Kuchnia w polskiej kulturze. Jak dziś wygląda po ewolucji wnętrz?

Postęp technologiczny oraz wiedza na temat trendów w aranżacji wnętrz dają większe możliwości odważnego projektowania i realizowania nieosiągalnych kiedyś wizji estetycznych. Jak dziś wygląda polska kuchnia po zmianach, jakie zaszły w projektowaniu wnętrz? Przedstawiamy jej trzy różne odsłony - klasyczną, nowoczesną i złotą z odrobiną art déco.

Polacy lubią dobrze zjeść, a kuchnię uważają za serce domu. To tu bardzo często kręci się życie domowników. Dlatego tak ważne jest, by kuchnia była nie tylko piękna, ale też praktyczna. Dziś ma różnorodne style, a także nowoczesne rozwiązania, dzięki którym przygotowywanie posiłków staje się szybsze i łatwiejsze. Ponieważ lubimy gotować i chcemy żyć zdrowo, coraz częściej przygotowujemy posiłki na bazie lokalnych produktów, które są już rozpoznawalne na świecie. Zauważył to między innymi włoski badacz i znany pisarz kulinarny Fabio Parasecoli. Od kilku lat regularnie odwiedza Polskę i przygląda się kulinarnym zmianom, a teksty na ten temat publikuje na łamach HuffPost, wcześniej The Huffington Post – amerykańskiej witryny newsowej, znanej na całym świecie.

Klasyczna kuchnia, którą kojarzymy z lat dzieciństwa

Kuchnia z niewielkim stołem, na którym znajdują się zielone warzywa i chałka.Kuchnia z niewielkim stołem, na którym znajdują się zielone warzywa i chałka. Fot. Shutterstock

Codziennie pachniało w niej świeżą chałką, a w sobotę również szarlotką i kruchymi ciastkami, które mama wypiekała w piekarniku. Kuchnia z lat dzieciństwa była pełna przeróżnych bibelotów. Blat kuchenny dekorowały drewniane deski, kolorowe tace i pojemniki. Nad nim wisiały przeróżne kubki, akcesoria kuchenne, a czasem małe garnki. Szafki kuchenne wypełnione były porcelanowymi filiżankami i talerzykami. Meble w kuchni klasycznej dzieliły się na stojące i wiszące. Wyglądały na solidne i takie też były. Ich wysoka jakość i ponadczasowa forma pozwalały na korzystanie z nich przez długie lata. Miały charakterystyczne zagłębienia, żłobienia i ozdobne uchwyty. Fronty niektórych szafek były przeszklone. Kolory kuchni były naturalne i stonowane. Wystarczyło czasem zmienić kilka dodatków, by jej design nabrał nowego wymiaru. Klasyczny klimat tworzyło też wolnostojące AGD.

W kuchni babci stał czasem kaflowy piec, przy którym można było się ogrzać. Kuchnia, którą kojarzymy z lat dzieciństwa, była pełna ludzi, gości i każdy czuł się w niej dobrze. Choć nie miała wielkiego blasku i marmurów na blacie, było tu zawsze sielsko, rodzinnie, cudownie. Była funkcjonalna, przytulna, kolorowa. Jak jest dzisiaj? Styl klasyczny kuchni nie przeminął, zyskał tylko nową odsłonę. Taka kuchnia udekorowana różnymi kolorami i nowoczesnymi materiałami nadal cieszy duszę i oko. 

Piękno, wygoda i nowoczesność. Te cechy nie wykluczają się w kuchni Ariana

Nawiązanie do klasycznych form oraz stosowanie nowoczesnych rozwiązań przy produkcji mebli kuchennych to jeden z głównych trendów meblarskich tego roku. Potwierdzają to niektóre projekty, które nagrodzono w tym roku Złotym Medalem targów Meble Polska 2020, na których pojawili się wiodący producenci mebli w Polsce. Na liście zwycięzców znalazła się kuchnia Ariana, z blaskiem marokańskiego złota oraz falistymi frontami i stylizowaną ramą. To innowacyjny, luksusowy, a jednocześnie praktyczny produkt polskiej marki Halupczok. Dostał też nominację do prestiżowej nagrody Dobry Wzór 2020, którą otrzymują polskie wyroby odznaczające się wysokim poziomem wzornictwa. Organizatorem konkursu jest Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

Kuchnię Ariana wyróżnia nie tylko złoty kolor na frontach, ale nowoczesne podejście do wzornictwa – ciekawa, a jednocześnie funkcjonalna forma. 

Wyraziste zestawienie matu z połyskiem, fazowanego szkła i połyskującego lakieru zabierają w stylistyczną podróż po odległych krańcach globu. Marokańskie złoto przywodzi na myśl miłość w Casablance, a autorski, nieregularnie falowany wzór frontów kuchennych wydobywa namiętne blaski i cienie tego uczucia. 

– wyjaśnia marka na swojej stronie online.

W kuchni Ariana dominuje kolor cennego kruszcu oraz głęboka czerń. Na przeszklonych szufladach można wykonać spersonalizowany grawerunek. Szafki są podświetlane, dodatkowo projekt przewiduje dedykowane miejsca na wszystkie sprzęty. Co ciekawe - blat wyspy kuchennej został wzbogacony o system indukcyjnego ładowania telefonu!

Nowoczesna kuchnia z jadalnią. Te pomieszczenia zbliżyły się do siebie po wielu latach rozłąki 

Kuchnia z nietypową wyspą. Realizacja: Modoso InteriorsKuchnia z nietypową wyspą. Realizacja: Modoso Interiors Fot. ZAJC Raumplus

Kuchnia i jadalnia – dwie ważne części domu ponownie zbliżają się do siebie po wielu latach rozłąki. Wpłynęły na to zmieniające się trendy aranżacyjne.  Dziś dwaj naturalni partnerzy – gotujący i stołownicy - są ponownie razem, spotykają się w jednym pomieszczeniu. Czy to cieszy miłośników wnętrzarskiej mody? Zdania są podzielone. Choć jesteśmy przekonani, że najlepiej kuchnię z jadalnią doceniają goście. Znowu mogą wygodnie usiąść w kuchni, jak również na sofie. 

Nowoczesna kuchnia z grafitową zabudową i dolnymi szafkami ozdobionymi fornirem dębowym. Projekt: Modoso InteriorsNowoczesna kuchnia z grafitową zabudową i dolnymi szafkami ozdobionymi fornirem dębowym. Projekt: Modoso Interiors Fot. ZAJC, Raumplus

Przykładem nowoczesnej kuchni połączonej z jadalnią i strefą dzienną jest projekt stworzony przez pracownię Modoso Interiors. Meble kuchenne mają prostą i funkcjonalną formę. Grafitową zabudowę o matowej fakturze i dolne szafki kuchenne fornirowane dębem uzupełnia wyspa o nietypowej formie. Zgrabny, smukły mebel spełnia kilka funkcji. Ma praktyczne szuflady na szpargały, donice na zioła, a mogą przy nim usiąść cztery osoby. Wszystkie blaty wykonane są z czarnego, matowego granitu. W kuchni zrezygnowano  z klasycznych uchwytów, także przy zmywarce i zamrażarce, zastosowano system wspomagany elektrycznie.

Nowoczesna kuchnia połączona z jadalnią. Realizacja: Modoso Interiors.Nowoczesna kuchnia połączona z jadalnią. Realizacja: Modoso Interiors. Fot. ZAJC, Raumplus.

Polskie kuchnie 2020 roku są "uzbrojone" w praktyczne rozwiązania i technologiczne gadżety. W porównaniu do kuchni z naszego dzieciństwa mają dużo plusów. Czy to wystarczy, by po latach wspominać je równie ciepło?

Więcej o:
Copyright © Agora SA