Meble kuchenne na wymiar. Zalety i wady takiego rozwiązania

KaM
24.09.2020 16:00
Zarówno meble kuchenne na wymiar, jak i zestawy z supermarketu posiadają szereg zalet. Wypada jednak bliżej przyjrzeć się zwłaszcza pierwszej opcji: dla kogo lepszym wyjściem będzie wizyta u stolarza?

Czy tylko cena stanowi różnicę?

Nie ma sensu ukrywać, że meble kuchenne na wymiar zawsze będą bardziej kosztowną opcją wyposażenia kuchni. Ich koszt nie jest jednak sprawą przypadku - im bardziej zastanawiamy się nad tym, dlaczego u stolarza zapłacimy znacznie więcej, tym bardziej rozumiemy różnicę pomiędzy dwiema analizowanymi opcjami.  

W przypadku mebli z marketu otrzymujemy gotowy produkt, który podoba nam się lub nie. Nasz wybór ogranicza się najwyżej do kilku opcji kolorystycznych lub różniących się detalami w ramach jednego modelu. W przypadku mebli kuchennych na zamówienie często ograniczają nas tylko finanse i możliwość wykonania danego projektu.

Meble kuchenne na wymiar to szansa na personalizację przestrzeni

kuchniakuchnia shutterstock

Dodatkowym elementem, który będzie dla wielu osób trudny do przecenienia, jest szansa na zniuansowaną i spersonalizowaną aranżację, którą dają właśnie meble kuchenne na wymiar. Nie oszukujmy się: dostępne w marketach gotowe zestawy szafek są udostępniane w dużych partiach. Podobne meble, jak nasze, możemy więc spotkać u znajomych lub sąsiada. Jeśli ktoś chce mieć pewność co do oryginalności wystroju własnej kuchni - powinien zainwestować w droższą opcję. 

Ergonomia w urządzaniu kuchni

Każda z kuchni jest przestrzenią na swój sposób nietypową - posiada mniejsze lub większe wymiary, z takim lub innym rozstawem drzwi i okien. Gotowy zestaw ze sklepu meblowego będzie mniej lub bardziej optymalnie zagospodarowywać przestrzeń, jednak tylko meble kuchenne na wymiar będą mogły w pełni temu podołać. Nie chcesz w kuchni mieć niewykorzystanych przestrzeni lub posiadasz w niej np. nietypowy spadek sufitu? Zainwestuj w produkty zamówione w warsztacie stolarskim. 

Wybór materiałów - kolejna zaleta mebli kuchennych na zamówienie

Zaletą w przypadku mebli kuchennych na zamówienie jest to, że możemy mieć szafki z wybranych przez siebie komponentów. To, do nas należy określenie rodzaju drewna, sposobów wykończenia i designu mebli. Bardzo często przekłada się to wprost na trwałość produktów. Ważne jest już to, że możemy postawić na rodzaj drewna, który jest bardziej wytrzymały i wiemy skąd on pochodzi. Oczywiście meble z płyty MDF także bywają dość solidne i mogą służyć przez dłuższy czas, ale trudno je porównywać do wykonanych z naturalnego drewna. Pamiętajmy jednak, że o solidnym wykonaniu będą decydowały również inne czynniki. Mowa np. o możliwości wyboru zawiasów, prowadnic i połączeń, które bywają newralgicznym elementem całego projektu. To one w zestawach gotowych mebli najczęściej ulegają awariom.

Jakie wady mają meble kuchenne na wymiar?

kuchniakuchnia fot. shutterstock

Niestety, poza wysoką ceną i całym morzem zalet meble kuchenne na wymiar mają swoje wady. Przede wszystkim nie są możliwe do zakupienia od ręki. Niekiedy trzeba długo czekać, nie tylko na ich wykonanie w cieszącym się dobrą renomą warsztacie stolarskim lub pracowni projektowania mebli, ale także na odpowiedniej jakości materiał. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy chodzi nam o konkretny rodzaj drewna, który nie jest popularny.