyboru mamy pełną gamę barw i wzorów przypominających różne rodzaje drewna - w tym drogie gatunki egzotyczne.
  • terakocie imitującej beton - również surowy styl betonu architektonicznego może być osiągnięty dzięki zastosowaniu terakoty o bardzo dobrych parametrach użytkowych. 
  • terakocie imitującej kamień - dzięki temu rodzajowi pokrycia możemy mieć w domu tańszą, ale wysokiej klasy imitację: marmuru, granitu lub innego drogiego kamienia.

Jakie parametry powinna posiadać terakota?

Uniwersalność zastosowań terakoty wpływa na to, że po ułożeniu na podłodze będzie funkcjonowała w bardzo różnych warunkach. Należy o tym pamiętać przy wyborze określonego typu płytek. Oto kilka wskazówek

  • terakota na zewnątrz - terakota jest bardziej nasiąkliwa od gresu, w mniejszym stopniu więc nadaje się na zewnątrz. Trzeba więc wybierać płytki o głębokich bruzdach na spodniej stronie, które zapewniają odpowiednią przyczepność. Dodatkowo spoiny pomiędzy płytkami muszą być szersze z uwagi na rozszerzalność temperaturową tego materiału. 
  • terakota do salonu - w pokoju dziennym warto położyć kafelki odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne w rodzaju zadrapań i drobnych wyszczerbień. Szkliwiona terakota do salonu może być błyszcząca lub matowa w zależności od preferencji i aranżacji całości. 
  • terakota do kuchni - powinna być łatwa do utrzymania w czystości i odporna na częste zmywanie.
  • terakota do łazienki - nie ma potrzeby, aby był to produkt o wysokiej klasie odpornościu na ścieranie. Musi za to być odporna na działanie wilgoci.
  • terakota do przedpokoju - warto wybrać terakotę o 3 stopniu ścieralności. Nie tylko często się po niej chodzi, ale też robi to w ciężkich i nierzadko lekko zabłoconych butach.

Ile kosztuje terakota?

TerakotaTerakota fot. Merkury Market

Zwykle ceny terakoty rozpoczynają się od 50 zł za m2. Polując na promocje można jednak kupić je nawet o kilkanaście złotych taniej. Trzeba jednak pamiętać, że droższe od materiału może okazać się opłacenie specjalisty.

Więcej o:
Copyright © Agora SA