Meble z drewna sosnowego. Jakie mają zalety?

Produkty wykonane z drewna sosnowego, choćby meble kuchenne, cieszą się dużą popularnością - można ten trend uznać za ponadczasowy. Ważna bez wątpienia jest odpowiednia relacja ceny do jakości. Co jeszcze warto wiedzieć o ich zaletach?

Czy drewno sosnowe to dobry materiał do wnętrza?

Przede wszystkim jest to materiał stosunkowo łatwy do pozyskania na deski w naszym kraju. Sosny, z uwagi na niespecjalne wymagania glebowe, były zawsze chętnie sadzone. Ich tempo wzrostu nie może oczywiście dorównać gatunkom, które nie rosną w Polsce naturalnie (np. Oxytree), ale i tak jest dość szybkie. Dzięki temu cena pozyskanego drewna jest niższa, niż np. dębu.

Drewno z sosny wyróżnia się poza tym także dużą wytrzymałością techniczną i sprężystością. Nie jest jednak tak twarde i trudne w obróbce jak materiał pozyskiwany z dębu. Nim trafi do stolarni, musi przebyć długą drogę od ścięcia, aż po suszenie. 

Dlaczego cenimy sobie sosnowe meble?

Produkty meblowe wykonane z sosny, chociażby meble kuchenne, popularne były sto lat temu, ale zainteresowanie nimi nie znika również obecnie i to pomimo znacznie większej konkurencji, którą tworzą tanie meble z płyt laminowanych i drogie, ale ciekawe wyroby z materiałów egzotycznych. Czemu tak się dzieje? Przede wszystkim drewno sosnowe ma przyjemne, jasne zabarwienie. Jego zastosowanie we wnętrzu sprawia, że nabiera bardzo przytulnego charakteru. Właśnie dlatego często z niego wytwarza się meble kuchenne i stosuje zwłaszcza tam, gdzie w pomieszczeniu spożywa się posiłki. Co bardzo ważne, ale też nie dość dobrze znane - sosna posiada własności elektrostatyczne. Nie przyciąga i nie kumuluje kurzu - wyroby z niej cenić będą sobie alergicy. 

Meble sosnoweMeble sosnowe Fot. Shutterstock

Meble sosnowe łatwo jest zaaranżować

Nie tylko dobrze komponują się z różnymi stylami w aranżacji wnętrz, ale również istnieje możliwość nadania mu preferowanego przez nas wykończenia. Z łatwością, nawet w zaciszu domowym, możemy surowe produkty pokryć lakierem transparentnym, zaimpregnować, ale też pomalować farbą kryjącą. Ciekawie wyglądają także pokryte lakierobejcą - z jednej strony nabierają wybranego przez nas koloru, ale z drugiej nie tracimy piękna ich usłojenia, które w przypadku sosny bywa bardzo efektowne. 

Do jakiego stylu pasują meble sosnowe?

Wykonane z sosny produkty służące do umeblowania wnętrza są dość uniwersalne. Kojący wpływ ich kolorystyki bywa wykorzystywany przy rozmaitych aranżacjach. Można je spotkać w nowoczesnych wnętrzach, gdzie pięknie prezentują się jako meble kuchenne lub meble do salonu. Równie dobrze, zwłaszcza postarzone, będą wyglądały we wnętrzu rustykalnym. Nie sposób jednak wyobrazić sobie bez nich też detali stylu skandynawskiego. 

Gdzie stosowanie drewna sosnowego jest mniej odpowiednim pomysłem?

Drewno sosnowe, przy swoich licznych zaletach, jest jednak stosunkowo miękkie. Oczywiście i to ma swoje plusy choćby w kwestii jego stosunkowo łatwej obróbki. Znacznie gorszym pomysłem będzie jednak np. wykonanie z niego podłogi. Mowa zwłaszcza o miejscach z dużym natężeniem ruchu, czego przykładem jest przedpokój, gdzie niezastąpiony będzie dąb. Podobnie jest z umieszczeniem go na tarasie - w takim miejscu niezbędna będzie częsta impregnacja wysokiej jakości preparatem. 

Meble sosnoweMeble sosnowe Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA