Czajnik elektryczny: szklany, czarny czy kolorowy? Są też modele z regulacją temperatury

Czajnik elektryczny sprawdzi się w każdej kuchni. Ma wiele zalet i rożnorodny design, który potrafi zachwycić. Podpowiadamy, jaki warto wybrać oraz na co zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszego sprzętu. Mamy modele szklane, czarne, kolorowe, a także propozycje z regulacją temperatury.

Czajnik elektryczny ze stali szlachetnej.Czajnik elektryczny ze stali szlachetnej. Fot. Shutterstock

Mamy różnorodne modele ceramiczne, szklane, ze stali szlachetnej oraz w różnych kolorach. Niektóre posiadają również regulację temperatury. Jest też kilka propozycji czajnika elektrycznego z drewnem, który wyróżnia naturalna forma wykończenia. Zobaczcie wszystkie

Jaki czajnik elektryczny warto kupić? Oto najważniejsze parametry

Gotowanie wody w czajniku elektrycznym stało się bardzo powszechne. To ze względy na szybki czas doprowadzenia wody do wrzenia, co zajmuje najczęściej kilka minut. To jednak nie wszystkie możliwości jakie oferuje ten sprzęt. Zobaczcie jaki czajnik elektryczny warto kupić i na co zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszego urządzenia do gotowania wody. 

Liczy się pojemność czajnika elektrycznego, która powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Dla dwóch osób wystarczy sprzęt o pojemności do 1 litra, taka ilość wystarczy mniej więcej na przygotowanie czterech szklanek gorącego napoju. Większej grupie domowników przyda się czajnik elektryczny, dzięki któremu będzie można zagotować co najmniej 1,5 litra wody. 

Moc czajnika elektrycznego i rodzaj grzałki. Mają największy wpływ na czas gotowania wody. Czajnik elektryczny z grzałką płytową, która występuje w nowszych modelach, musi mieć większą wartość mocy w porównaniu do modelu z grzałką spiralną. To wynika z jej miejsca umieszczenia. Grzałka płytowa, która jest płaska, znajduje się na dnie czajnika elektrycznego. Podczas gotowania wody pobiera więcej energii niż grzałka spiralna, ponieważ oddaje ciepło do góry. Najczęściej czajnik elektryczny z grzałką płytową ma moc od 600 do 3100 W. Modele z grzałką spiralną generują wartość od 200 do 2200 W. Jednak są mniej praktyczne, głównie ze względu na szybsze osadzania się kamienia, dlatego marki powoli już rezygnują z takiego modelu grzewczego, który jest montowany w czajniku elektrycznym. 

Czajnik elektryczny z regulacją temperatury. Takie modele pozwalają na przygotowanie wody o dowolnie wybranej temperaturze. Przedstawiamy różnorodne propozycje, które różnią się parametrami i designem. 

Wskaźnik poziomu wody jest już chyba we wszystkich nowoczesnych czajnikach elektrycznych. Poszczególne modele różnią się miedzy sobą tylko miejscem jego montażu i opcją podświetlenia. Najczęściej znajduje się z boku czajnika elektrycznego, a czasem jest też w jego uchwycie.

Czajnik elektryczny z filtrem. Taki sprzęt pozwoli cieszyć się zdrowszą wodą, lepiej odkamienioną. Dlatego producenci oferują czajnik elektryczny z filtrem. Dziś wybór jest spory, a filtracja wody może odbywać się z pomocą różnorodnych jego modeli. Jednak nie jest to w stu procentach skuteczny sposób na pozbycie się wszystkich zanieczyszczeń. 

Design czajnika elektrycznego. Wygląd jego obudowy i materiał wykonania są istotne. Ponieważ dziś liczy się nie tylko praktyczność. Stylowy czajnik elektryczny potrafi podkręcić aranżację kuchni. Tańsze modele wykonane są z tworzyw sztucznych. Droższe –  z ceramiki, stali szlachetnej czy szkła, niektóre z nich posiadają również funkcję regulacji temperatury. Niektóre nowoczesne czajniki elektryczne wykończone są również naturalnym drewnem, co dodaje im naturalnego szyku. Przedstawiamy różnorodne modele. 

Czajnik elektryczny czarny

Czajnik elektryczny czarny.Czajnik elektryczny czarny. Fot. Shutterstock

Dopasuje się do każdej kuchni, bez względy na zastosowane kolory wykończenia. Dlatego czajnik elektryczny czarny zajmuje jedno z pierwszych miejsc na liście najchętniej kupowanych produktów do gotowania wody. Dobrze wygląda w duecie z bielą, jak również każdym innym kolorem.

Czajnik elektryczny szklany

Jego plusem jest niewielka waga. Według niektórych osób czajnik elektryczny szklany wyróżnia się również wyjątkowym designem. Szczególne wrażenie robią modele z podświetleniem LED, które podczas pracy wyglądają bardzo efektownie. Jest też uważany za produkt, który łatwo utrzymać w czystości. Największą wadą czajnika elektrycznego szklanego jest jednak podatność na uszkodzenia i mocne nagrzewanie się jego obudowy.

Czajnik elektryczny szklany o ciekawym designie.Czajnik elektryczny szklany o ciekawym designie. Fot. Shutterstock

Jak wyczyścić czajnik elektryczny? 

Najpopularniejszym sposobem jest odkamienianie czajnika elektrycznego za pomocą roztworu z octu lub cytryny. Po wlaniu go do urządzenia należy go zagotować wraz z wodą, a następnie dokładnie wypłukać. Po tych czynnościach warto jeszcze kilka razy zagotować samą wodę w czajniku elektrycznym. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.