Jaki materac wybrać - kieszeniowy, piankowy czy bonellowy?

Na sen poświęcamy w ciągu roku średnio aż 125 dni, a w czasie całego życia nawet 25 lat. Warto zadbać więc, aby odpoczynek nocny odbywał się w jak najbardziej komfortowych warunkach. Kluczem do sukces w tym zakresie jest m.in. odpowiednio dobrany materac. Zastanawiasz się, który model wybrać - materac kieszeniowy, materac piankowy czy materac bonellowy? Podpowiadamy, czym różnią się poszczególne typy oraz jakie są ich wady i zalety.

Materac to najważniejszy element łóżka.Materac to najważniejszy element łóżka. Fot. Shutterstock

Wiele osób podczas urządzania sypialni poświęca najwięcej uwagi oraz pieniędzy na zakup łóżka. Zapominamy o tym, że zdecydowanie ważniejszy dla zdrowia naszego kręgosłupa oraz długiego, jakościowego snu jest wysokiej klasy materac. Jaki wybrać? Na rynku dostępne są setki modeli, które pokrótce można podzielić na trzy główne grupy – materace bonellowe, kieszeniowe oraz piankowe. Charakteryzują się one różnorodną budową, trwałością i ceną. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z nich.

Materac bonellowy

Materac bonellowy to najbardziej znany typ materaców sprężynowych. W jego wnętrzu ukryte są sprężyny metalowe, które połączone są ze sobą, tworząc wspólną siatkę. W efekcie, po dodaniu miękkiej pianki jako warstwy wypełniania oraz pokrowca dają one stosunkowo wysoki komfort użytkowania. Odznaczają się jednak niższą elastycznością punktową niż materace kieszeniowe. Wśród zalet materaców bonellowych wymienić trzeba więc dobry stosunek wygody stosowania do ceny, która jest wyższa niż w przypadku większości materaców piankowych, ale też niższa niż przy materacach kieszeniowych. Minusem tego rozwiązania przy długotrwałym korzystaniu jest możliwość uszkodzenia się sprężyn. Nie każdemu odpowiada również efekt falowania całego materaca w momencie, gdy ktoś się na nim kładzie bądź siada.

Materac kieszeniowy

Materac ze sprężynami kieszeniowymi od lat cieszy się niesłabnącą popularnością.. Jak jest zbudowany? Niewielkie sprężyny o walcowatym kształcie umieszczane są pojedynczo w tzw. kieszeniach, a więc specjalnych tkaninowych workach. Dzięki temu, że nie są one połączone ze sobą – jak w materacu bonellowym – modele kieszeniowe odznaczają się większą elastycznością, wyższą trwałością oraz lepszym dopasowaniem do ciała leżącej osoby. W wyższych modelach różnej twardości sprężyny tworzą specjalne strefy komfortu, które znajdują się w miejscach odpowiadających anatomicznej budowie ciała dorosłego człowieka. Chociaż asortyment tego typu ma wiele zalet, jego wadą dla wielu jest cena wyższa niż w przypadku standardowego materaca sprężynowego, czyli bonellowego.

Materac piankowy

Kategoria materaców piankowych jest niezwykle obszerna – zawierają się w niej zarówno najtańsze modele z pianką poliuretanową, jak również drogie, ale niezwykle wygodne materace z pianką termoelastyczną, wysokoelastyczną (HR) czy lateksową. Ich budowa jest prostsza niż w przypadku materaców sprężynowych – wewnątrz znajduje się główne wypełnienie z pianki różnego typu (gładkie, falowane), a na zewnątrz miękki, przeszywany pokrowiec, który przeważnie można zdjąć do prania. Zaletami materaca piankowego są: niska waga, wysoka trwałość, odporność na odkształcenia (przy modelach wyższego typu) czy możliwość doboru materaca o konkretnej twardości. Plusem jest także amortyzacja ruchu innej osoby korzystającej z materaca, przez co wyeliminowany zostaje tzw. efekt fali. Wśród wad materaca piankowego wymienić trzeba z pewnością możliwość odkształcenia się, gdy niewłaściwie dobrana zostanie gęstość pianki do wagi użytkownika.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.