Szafa do przedpokoju. Jakie cechy tego mebla warto wziąć pod uwagę przed zakupem?

KaM
25.09.2020 12:00
Odpowiedni wybór szafy do przedpokoju pozwoli nam na doskonałe zagospodarowanie przestrzeni. Dzięki temu będziemy mieli więcej wolnego miejsca w innych częściach mieszkania - wykorzystamy je w inny sposób, niż na meble o praktycznym charakterze.

Szafa do przedpokoju: na wymiar czy gotowa?

Pierwszym dylematem, który się pojawia przy planowaniu zakupu szafy do przedpokoju, jest wybór pomiędzy meblem kupionym w salonie lub nawet przez internet a zamówieniem go na wymiar. Z rozterką tą łatwo poradzić sobie wtedy, gdy zdecydujemy, czy faktycznie zależy nam na idealnym wykorzystaniu przestrzeni w przedpokoju. Wówczas najlepszym wyjściem może się okazać zamówienie modelu wnękowego.

Jakie wymiary szafy do przedpokoju?

szafaszafa fot. shutterstock

Decydując się na zakup szafy do przedpokoju należy najpierw bardzo dokładnie zmierzyć wszystkie wielkości pomieszczenia. Wybór wymiarów szafy jest wypadkową dwóch czynników:

  • ilości miejsca do zagospodarowania
  • preferencji odnośnie przeznaczenia danego mebla

Oczywiste jest więc, że jeśli stawiamy na szafę do przedpokoju na wymiar i pozostaje nam dosłownie kilkanaście centymetrów wolnej przestrzeni obok, to racjonalnym podejściem będzie zwiększenie jej wymiarów, tak aby w duchu ergonomii wykorzystać całą przestrzeń.  

Zwykle szafa do przedpokoju ma 60 cm głębokości. Takie wymiary najczęściej są wystarczające dla przeciętnych potrzeb dotyczących przechowywania ubrań i innych drobnych przedmiotów. W przypadku, gdy zależy nam na nieco bardziej pojemnym ‘’składziku’’, możemy postawić na głębokość szafy do przedpokoju powiedzmy 80 lub nawet 100 cm. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, aby w wąskim korytarzu pokusić się o dobór szafy głębokiej jedynie na 40 cm. To wystarczy, aby zmieścić dość pokaźną ilość ubrań. 

Jakie drzwi do szafy w przedpokoju?

Umiejscowienie szafy w przedpokoju ma duże znaczenie w przypadku doboru do niej odpowiedniego rodzaju drzwi. Najbardziej oszczędnym jeśli chodzi o miejsce wariantem będą skrzydła przesuwne. Montuje się je w taki sposób, że nie wymagają dodatkowego miejsca z przodu mebla. Dzięki temu będą dobrym rozwiązaniem w niewielkiej przestrzeni lub w sytuacji, gdy naprzeciwko znajdują się drzwi do innego pomieszczenia.

Alternatywą dla modelu przesuwnego będą drzwi do szafy do przedpokoju składane lub przesuwno-składane. Pierwsze stanowią dobre wyjście dla osób, które planują mebel o szerokości najwyżej 90 cm. Wybór tej opcji pozwala na swobodny dostęp do całego wnętrza. Model przesuwno-składany jest wersją kompromisową pomiędzy dwoma poprzednimi. 

Co powinno się znaleźć we wnętrzu szafy do przedpokoju? 

Szafa na wymiar. Szafa na wymiar.  fot. Shutterstock

Funkcjonalność szafy do przedpokoju w ogromnej mierze zależy od tego, jak rozplanowane jest jej wnętrze. Co powinno się znaleźć wewnątrz szafy do przedpokoju? 

  • półki - ich przeznaczeniem będzie przechowywanie rzeczy o dużych gabarytach
  • półki na buty - jeden z elementów wyposażenia, który pozwala zachować czystość i porządek
  • drążki - powinny być solidnie wykonane i dość masywne po to, aby mogły utrzymać nawet znaczny ciężar ubrań; powinny być umocowane na wysokości 180 cm
  •  szuflady -  przydadzą się wówczas, gdy będziemy potrzebowali miejsca do przechowania czapek lub rękawiczek.
Więcej o: