Płytki kuchenne - jak wybrać modne i funkcjonalne rozwiązanie do kuchni?

Kamil Michaluk
19.09.2020 12:00
Funkcjonalność kuchni zależy w dużej mierze od odpowiedniego doboru płytek kuchennych. Nie przeszkadza to jednak, aby były spójne z całą aranżacją i modne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Podpowiadamy!

Dlaczego warto zadbać o dobrej jakości płytki kuchenne?

Poświęcenie czasu i energii dla wybrania odpowiednich płytek kuchennych może dać w przyszłości wiele korzyści. Przede wszystkim właśnie to pomieszczenie, może tuż za salonem, jest jednym z tych najbardziej uczęszczanych. Chcemy więc, aby świetnie się prezentowało, ale zależeć nam powinno również na zastosowaniu w nim materiałów jak najbardziej odpornych na ścieranie i inne uszkodzenia.

Płytki kuchenne - ważne parametry

Płytki kuchennePłytki kuchenne fot. Merkury Market

Przy zakupie płytek kuchennych powinniśmy zwrócić uwagę na ich poziom ścieralności, ale też odporność na wilgoć i łatwość utrzymania w czystości. Warto więc, aby płytki kuchenne posiadały:

  • klasę ścieralności PEI nie niższą, niż 3 w skali 1-4
  • antypoślizgową powierzchnię: przyda się zwłaszcza wtedy, gdy coś na podłodze rozlejemy, co nie jest przecież w kuchni rzadkością; przyjmuje się, że minimum dla takiego pomieszczenia to wartość parametru równa R8
  • twardość mierzoną w skali Mohsa (1-10) o wartości przynajmniej 5
  • nasiąkliwość wodną E mierzoną procentowo, gdzie E = 3-6 proc.

Rodzaj płytek a wymiary kuchni 

Najmniejszy problem z wyborem rodzaju płytek kuchennych będą mieli właściciele dużych przestrzeni. W przypadku niewielkiej kuchni trzeba wziąć pod uwagę szereg parametrów. Obok koloru, będą to również kształt, wielkość lub faktura. Z reguły poleca się jasne i połyskliwe płytki. Celem jest wizualne rozświetlenie przestrzeni tak, aby wydawała się optycznie większa. Odradza się za to stosowanie wyrazistych wzorów. Lepsza jest gładka powierzchnia, która wydaje się być mniej ograniczoną. 

Modne płytki do kuchni - garść pomysłów

Płytki do kuchni.Płytki do kuchni. Fot. Merkury Market

Oczywiście kuchnia może być zaaranżowana w bardzo różny sposób - klasycznie, ale też nowocześnie, industrialnie, rustykalnie lub glamour. W każdej z nich można pokusić się o modele, które świetnie wpiszą się w obowiązujące trendy. Będą to chociażby:

  • wielobarwne płytki patchworkowe - stanowią nawiązanie do starych technik polegających na łączeniu zróżnicowanych materiałów, co daje wzorzysty efekt; świetnie sprawdzą się nie tylko na podłodze, ale też na ścianach ponad blatem
  • płytki ‘’cegiełki’’ w różnych kolorach i o różnym sposobie wykończenia; za szczególnie poszukiwana uchodzą te o subtelnie nieregularnych kształtach - przypominają bowiem wykonywane ręcznie
  • płytki kuchenne o mniej typowych kształtach - nieregularne lub heksagonalne
  • płytki kuchenne ze starej cegły - można je dostosować do różnych aranżacji, ciekawie postarzają wnętrze 
  • płytki gresowe o dużym formacie, które pozwalają na uniknięcie niepotrzebnych podziałów na ścianach

Wśród najbardziej gorących barw wymienić trzeba różne odcienie zieleni - w cenie jest zwłaszcza jej ‘’butelkowa’’ odmiana. Warto też postawić na przybrudzony róż, beże i brązy. Za kolor sezonu uchodzi również ‘’classic blue’’. 

Więcej o: