Aranżacja poddasza, czyli jak urządzić mieszkanie ze skosami w dobrym stylu?

Aranżacja poddasza to nie lada wyzwanie, aczkolwiek przy dobrym zaplanowaniu przestrzeni wnętrza odwdzięczą się pięknym i przytulnym wyglądem. Poznaj zalety i wady mieszkania ze skosami i dowiedz się, jak urządzić poddasze!

Aranżacja poddasza na mieszkanie

Chcesz przystosować poddasze do celów mieszkalnych? Plan jest świetny, ale zanim to zrobisz, musisz je odpowiednio przystosować. Ocieplenie to sprawa pierwszorzędna, chyba, że było już wykonane wcześniej. Poza tym, mieszkanie na poddaszu musi mieć ogrzewanie, a także doprowadzone wszelkie media. Jeśli masz to wszystko załatwione, pół pracy jest już za tobą! Aranżacja poddasza to wcale nie tak prosta sprawa, chociażby jeśli chodzi o ustawność mebli. Musisz zaaranżować pokój tak, aby wykorzystać możliwie największą dostępną przestrzeń. Jeśli poddasze użytkowe zostało zaprojektowane z użyciem ścianki kolankowej, jego aranżacja będzie dużo łatwiejsza. Jeśli projekt domu nie zawierał takiego rozwiązania, postaw na tzw. przedścianki. Jaka jest ich rola? Przedścianki odcinają skosy, aby powstało miejsce które można zagospodarować, np. poprzez wstawienie szafek na wymiar lub innych niskich mebli. Wszystko brzmi łatwo i pięknie, a ile kosztuje aranżacja poddasza? Dosyć sporo. Tak naprawdę nie ma jednej kwoty, każda przestrzeń jest inna i wymaga różnych prac. Przy szacowaniu kosztów trzeba brać pod uwagę m.in. zakup i montaż odpowiednich okien oraz ewentualne postawienie ścian działowych, jak również robociznę. Równorzędne znaczenie ma też metraż poddasza oraz zakres wykonywanych prac. Co innego, jeśli kupisz już gotowe mieszkanie na poddaszu! Wtedy aranżacja poddasza opierać się będzie tylko i wyłącznie na dekoracji i ustawieniu mebli.

Aranżacja poddasza - pomysły na nowoczesne rozwiązania

Aranżacja poddaszaAranżacja poddasza Fot. Pexels

Mieszkanie na poddaszu może być wygodne, funkcjonalne oraz nowoczesne. Od odpowiedniego wykończenia ścian i doboru mebli zależy, czy będzie ergonomiczne i przestronne. Dużo zależy również od wysokości ściany kolankowej lub przedścianki. To one będą wyznacznikiem rozwiązań stylistycznych, które będzie można zastosować. Ważne jest również gdzie znajdują się schody na poddasze (jeśli mieszkasz w domu) i czy nie zabierają cennej przestrzeni. Jeśli są usytuowane w centralnej części pomieszczenia, będą stanowiły poważną przeszkodę w rozplanowaniu wnętrza. Mogłoby się wydawać, że poddasze to jeden wielki kłopot, jednak skosy tak naprawdę dodają uroku. Zarówno pokój na poddaszu, kuchnię czy łazienkę możesz urządzić tak, aby panowała w nich nietuzinkowa atmosfera. Poddasze ma duży potencjał, który poprzez odpowiedni dobór mebli i dekoracji możesz optymalnie wykorzystać. Aranżacja poddasza wypada najlepiej w jasnych odcieniach drewna i bieli. Pomieszczenie w takich barwach będzie sprawiało wrażenie jasnego, przestronnego i świeżego. Elementem wystroju mogą być również lustra, które także wizualnie powiększą przestrzeń.

Aranżacja poddasza - jak urządzić salon, sypialnię i łazienkę?

Pokój na poddaszu, który ma pełnić rolę sypialni powinien zostać zaplanowany w taki sposób, aby przestrzeń pod skosami została maksymalnie wykorzystana. Istnieją na to dwa sposoby. Pierwszym z nich jest umieszczenie pod skosem łóżka. Dla niektórych nie będzie to jednak dobre rozwiązanie - trzeba bardzo uważać przy wstawaniu, aby nie nabić sobie guza. Drugim pomysłem, mniej 'inwazyjnym' jest wstawienie szafek na ubrania w miejsce skosów. Najprościej będzie zamówić takie meble na wymiar, gdyż na każdym poddaszu skosy i ścięcia są innej wysokości. Jeśli ścięcie skosu ma odpowiednią wysokość, możesz rozważyć wstawienie tam biurka, o ile zapewni wygodę siedzenia. Duże meble, które zajmują najwięcej miejsca i których nie da się całkowicie wyeliminować należy postawić przy pionowych, najwyższych ścianach. Dużym wyzwaniem w aranżacji poddasza, jak się okazuje jest łazienka. Pod skosami możesz umieścić wannę, toaletę lub bidet, jednak sprzęty nie będą wtedy specjalnie wygodne w użyciu. Innym sposobem jest umieszczenie w zakamarkach niewielkich mebli do przechowywania środków czystości i kosmetyków. Poddasze może również łączyć kuchnię z pokojem dziennym. Ich rozdzielenie przy użyciu ścianek działowych ograniczy przestrzeń. Zabudowa poddasza obejmująca kuchnię będzie zależała od wysokości ścianki kolankowej. Przykładowo, jeśli ścianka kolankowa ma 70-80 cm wysokości zmieszczą się pod nią tylko szafki i schowki na wymiar. Jeśli natomiast jej wymiary sięgają od 90 do 110 cm, możesz ustawić pod nią ciąg roboczy. Jednak żeby umieścić okap nad kuchenką potrzebne jest dodatkowe kilkadziesiąt centymetrów. Mieszkanie na poddaszu dla zachowania atmosfery i wyjątkowego klimatu potrzebuje również elementów dekoracyjnych, które mogą pełnić również funkcje użytkowe. Chociażby drewniane kufry lub designerskie pojemniki mogą być równocześnie elementem ozdobnym, jak i funkcyjnym - jako meble do przechowywania ubrań lub rozmaitych przedmiotów. Pokój na poddaszu i inne pomieszczenia ze względu na swoją specyfikę i charakter nie mogą zostać przytłoczone przez duże, ciężkie meble. Lekkie konstrukcje i niskie kanapy oraz fotele do części wypoczynkowej sprawdzą się najlepiej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA