Łóżka dla dzieci - jakie wybrać?

Nadszedł moment, w którym szczebelkowe łóżeczko dziecka trzeba zamienić na większy mebel? Wybór modeli dla najmłodszych jest tak duży, że nie wiesz, co konkretnie wybrać? Podpowiadamy, jakie typy łóżek dla dzieci są obecnie najbardziej popularne wśród maluchów i nastolatków. Wskazujemy również zalety i wady różnych typów łóżek dla dzieci.

Drewniane łóżko dla dzieci.Drewniane łóżko dla dzieci. Fot. Shutterstock

Łóżka dla dzieci z szufladą

Jednym z ulubionych modeli wybieranych do urządzenia pokojów zarówno najmłodszych, jak i nastolatków są łóżka dla dzieci z szufladami. Oferują one nie tylko wygodne miejsce do spania, ale także przestrzeń załadunkową, np. na pościel bądź zabawki, ubrania czy dziecięce skarby, co pozwala zaoszczędzić miejsce w pokoju. Ciekawym rozwiązaniem – zwłaszcza w pokojach rodzeństwa – są podwójne łóżka dla dzieci, a więc z wysuwaną szufladą z dodatkowym materacem. W modelach tworzonych z myślą o dzieciach producenci zazwyczaj montują pod stelażem materaca specjalne prowadnice, dzięki którym wysuwanie szuflad jest łatwe i odbywa się niemal bez użycia siły. Minusem tego typu łóżek dla dzieci jest problem z usuwaniem gromadzącego się pod szufladą kurzu.

Łóżka dla dzieci z biurkiem

W naprawdę niewielkich pokojach dziecięcych czy młodzieżowych doskonałym pomysłem jest wybór łóżek dla dzieci z biurkiem. Przeważnie jest to moduł meblowy składający się z umieszczonego na podwyższeniu lub antresoli łóżka, na które wchodzi się po drabince bądź kilku schodach, oraz znajdujących się pod nim szafek i blatu biurka. Taki moduł zajmuje zdecydowanie mniejszą powierzchnię podłogi niż dwa oddzielnie ustawione meble, przez co pokój wydaje się bardziej przestronny. Wadą takie rozwiązania może być problem dopasowania innych mebli, np. szafy, dlatego najlepiej zdecydować się na łóżko z biurkiem od producenta oferującego różnorodne modele mebli dziecięcych w serii.

Piętrowe łóżka dla dzieci

Co zrobić, gdy dysponujemy jednym pokojem dla dwójki dzieci? Warto w takiej sytuacji rozważyć zakup wspomnianego wyżej łóżka podwójnego z wysuwanym materacem bądź klasycznego, znanego i lubianego od lat łóżka piętrowego. Większość producentów oferuje klasyczne drewniane łóżka piętrowe dla dzieci – z dwoma materacami tej samej wielkości lub pojedynczym materacem na górze i podwójnym na dole. W sklepach znaleźć można również modele łóżek piętrowych wykonanych z płyty MDF czy ze sklejki w rozmaitych kolorach i wzorach. Zaletą takiego rozwiązania jest z pewnością oszczędność miejsca przy jednoczesnym łatwym dostępie podczas sprzątania do przestrzeni pod łóżkiem. Minusem, który dotyczy przede wszystkim najmłodszych dzieci, może być problem z wchodzeniem na górne piętro łóżka.

Fantazyjne łóżka dla dzieci

Łóżko dla dzieci z zagłówkiem w kształcie domku.Łóżko dla dzieci z zagłówkiem w kształcie domku. Fot. Merkury Market

Hitem ostatnich lat są łóżka dla dzieci o fantazyjnych kształtach, które mogą przypominać np. samochody, rakiety, zamki czy domki. Przeważnie wykonane są one z drewna bądź wysokiej klasy płyty meblowej MDF, ale zdarzają się czasami takie nietuzinkowe modele wyplatane z rattanu. Największą popularnością cieszą się produkowane od kilku lat łóżka domki o ażurowej strukturze, które doskonale pasować będą do jasnych pomieszczeń w stylu

skandynawskim. Sporym zainteresowaniem cieszą się także łóżka samochody, które znane są nam już od co najmniej kilku dekad. Dlaczego warto wybrać fantazyjne łóżko dla dziecka? Taki mebel, niezależnie od wybranego kształtu, nie zajmuje więcej miejsca niż klasyczne łóżko, a jednak wygląda zdecydowanie lepiej i pobudza wyobraźnię dziecka. Minusem takiego rozwiązania może, ale nie musi być fakt, że dzieci dosyć szybko „wyrastają” z fantazyjnych łóżek. Co to znaczy? Po prostu uważają, że są już za duże na typowo dziecięcy mebel.

Więcej o: