Oświetlenie LED w domu. Energooszczędna i ciekawa propozycja do wnętrza

Lampy LED i inne rodzaje oświetlenia tej klasy to dobry, bo oszczędny i efektowny sposób do rozjaśnienia wnętrza. Takie rozwiązania są również dość uniwersalne, więc można je zastosować w różnych sytuacja. Gdzie najlepiej? Podpowiadamy.

Przewaga lamp LED nad tradycyjnymi żarówkami. Na czym polega?

Lampy LED posiadają szereg zalet, które stawiają je przed tradycyjnymi żarówkami, jeśli chodzi o domowe zastosowania. Jedne z tych atutów są bardziej oczywiste - należy do nich oczywiście fakt, że są tańsze. Nie chodzi w tym przypadku o koszt jednorazowego zakupu produktu, ale także wydajność i przewidywany czas użytkowania. Przyjmuje się, że:

  • LED-y zużywają nawet 80 proc. mniej energii przy takiej samej ilości emitowanego światła
  • w sprzyjających warunkach mogą służyć nawet powyżej 10 lat
  • nadają się zarówno do oświetlenia punktowego, jak też ogólnego różnych pomieszczeń 

LED-y są trwałe i oszczędne, ale też świecą światłem o nasyconych barwach, które nie gaśnie nagle wraz z przepaleniem żarówki, ale raczej stopniowo traci na intensywności. Da się je montować w dowolnej pozycji i w miejscach zbyt ciasnych dla tradycyjnych żarówek - rozgrzewają się bowiem bardzo wolno.  Nie są przy tym przesadnie wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne.

Lampy LEDLampy LED Fot. Merkury Market

Lampa LED w żyrandolu

Wybór LED jako oświetlenia ogólnego nawet w reprezentacyjnych pomieszczeniach nie nastręcza zbyt wielu trudności. Najczęstszym wyborem są modele przypominające wielkością i kształtem tradycyjne żarówki. Zwyczajny kształt nie przeszkadza im jednak w ukryciu w sobie ponadprzeciętnych możliwości. Można postawić na LED-y o mocy odpowiadającej 40 i 60 W. 

Dekoracje LED - ozdoba salonu

Światło LED może również pełnić funkcje dekoracyjne i przyczynić się do stylowego upiększenia salonu. Mnogość różnego rodzaju produktów z diodami LED bardzo takie zadanie ułatwia. Listwa z nimi bardzo korzystnie podkreśla wygląd ściany wykonanej z naturalnej cegły lub z kamienną okładziną. Najczęściej używa się go po to, aby uwydatnić piękną fakturę takich ozdobnych przestrzeni. Czasami też dzięki LED-om podświetla się karnisze czy zasłony. Podobnie interesujący efekt uzyskuje się podświetlając sufit podwieszany, brzegi mebli lub krawędzi obrazów. 

Lampy LEDLampy LED Fot. Merkury Market

Oświetlenie LED w kuchni i łazience

Wybór lamp LED do tych dwóch pomieszczeń o tyle należy potraktować razem, że w obu przypadkach potrzebne są produkty o większej szczelności. Zwłaszcza w przypadku łazienki należy postawić na oprawy przynajmniej o szczelności IP54.

Warto zauważyć, że w przypadku łazienki oświetlenie LED pozwala na uzyskanie korzystnych efektów wizualnych - np. umiejętnie zamontowane zwiększy optycznie rozmiary pomieszczenia. Przyda się także np. wokół łazienkowego lustra. W kuchni lampy LED nadają się do stworzenia nowoczesnego oświetlenia podszafkowego. Charakterystyczne, że do mniejszych przestrzeni częściej wybiera się bardziej ‘’energetyczne’’ światło o zimnym tonie, do większych raczej ciepłe odcienie, które tworzą wrażenie przytulności.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.