Meble wypoczynkowe - narożnik czy sofa?

Sofa czy narożnik to dylemat, przed którym stają niemal wszystkie osoby urządzające salon. Pierwszy z tych mebli ma opinię bardziej designerskiego, drugi natomiast uznawany jest za wygodniejszy. Sofa uważana jest za bardziej ustawną, a kanapa narożna za mebel świetnie nadający się do rozkładania i przenocowania gości. Jak widać, każde rozwiązanie ma swoje zalety. Sprawdzamy, ile w tych opiniach jest prawdy i podpowiadamy, jak dobrać idealne meble wypoczynkowe do własnego salonu.

Komplet wypoczynkowyKomplet wypoczynkowy Fot. Abra Meble

Meble dopasowane do wielkości pokoju

Przed wyborem mebli wypoczynkowych, warto rozejrzeć się po salonie i sprawdzić, jaką powierzchnią podłogi dysponujemy oraz jak duży jest zaplanowany stolik kawowy, który stanie obok. Inna ilość miejsca potrzeba będzie bowiem, aby zaaranżować pokój dzienny z salonem, a inna, aby zmieścić narożnik. W naprawdę niewielkim pokoju najlepszym wyborem będzie zgrabna sofa, którą można postawić zarówno pod ścianą, jak i na środku pokoju, na przykład oddzielając strefę wypoczynkową od jadalni czy otwartej kuchni. Jeżeli zależy nam na dodatkowym miejscu do spania, warto poszukać kanapy narożnej o naprawdę drobnej budowie.

Większość producentów ma w swojej ofercie modele do małych pomieszczeń. W dużym salonie można pozwolić sobie na więcej, na przykład na wielkogabarytowy narożnik z modnym szerokim siedziskiem i niskim oparciem. Innym pomysłem wartym wykorzystania w dużym salonie jest ustawienie w nim zestawu mebli wypoczynkowych. Zamiast jednak inwestować w klasyczny pakiet dwóch sof (trzyosobowej i dwuosobowej) i fotela, można ustawić vis a vis siebie dwie jednakowe sofy i całość uzupełnić szerokim pufem bądź fotelem.

Meble odpowiadające na potrzeby mieszkańców

Sofa i kanapa narożna, podobnie jak pozostałe meble wypoczynkowe, dają nam przestrzeń do relaksu oraz przyjmowania gości. Wybierając spośród nich, warto wziąć pod uwagę, jakie inne oczekiwania mogą mieć wobec nich mieszkańcy naszego domu. Osobom, które nie dysponują oddzielną sypialnią lub często mają gości na noc, z pewnością będzie zależało, aby kanapa się rozkładała i oferowała wygodną powierzchnię do spania. W takiej sytuacji zdecydowanie lepszym wyborem będzie kanapa narożna, a więc tzw. narożnik.

Jego zalety docenią również osoby, które podczas wypoczynku lubią rozprostować nogi i zrelaksować się w pozycji półleżącej. Dlaczego? Narożniki łączą w sobie standardową sofę z szezlongiem, a czasami można do nich dołączyć puf z tej samej kolekcji. Ci, którzy stawiają przede wszystkim na wygląd mebli wypoczynkowych, z dużą dozą prawdopodobieństwa zdecydują się na sofę. Mebel ten, o ile odznacza się wysoką jakością użytych materiałów oraz wykończenia, stanowi naprawdę elegancki element wyposażenia wnętrz.

Meble zgodne ze stylem wnętrza

Komplet wypoczynkowyKomplet wypoczynkowy Fot. Abra Meble

Podczas wyboru między kanapą narożną a sofą, powinno się także wziąć pod uwagę, w jakim stopniu konkretny mebel pasować będzie do stylu wnętrza. Inne rozwiązania będą bowiem odpowiednie do pokoju dziennego urządzonego w stylu nowoczesnym, a inne do salonu tradycyjnego czy kolonialnego. W minimalistycznych i nowoczesnych aranżacjach najlepiej prezentują się narożniki o prostej, ascetycznej linii obite jednolitymi tkaninami w chłodnych barwach.

We wnętrzach urządzonych klasycznymi meblami lepszym wyborem będzie sofa, zależnie od wyglądu salonu na przykład w stylu ludwikowskim czy Chesterfield. W pokojach aranżowanych na sposób skandynawski, a więc z użyciem naturalnych materiałów, można pozwolić sobie na każdy z tych mebli. Warto jednak zadbać, aby odznaczały się one nowoczesną linią oraz stonowanymi barwami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.