Meble kuchenne na wymiar. Zalety i wady takiego rozwiązania

Zarówno meble kuchenne na wymiar, jak i zestawy z supermarketu posiadają szereg zalet. Wypada jednak bliżej przyjrzeć się zwłaszcza pierwszej opcji: dla kogo lepszym wyjściem będzie wizyta u stolarza?

Czy tylko cena stanowi różnicę?

Nie ma sensu ukrywać, że meble kuchenne na wymiar zawsze będą bardziej kosztowną opcją wyposażenia kuchni. Ich koszt nie jest jednak sprawą przypadku - im bardziej zastanawiamy się nad tym, dlaczego u stolarza zapłacimy znacznie więcej, tym bardziej rozumiemy różnicę pomiędzy dwiema analizowanymi opcjami.  

W przypadku mebli z marketu otrzymujemy gotowy produkt, który podoba nam się lub nie. Nasz wybór ogranicza się najwyżej do kilku opcji kolorystycznych lub różniących się detalami w ramach jednego modelu. W przypadku mebli kuchennych na zamówienie często ograniczają nas tylko finanse i możliwość wykonania danego projektu.

Meble kuchenne na wymiar to szansa na personalizację przestrzeni

Biała kuchnia. Biała kuchnia.  shutterstock

Dodatkowym elementem, który będzie dla wielu osób trudny do przecenienia, jest szansa na zniuansowaną i spersonalizowaną aranżację, którą dają właśnie meble kuchenne na wymiar. Nie oszukujmy się: dostępne w marketach gotowe zestawy szafek są udostępniane w dużych partiach. Podobne meble, jak nasze, możemy więc spotkać u znajomych lub sąsiada. Jeśli ktoś chce mieć pewność co do oryginalności wystroju własnej kuchni - powinien zainwestować w droższą opcję. 

Ergonomia w urządzaniu kuchni

Każda z kuchni jest przestrzenią na swój sposób nietypową - posiada mniejsze lub większe wymiary, z takim lub innym rozstawem drzwi i okien. Gotowy zestaw ze sklepu meblowego będzie mniej lub bardziej optymalnie zagospodarowywać przestrzeń, jednak tylko meble kuchenne na wymiar będą mogły w pełni temu podołać. Nie chcesz w kuchni mieć niewykorzystanych przestrzeni lub posiadasz w niej np. nietypowy spadek sufitu? Zainwestuj w produkty zamówione w warsztacie stolarskim. 

Wybór materiałów - kolejna zaleta mebli kuchennych na zamówienie

Zaletą w przypadku mebli kuchennych na zamówienie jest to, że możemy mieć szafki z wybranych przez siebie komponentów. To, do nas należy określenie rodzaju drewna, sposobów wykończenia i designu mebli. Bardzo często przekłada się to wprost na trwałość produktów. Ważne jest już to, że możemy postawić na rodzaj drewna, który jest bardziej wytrzymały i wiemy skąd on pochodzi. Oczywiście meble z płyty MDF także bywają dość solidne i mogą służyć przez dłuższy czas, ale trudno je porównywać do wykonanych z naturalnego drewna. Pamiętajmy jednak, że o solidnym wykonaniu będą decydowały również inne czynniki. Mowa np. o możliwości wyboru zawiasów, prowadnic i połączeń, które bywają newralgicznym elementem całego projektu. To one w zestawach gotowych mebli najczęściej ulegają awariom.

Jakie wady mają meble kuchenne na wymiar?

kuchniakuchnia fot. shutterstock

Niestety, poza wysoką ceną i całym morzem zalet meble kuchenne na wymiar mają swoje wady. Przede wszystkim nie są możliwe do zakupienia od ręki. Niekiedy trzeba długo czekać, nie tylko na ich wykonanie w cieszącym się dobrą renomą warsztacie stolarskim lub pracowni projektowania mebli, ale także na odpowiedniej jakości materiał. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy chodzi nam o konkretny rodzaj drewna, który nie jest popularny.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.