Lampy zewnętrzne. Jak wybrać oświetlenie, które będzie energooszczędne, ale doskonale się sprawdzi?

Oświetlając elewację lub teren przed domem coraz częściej stawiamy na lampy zewnętrzne, których skuteczność łączy się z oszczędnością energii. Oto nieco podpowiedzi z tym związanych.

Lampy zewnętrzne i ich rodzaje

Oświetlenie terenu wokół domu odbywa się dzięki wykorzystaniu różnorodnych lamp zewnętrznych. Wśród najbardziej popularnych wymienia się:

  • kinkiety wieszane przy ścianie - są z reguły źródłem delikatnego i rozproszonego światła, które dodaje uroku elewacji domu
  • lampy wiszące - często spotykane w ogrodowych altanach, wiatach i patio
  • lampy stojące - służą oświetlaniu większych powierzchni; te o nieco bardziej archaicznym designie pięknie sprawdzą się w ogrodzie dodając mu nostalgicznego uroku; wyróżniamy wśród nich między innymi słupki, mini latarnie i lampy stojące w kształcie kuli
  • reflektory ogrodowe - pozwolą oświetlić schody, ale stanowią też ważny element dla zapewnienia bezpieczeństwa na działce
  • girlandy - niezwykle urokliwe i, zwłaszcza w formie solarnej, bardzo popularne w ostatnich sezonach

Energooszczędne lampy zewnętrzne, czyli jakie?

LampyLampy fot. Merkury Market

Brak oszczędności energii to nie tylko działanie na szkodę środowiska naturalnego, w którym wszyscy żyjemy, ale również bardzo duże obciążenie dla domowego budżetu. Przydomowe oświetlenie, zarówno mające eksponować piękno elewacji jak też rozświetlić teren wokół domu, jest niewątpliwie bardzo przydatne. W obliczu bardzo dużych kosztów takich instalacji poszukuje się lamp zewnętrznych energooszczędnych. Oszczędność energii osiągana jest na różny sposób, ale jest coraz silniejszym trendem. 

Dioda LED i zalety jej zastosowania

Bardzo popularnym energooszczędnych rodzajem lamp zewnętrznych są te spośród nich, w których źródłem światła jest dioda LED. Oto najważniejsze ich zalety:

  • nawet do 90 proc. oszczędności w stosunku do zwyczajnej żarówki o tym samym natężeniu jasności
  • czas pracy wydłużony nawet do 50 000 godzin
  • niemal natychmiastowe osiągnięcie pełnej jasności
  • nie są wrażliwe na przełączanie tak, jak świetlówki

Diody LED z powodzeniem sprawdzą się w lampach zewnętrznych, ale należy upewnić się, że posiadają odpowiednio dobrany parametr stopnia ochrony IP. Przyjmuje się, że odpowiedni dla lamp zewnętrznych jest wskaźnik IP 44. Dzięki niemu do środka nie wniknie woda rozpryskowa i ciała stałe równe lub mniejsze 1 mm. W przypadku oświetlenia, które np. wpuszczane jest w ziemię i narażone na duży napływ wody opadowej, znacznie lepszym wyjściem będzie zastosowanie osłon z IP 67 lub 68.

Oświetlenie zewnętrzne solarne 

LampyLampy fot. Merkury Market

W ostatnich latach furorę robią lampy zewnętrzne solarne. Składa się z ogniwa fotoelektrycznego, diody LED i akumulatora. Lampy tego rodzaju są coraz bardziej dopracowane, świecą światłem coraz mocniejszym, bez problemu znajdziemy lampy zewnętrzne o skróconym czasie ładowania i ze sterowaniem za pomocą pilota. Również reflektory i modele z czujnikiem ruchu pozostają w naszym zasięgu. Ważne, że również ich ceny coraz bardziej się obniżają. 

Przy słonecznej pogodzie i dogodnym miejscu do ładowania (odpowiednie nasłonecznienie), mogą potem działać przez całą noc. Nie trzeba dodawać, że ich różnorodność może pięknie zdobić przestrzeń wokół domu.

Więcej o: