Dość oczywiste jest, że duże przestrzenie w sypialni pozostawiają większą swobodę w podejściu do ich aranżacji. Nie inaczej jest z szafkami nocnymi, ale nawet na małej powierzchni można znaleźć miejsce dla bardzo pięknego i praktycznego mebla.
W przypadku małej sypialni niezastąpionym atutem szafki nocnej będzie jej uniwersalność. Przy 9-10 m2 trudno jest przecież pomieścić więcej, niż jeden mebel tej klasy. Warto więc, aby wybrany produkt zawierał zarówno sporej wielkości szuflady, jak też półkę na której postawimy budzik, położymy telefon lub odłożymy czytaną wcześniej książkę. W dużej sypialni można sobie pozwolić na znacznie większą swobodę i zakup kompletu szafek nocnych. Bardzo ciekawie prezentują się te w nowoczesnym stylu, łączące czerń i biel z wysokim połyskiem i mocno geometrycznymi kształtami.
Oczywiście elementem, który odróżnia poszczególne szafki nocne od siebie, jest materiał ich wykonania. Mamy modele możliwie tanie, ale często dość solidne, które wykonano z płyty MDF pokrytej laminatem lub wykończonej w inny sposób. Alternatywą dla nich jest oczywiście piękne i ponadczasowe drewno, z którego wyroby są jednak znacznie droższe. Można również kupić szafki nocne z metalu lub hartowanego szkła.
Ważne też, aby wybrany przez nas model szafki nocnej pozostawał w zgodzie z całą resztą wystroju. Niech nie zwiedzie nas wrażenie, że jest to mebel stosunkowo drobny i nie będzie dekomponował aranżacji, w której zdecydowanie się wyróżnia.
Bardzo bezpiecznym sposobem postępowania jest wybór białej szafki nocnej. Pamiętajmy, że właśnie ta barwa jest dość uniwersalna i zgra się z meblami o podobnym stylu, ale w innym kolorze. Taki wybór to więc również dobry pomysł dla osób, które z jakichś powodów pominęły zakup szafki nocnej przy pierwotnym urządzaniu sypialni.
Pięknie wykonane, z dbałością o niuanse i klasyczny design, właśnie szafki nocne w stylu włoskim będą stanowiły ciekawą i kuszącą propozycję. Szafka taka będzie dobra również dla tych, którzy w sypialni zdecydowali się na styl glamour.
Coraz większe znaczenie we wnętrzarstwie ma trend polegający na powtórnym wykorzystaniu materiałów odpadowych. Można z tego skorzystać decydując się na proste, ale bardzo efektowne szafki nocne DIY. Możne je wykonać ze starej skrzyni lub palet przykrytych blatem, który sami sobie zrobimy lub kupimy gotowy.
Niekiedy, zwłaszcza we wnętrzach w stylu skandynawskim, w cenie będzie stolik nocny. Ten minimalistyczny mebel nie zastąpi w pełni szafki nocnej pod względem jej praktycznego charakteru, ale z pewnością może bardzo stylowo się prezentować.