Jak odnowić meble kuchenne? Nowe życie wysłużonych przedmiotów

Pomysł na błyskotliwą aranżację kuchni nie musi być związany z tysięcznymi wydatkami na nowe umeblowanie. Wysłużone meble kuchenne można ciekawie odnowić. O czym warto pamiętać? Podpowiadamy.

Renowacja mebli kuchennych.Renowacja mebli kuchennych. Fot. Shutterstock

Co daje nam odnowienie starych mebli kuchennych?

Zanim przystąpisz do pracy - ważna jest koncepcja. Po co właściwie odnawiać zużyte przedmioty, skoro nowe tylko czekają na półce w markecie po to, by je kupić, odebrać i poskładać? Motywacje do podjęcia się tego trudu mogą być różne. Zdarza się, że chcemy zaoszczędzić nieco pieniędzy - w każdym przypadku nowe meble kuchenne to wydatek rzędu przynajmniej kilkuset złotych. Innym razem u źródła decyzji o odnowieniu starych przedmiotów tkwi miłość do przeróbek DIY i chęć posiadania przedmiotów o wymarzonym przez siebie i niecodziennym designie. Niekiedy zaś powodem jest wzrastająca moda na styl less waste i ponowne wykorzystywanie rzeczy tak, aby nadać im nowe życie. 

Odnawianie starych mebli kuchennych przy pomocy folii

Pozornie najprostszym sposobem odnowienia starych mebli kuchennych jest ich oklejenie specjalną folią dedykowaną do takich działań. Ogromną zaletą jest w tym przypadku fakt, że w niedrogi sposób możemy nadać tym przedmiotom zupełnie nowy wygląd - paleta kolorów i ilość dostępnych wzorów są bardzo duże. Można pokusić się o stylistykę zbliżoną do poprzedniej lub zupełnie inną i radykalnie odnowić wystrój. W praktyce jednak ta metoda, choć wydaje się być prosta i praktyczna (nie brudzi tak, jaki farba), wymaga demontażu frontów i bardzo dużej dozy cierpliwości. Inaczej efekt może prezentować się niechlujnie. Dodatkowo trudno będzie nam sprawnie okleić np. zaokrąglone krawędzi.

Renowacja mebli kuchennych: malowanie i nowe uchwyty

Paradoksalnie - prostszą metodą renowacji starych mebli może być malowanie połączone z wymianą istotnych, ale dość tanich detali, choćby uchwytów w szafkach. 

Tego rodzaju prace powinny być prowadzone według prostego schematu, który pozwoli uporządkować działania:

  1. Zaczynamy od sprawdzenia stanu mebli - w niektórych przypadkach będzie konieczne uzupełnienie ubytków przy pomocy masy naprawczej lub wyszlifowanie nierówności dzięki użyciu papieru ściernego.
  2. Demontujemy to, co konieczne - nie zawsze wymagany jest pełny demontaż mebli kuchennych przed malowaniem, ale bardzo często stanowi on funkcjonalne rozwiązanie. Zawsze trzeba usunąć uchwyty, gałki, często też zawiasy - umożliwi nam to sprawne pomalowanie powierzchni także w trudniej dostępnych miejscach.  
  3. Nadajemy powierzchni szorstki charakter i oczyszczamy ją z łuszczących się pozostałości - zmatowienie frontu przed malowaniem jest konieczne zarówno w przypadku mebli z drewna, jak też wykonanych z płyty MDF. Inaczej farba nie osiągnie odpowiedniej przyczepności do malowanej powierzchni. Grozi to wówczas powstaniem odprysków i łuszczeniem w przyszłości.  
  4. Zabezpieczamy powierzchnię taśmą malarską tam, gdzie nie chcemy malować.
  5. Malujemy różnej wielkości pędzlami i wałkami zaczynając od trudno dostępnych miejsc.
  6. Po wyschnięciu przystępujemy do zamontowania nowych detali - np. uchwytów.

Jaką farbą dokonywać renowacji mebli?

Rezultat przedsięwzięcia polegającego na renowacji starych mebli zależy także od wyboru farby dobrej jakości i o właściwych predyspozycjach. Najczęściej są to farby akrylowe z odpornością na szorowanie i działanie promieni słonecznych. Często wybiera się także specjalnie dedykowane do odnawiania drewna farby renowacyjne.

Więcej o:
Copyright © Agora SA