Meble dębowe i nie tylko. Dlaczego tak bardzo cenimy wyroby z dębu?

KaM
29.09.2020 16:00
Uchodzą za niezwykle trwałe i eleganckie - nic więc dziwnego, że ich ceny często bywają wysokie. Meble dębowe, ale też podłogi drewniane i inne przedmioty z tego surowca, bo o nich mowa, są wciąż poszukiwanym wyposażeniem domu. Za co jeszcze cenimy wyroby z dębu?

Dąb, czyli siła i wytrzymałość

Nie tylko meble i podłogi drewniane, ale też inne wyroby z dębu cenione są za ich długowieczność i wytrzymałość. Czasami zdarza się, że ktoś posiada dębową szafę otrzymaną w spadku po babci - niekiedy w całkiem dobrym stanie. Jest to jeden z dowodów na to, że drewniane przedmioty wykonane z tego drzewa, o ile nie są przechowywane w niewłaściwy sposób, bywają bardzo długowieczne. 

Dodatkowo podkreśla się, że drewno dębowe jest bardzo wytrzymałe na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Tak więc dębowa podłoga nie powinna szybko zniszczeć, regał na książki raczej nie wypaczy się nawet wówczas, gdy obładujemy go najcięższymi tomami. Poniekąd długowieczność wyrobów z tego gatunku drewna bywa również wynikiem starannej obróbki - dębina jest materiałem stolarsko i ciesielsko trudnym i wymagającym.

Podłogi drewnianePodłogi drewniane Fot. Merkury Market

Meble dębowe szlachetnieją z czasem

Charakterystyczne dla drewna dębowego jest to, że wraz z upływem czasu nabiera szczególnie szlachetnego charakteru. Kolor robi się bardziej intensywny i głęboki, naturalny, co odróżnia go np. od sosnowej żółci. Prawdziwie dostojne i pełne elegancji są więc dopiero mające wiele lat meble dębowe. Ceni się je również za piękny rys usłojenia.  

Wyroby z dębu pasują do bardzo wielu aranżacji wnętrz

Bez wątpienia drewniane meble cenimy za ich uniwersalność. Wprawdzie wnoszą one do pomieszczeń charakterystyczną elegancję, ale świetnie zaprezentują także we wnętrzach z pomieszaniem stylu nowoczesnego z tradycyjnymi elementami. Podłogi drewniane wykonane z dębu lub stół dębowy będą pasowały w zasadzie wszędzie - w stylu nowoczesnym, skandynawskim lub rustykalnym. 

Podłogi drewnianePodłogi drewniane Fot. Merkury Market

Podłogi drewniane dębowe - na całe lata

Właściwie to drewniane podłogi z dębu wystarczają nie tyle na lata, co na dekady. Deski wykonane z tego surowca, o ile zostają dobrze położone i zakonserwowane, wystarczają jako pokrycie podłogi nawet na kilkadziesiąt lat. W przeciwieństwie np. do paneli, które w zależności od klasy ścieralności, trzeba wymieniać co kilka lub kilkanaście lat. 

Dąb będzie świetnym wyborem przy zakupie materiału na podłogę drewnianą wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z wyjątkowymi obciążeniami i natężeniem ruchu. Bez problemu wykorzystamy go więc np. w przedpokoju. 

Czy dąb nie wymaga konserwacji i można go używać wszędzie?

Przeświadczenie, że dąb jest materiałem, który nie wymaga konserwacji, jest oczywiście błędne. W pomieszczeniu nie powinno być wilgoci, nie wolno również do konserwacji i czyszczenia stosować detergentów. Drewno, które wcześniej zostało poddane olejowaniu, należy co jakiś czas znów poddawać takim zabiegom. 

Podłogi drewnianePodłogi drewniane Fot. Merkury Market

Mieszanka do czyszczenia mebli dębowych

Drewno dębowe, z którego wykonano szafki, regały lub inne przedmioty, można czyścić wilgotną bawełnianą szmatką. Bywa jednak, zwłaszcza w przypadku mebli odstawionych na pewien czas do lamusa i obecnie przywracanych do użytku, że fizyczne oczyszczanie da zbyt słabe efekty. Wówczas można się posłużyć mieszanką stworzoną z naturalnych składników, która pomaga czyścić dębinę. Potrzebne do jej wykonania będą:

  • 1  litr piwa
  • 1 łyżka cukru pudru
  • 1 łyżeczka wosku pszczelego

Składniki należy rozpuścić i cienką warstwą nałożyć na powierzchnię drewna. Po wyschnięciu polerować ściereczką. 

Więcej o: