Meble dębowe i nie tylko. Dlaczego tak bardzo cenimy wyroby z dębu?

Uchodzą za niezwykle trwałe i eleganckie - nic więc dziwnego, że ich ceny często bywają wysokie. Meble dębowe, ale też podłogi drewniane i inne przedmioty z tego surowca, bo o nich mowa, są wciąż poszukiwanym wyposażeniem domu. Za co jeszcze cenimy wyroby z dębu?

Dąb, czyli siła i wytrzymałość

Nie tylko meble i podłogi drewniane, ale też inne wyroby z dębu cenione są za ich długowieczność i wytrzymałość. Czasami zdarza się, że ktoś posiada dębową szafę otrzymaną w spadku po babci - niekiedy w całkiem dobrym stanie. Jest to jeden z dowodów na to, że drewniane przedmioty wykonane z tego drzewa, o ile nie są przechowywane w niewłaściwy sposób, bywają bardzo długowieczne. 

Dodatkowo podkreśla się, że drewno dębowe jest bardzo wytrzymałe na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Tak więc dębowa podłoga nie powinna szybko zniszczeć, regał na książki raczej nie wypaczy się nawet wówczas, gdy obładujemy go najcięższymi tomami. Poniekąd długowieczność wyrobów z tego gatunku drewna bywa również wynikiem starannej obróbki - dębina jest materiałem stolarsko i ciesielsko trudnym i wymagającym.

Podłogi drewniane
Podłogi drewniane Fot. Merkury Market

Meble dębowe szlachetnieją z czasem

Charakterystyczne dla drewna dębowego jest to, że wraz z upływem czasu nabiera szczególnie szlachetnego charakteru. Kolor robi się bardziej intensywny i głęboki, naturalny, co odróżnia go np. od sosnowej żółci. Prawdziwie dostojne i pełne elegancji są więc dopiero mające wiele lat meble dębowe. Ceni się je również za piękny rys usłojenia.  

Wyroby z dębu pasują do bardzo wielu aranżacji wnętrz

Bez wątpienia drewniane meble cenimy za ich uniwersalność. Wprawdzie wnoszą one do pomieszczeń charakterystyczną elegancję, ale świetnie zaprezentują także we wnętrzach z pomieszaniem stylu nowoczesnego z tradycyjnymi elementami. Podłogi drewniane wykonane z dębu lub stół dębowy będą pasowały w zasadzie wszędzie - w stylu nowoczesnym, skandynawskim lub rustykalnym. 

Podłogi drewniane
Podłogi drewniane Fot. Merkury Market

Podłogi drewniane dębowe - na całe lata

Właściwie to drewniane podłogi z dębu wystarczają nie tyle na lata, co na dekady. Deski wykonane z tego surowca, o ile zostają dobrze położone i zakonserwowane, wystarczają jako pokrycie podłogi nawet na kilkadziesiąt lat. W przeciwieństwie np. do paneli, które w zależności od klasy ścieralności, trzeba wymieniać co kilka lub kilkanaście lat. 

Dąb będzie świetnym wyborem przy zakupie materiału na podłogę drewnianą wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z wyjątkowymi obciążeniami i natężeniem ruchu. Bez problemu wykorzystamy go więc np. w przedpokoju. 

Czy dąb nie wymaga konserwacji i można go używać wszędzie?

Przeświadczenie, że dąb jest materiałem, który nie wymaga konserwacji, jest oczywiście błędne. W pomieszczeniu nie powinno być wilgoci, nie wolno również do konserwacji i czyszczenia stosować detergentów. Drewno, które wcześniej zostało poddane olejowaniu, należy co jakiś czas znów poddawać takim zabiegom. 

Podłogi drewniane
Podłogi drewniane Fot. Merkury Market

Mieszanka do czyszczenia mebli dębowych

Drewno dębowe, z którego wykonano szafki, regały lub inne przedmioty, można czyścić wilgotną bawełnianą szmatką. Bywa jednak, zwłaszcza w przypadku mebli odstawionych na pewien czas do lamusa i obecnie przywracanych do użytku, że fizyczne oczyszczanie da zbyt słabe efekty. Wówczas można się posłużyć mieszanką stworzoną z naturalnych składników, która pomaga czyścić dębinę. Potrzebne do jej wykonania będą:

  • 1  litr piwa
  • 1 łyżka cukru pudru
  • 1 łyżeczka wosku pszczelego

Składniki należy rozpuścić i cienką warstwą nałożyć na powierzchnię drewna. Po wyschnięciu polerować ściereczką. 

Więcej o: