Parownica do ubrań: jakie urządzenie wybrać, aby spełniało swoją rolę?

Natalia Szyperek
22.09.2020 18:05
Parownica do ubrań, nazywana również steamerem jest bardzo praktycznym i łatwym w obsłudze urządzeniem, idealnym dla tych osób, które nie lubią tradycyjnego prasowania żelazkiem. Jak działa sprzęt tego typu, do czego jeszcze można go używać i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Podpowiadamy!

Parownica do ubrań - dlaczego warto ją mieć?

Parownica do ubrańParownica do ubrań Fot. Philips

Parownica do ubrań przede wszystkim ułatwia prasowanie ubrań: uszytych z delikatnych tkanin, np. z jedwabiu czy tiulu (przy odrobinie nieuwagi lub z braku wprawy można bardzo łatwo je zniszczyć żelazkiem), mających mnóstwo „zakamarków” (fałdy, marszczenia, falbanki, zakładki etc.), ozdobionych różnego rodzaju aplikacjami czy nadrukami. Poza tym, dzięki parownicy można prasować w pionie, nie zdejmując odzieży z wieszaka lub nawet odświeżając ją (w przypadku grubszych tkanin czy odzieży wierzchniej) bezpośrednio na osobie. Opcja prasowania w pionie to także niepowtarzalna możliwość wygładzenia zagnieceń na zasłonach lub szybkiego odświeżenia firanek w oknach (bez konieczności zdejmowania ich z karnisza). Uniwersalność urządzenia przejawia się również w tym, że nie tylko wygładza zagniecenia tkaniny, ale również ją odświeża, niwelując brzydkie zapachy i – dzięki wysokiej temperaturze strumienia pary skutecznie usuwa bakterie. Steamer do ubrań stosuje się więc nie tylko do odzieży. Można bowiem dzięki niemu na przykład „dezynfekować” pluszaki, którymi bawią się dzieci, pozbywać się roztoczy z dywanu, wykładziny, narzuty czy koca, odświeżać pościel i tapicerowane meble. Parownica do ubrań może być urządzeniem stacjonarnym lub mobilnym – w takiej poręcznej, kompaktowej postaci łatwo ją zabierać w podróż.

Parownica do ubrań - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jak wybrać dobrą parownicę do ubrań? Spójrz m.in. na parametry techniczne, które przekładają się na wygodę użytkowania i efektywność urządzenia. Pojemność zbiornika na wodę to podstawa. Parownice ręczne w zależności od modelu mieszczą zwykle kilkadziesiąt mililitrów. Natomiast parownice stojące mają nawet półtoralitrowe pojemniki. W zależności od indywidualnych potrzeb – ilości rzeczy do prasowania lub odświeżania i częstotliwości wykonywania tej czynności, warto rozważyć, która opcja w danym przypadku sprawdzi się lepiej w dłuższej perspektywie. Następna rzecz to moc. Im większa, tym szybciej nagrzewa się parownica do ubrań. Ręczne steamery mają mniejszą moc niż  parownice stojące. Obecnie na rynku dostępne są urządzenia o mocy od 1000 do mniej więcej 2400 watów. Zwróć również uwagę na wyrzut pary (definiowany w gramach na minutę). To parametr podawany przy każdej parownicy. Jest on tym większy, im większa jest moc urządzenia. A im z kolei jest większy ciągły wyrzut pary, tym sprawniej przebiega cały proces wygładzania lub odświeżania odzieży lub mebli. Niektóre modele mają też (podobnie jak żelazka) funkcję dodatkowego wyrzutu pary. Długość przewodu natomiast wpływa na swobodę korzystania z urządzenia i nie powinna być pomijana przy wyborze konkretnego modelu sprzętu, jeśli nie chcesz być w żaden sposób ograniczona. W przypadku parownic stojących liczy się przede wszystkim długość przewodu parowego, a w małych, ręcznych streamerach długość przewodu elektrycznego. Półtora metra to absolutne minimum. Również zabezpieczenia stosowane w tego typu sprzęcie mają duże znaczenie. Przydaje się m.in. opcja automatycznego wyłączania się urządzenia w momencie, w którym pojemnik na wodę jest już całkowicie opróżniony. Działania w pionie i w poziomie to niezwykle istotna funkcja wtedy, gdy chce się steamer wykorzystywać nie tylko do ubrań, ale także na przykład do odświeżania kanapy czy dywanu. System odkamieniania istotny jest o tyle, że wpływa na efektywność i bezawaryjność urządzenia oraz jego łatwiejszą obsługę. Jeśli w danym modelu go nie ma, trzeba samemu dbać o to, aby nie używać zbyt twardej wody, ewentualnie wlewać do urządzenia tylko wodę destylowaną. Parownice wyposażone w ten system „dbają” o odkamienianie samodzielnie. Ostatnia ważna sprawa to regulacja strumienia pary. Niektóre urządzenia ją mają, inne nie. Funkcja ta pozwala na optymalne dostosowanie poziomu strumienia pary do rodzaju tkaniny. Mimo, że lista wydaje się dość długa, nie musisz przerażać się tym, że trudno będzie ci znaleźć odpowiednie urządzenie. Większość nowych modeli z automatu posiada te wszystkie funkcje i najlepsze parametry. Poza tym, do dyspozycji zawsze masz konsultanta w sklepach stacjonarnych, który z pewnością ci pomoże.

Parownica do ubrań - ile kosztuje?

Ile kosztuje parownica do ubrań? Rozstrzał cenowy może zadziwiać, ale i tak ceny są o wiele bardziej przystępne teraz, niż w momencie wchodzenia urządzenia na rynek. Dlatego też ceny ręcznych parownic do ubrań wahają się od ok. 200 zł, zaś stojących od 300 zł wzwyż, a nawet do ok. 1000 zł. Skąd taka różnica? Wszystko zależy od pojemności zbiorników, akcesoriów w zestawie, możliwości urządzenia, a także od marki. Nie ma co ukrywać, flagowi producenci bardzo się cenią. Poza tym, nie zapominaj o tym, że znane marki gwarantują łatwiejszy dostęp do serwisu oraz do części zamiennych. Jeśli postawisz na tani sprzęt, możesz mieć problem z późniejszą naprawą.

Więcej o: