Cegła na ścianę - jak wprowadzić ceglany element do aranżacji wnętrza? Najważniejsze sposoby

Jak sprawić, aby we wnętrzu naszego mieszkania stanęła stylowa ściana z cegły? Pomysłów jest kilka i wcale nie chodzi jedynie o wymurowanie jej od podstaw. Pomocne może być skorzystanie z cegły dekoracyjnej.

Ozdobna ściana z cegły

CegłaCegła fot. Merkury Market

Przynajmniej w kilku ostatnich sezonach cegła na ścianę jest obecna w aranżacji wnętrz i trudno przewidywać, aby jej popularność się skończyła. Trend jest ponadczasowy, nadaje wnętrzu surowego, ale eleganckiego charakteru. Ceni się także uniwersalność takiego wykończenia, które sprawdzi się w stylu rustykalnym, ale też prowansalskim lub loftowym. Nie trzeba też nikogo przekonywać, że właśnie ten materiał jest wyjątkowo trwały i przetrwa długo zachowując swoje walory estetyczne. 

Oczywiście w idealnej sytuacji są osoby, których ściany są wykonane właśnie z cegły i wystarczy ją odpowiednio wyeksponować lub też odsłonić spod warstwy tynku. Silikaty, klinkiery lub stylowe stare czerwone cegły mogą zrobić wspaniałe wrażenie na gościach odwiedzających nasz dom. Cegłę może też jednak pojawić się w aranżacji pod postacią ozdobną - i to na kilka sposobów.

Płytki ze starej cegły

Kompromisową propozycją, która pozwala mniejszym nakładem środków i sił wprowadzić prawdziwą cegłę do naszego wnętrza, jest zakup płytek z ciętej cegły rozbiórkowej. Przedmiot, który dla wielu był jedynie gruzem, stał się jednym z wnętrzarskich hitów. Pocięte na 3 lub 4 płytki, stare cegły są stosunkowo łatwe w zamontowaniu na ścianie i bardzo wytrzymałe - ten parametr udowodniły przez dziesięciolecia funkcjonowania w prawdziwym murze.  

Kamień betonowy

Cegła na ścianęCegła na ścianę fot. Merkury Market

Bardziej popularny, przede wszystkim z uwagi na relatywnie niższą cenę, jest kamień betonowy imitujący cegłę. Jego zaletą jest to, że przy dobrej odporności, może imitować właściwie każdy rodzaj powierzchni, również cegłę. Ważne, że technologia produkcji kamienia betonowego pozwala na jego wytwarzanie również w wersji gotowej do położenia na ścianę zewnętrzną. Poza tym taki rodzaj okładziny łatwo jest obrabiać i montować. 

Kamień gipsowy

Podobnymi zaletami odznacza się kamień gipsowy. Dodatkowo podkreśla się, że jego położenie nie wymaga fugowania - zwłaszcza w przypadku samodzielnego montażu jest to cecha wartościowa. Płyty z kamienia gipsowego imitujące cegłę mają również tę zaletę, że są najlżejsze wśród omawianych - metr kwadratowy takiej okładziny to zwykle jedynie ok. 15 kg. Niestety nie nadaje się ona na zewnątrz lub do pomieszczeń o wysokim stopniu zawilgocenia. Trzeba też impregnować kamień gipsowy imitujący cegłę po to, aby nie chłonął wilgoci i kurzu.

Płytka cegłopodobna

Wybór płytek cegłopodobnych jest stosunkowo najtańszym rozwiązaniem, co nie oznacza, że pozbawionym licznych zalet. Nie będzie to w każdym razie efekt tożsamy z tym, który daje stara cegła. Może mu natomiast być bliżej do klinkieru. Montaż z reguły jest prosty, płytki zaś lekkie i cienkie, czego nie można często powiedzieć o okładzinie ze starej cegły pociętej na plastry.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.