Jaką szafkę na buty wybrać? Czym się kierować?

Kamil Michaluk
30.09.2020 11:00
Bałagan spowodowany rozrzuconymi butami nie tylko jest nieestetyczny, ale też nienajlepiej świadczy o osobach mieszkających w mieszkaniu. Wybór odpowiedniej szafki na buty staje się nieodzowny. Na jaki model postawić i czym się kierować? Podpowiadamy.

Szafka na buty - mebel, który porządkuje przestrzeń

Możemy spotkać różne rodzaje szafek na buty, nim jednak zajmiemy się ich omawianiem, powinniśmy baczniej przyjrzeć się bardzo praktycznej idei umieszczenia ich w jednym miejscu. Jest to dowód na to, że stosunkowo nieduży i relatywnie niedrogi mebel jakim jest szafka na buty, może świetnie uporządkować przestrzeń domu. Ład panujący w przedpokoju staje się dzięki temu wizytówką gospodarza i rzutuje na postrzeganie całego domu. W praktyce to właśnie to miejsce zobaczy największa ilość gości, warto więc zadbać o jego estetykę.

Urokliwa i użyteczna - jaka powinna być szafka na buty?

Właśnie użyteczność i ładny design powinny iść w parze w przypadku udanych projektów szafek na buty, które warto jest wybierać do swojego domu. Co do zasady, bardzo ważny jest dla jej funkcjonalności sposób otwierania drzwi. Mogą się one otwierać na bok, ale też przesuwać lub uchylać. W każdym z tych wypadków ważne jest, aby dokonywało się to ruchem lekkim, łatwo i bez zacinania się. Z drugiej strony -  nie mogą również otwierać się same, co także bywa wadą źle zaprojektowanych szafek na buty. Istotne jest również wyposażenie danego modelu w otwory wentylacyjne. Zapobiegną one niszczącemu działaniu wilgoci np. wtedy, gdy do szafki włożymy mokre jeszcze obuwie. Design oczywiście może być różny, ale zawsze warto stawiać na solidne wykonanie, które będzie samo w sobie procentowało.

Szafka na butySzafka na buty Fot. Merkury Market

Jak wielka musi być szafka na buty?

Zastanawiając się nad wymiarami szafki na buty do naszego przedpokoju, powinniśmy wziąć pod uwagę przynajmniej trzy czynniki:

  • ilość miejsca w przedpokoju
  • ilość par butów, które mamy zamiar przechowywać w takim meblu
  • ewentualne dodatkowe funkcjonalności - o ile ich potrzebujemy (np. szafka na buty wraz z wieszakiem)

W wąskim, klaustrofobicznym wręcz przedpokoju również będziemy potrzebowali szafki na buty, ale nie możemy nią zastawić przejścia - wystarczy więc kolumienka o szerokości 20 cm. Jeżeli zaś mamy dużo miejsca i wiele par butów lub ciężkie obuwie do przechowywania, wybierzmy model odpowiednio większy. 

Z czego wykonana powinna być szafka na buty?

Warto postawić na meble wykonane z materiałów, które wykazują dużą odporność na mechaniczne urazy i działanie wilgoci. Nawet pomimo czyszczenia i osuszania butów, zawsze będzie to miejsce bardziej wrażliwe na przedostanie się odrobiny wody. Najbardziej odpowiednim połączeniem jest stosunkowo tania, ale odporna płyta MDF i nierdzewne elementy metalowe. W środku powinny znaleźć się półki stosownie do naszych potrzeb. Oczywiście oprócz nowoczesnych szafek na buty, nierzadko o futurystycznym wręcz designie, często wybiera się klasyczne modele z drewna.

Ile kosztuje szafka na buty?

Bywa, że za taki mebel zapłacimy poniżej 200 zł. Oczywiście na rynku znajdziemy także modele sięgające ceną 2000 zł. Uda się więc znaleźć produkt na każdą kieszeń. 

Przedpokój. Przedpokój.  Fot. Merkury Market

Więcej o: