Jak wybrać krzesła do jadalni?

Krzesła do jadalni powinny nie tylko dobrze wyglądać, ale przede wszystkim odznaczać się wygodą. Inne cechy, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru tego typu mebli, to m.in. łatwość czyszczenia, wymiary odpowiednie zarówno do naszej sylwetki, jak i wielkości stołu czy dopasowanie do stylu wnętrza. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas poszukiwania idealnych krzeseł do jadalni.

Krzesła do jadalni dopasowane do stylu wnętrza

Podstawowym kryterium, którym kieruje się większość z nas, jest dopasowanie wyglądu krzeseł do stylu pomieszczenia i innych znajdujących się w nim mebli. Osoby, które cenią sobie tradycyjne aranżacje wnętrz, z pewnością zdecydują się na krzesła stanowiące komplet ze stołem jadalnym. W jadalni w stylach aktualnie najbardziej modnych, a więc skandynawskim, nowoczesnym czy boho, dobrze sprawdza się natomiast łączenie w jadalni stołu i krzeseł z różnych kompletów. Powszechne jest w takich realizacjach jest również zestawianie przy blacie stołu krzeseł o różnej formie, wyglądzie czy stylu. W takim przypadku najlepiej sprawdza się łączenie krzeseł do jadalni w barwach dobrze ze sobą współgrających, a także mebli tapicerowanych z drewnianymi, plastikowymi czy metalowymi.

Drewniane krzesła do jadalni.Drewniane krzesła do jadalni. Fot. Abra Meble

Krzesła w jadalni łatwe w czyszczeniu

Przed zakupem krzeseł do jadalni, warto zorientować się, czy odpowiadające nam modele wykonane są z materiałów, które będą łatwe w czyszczeniu. Jest to o tyle istotne, że podczas wspólnych posiłków przy stole, zwłaszcza jeśli ma się małe dzieci, często dochodzi do małych tragedii, np. rozlania soku. Krzesła do jadalni – jak pozostałe meble w domu – wymagają także regularnej pielęgnacji, np. ścierania kurzu na mokro. Niezależnie więc, jakiego typu krzesła do jadalni wybierzemy, np. tapicerowane, plastikowe, skórzane, rattanowe, metalowe czy drewniane, powinny one być odporne na kontakt z płynami. W przypadku mebli tapicerowanych tkaniną ważne jest natomiast, aby nie wchłaniała ona wilgoci i była plamoodporna.

Krzesła o odpowiednich wymiarach

Kupując krzesła do jadalni, warto wziąć ze sobą taśmę mierniczą. Po co? Niezwykle ważne, a dla wielu najważniejsze, jest bowiem, aby meble te były wygodne i pasowały wymiarami do wybranego stołu jadalnianego. Kluczowe jest więc sprawdzenie, na jakiej wysokości znajdują się blat i stelaż naszego stołu. Dzięki temu możliwy będzie wybór krzeseł, które swobodnie uda się pod nie wsunąć i nie będą zajmować miejsca w pokoju. Kolejnym testem, który powinny przejść krzesła, zanim je kupimy, jest sprawdzenie, czy są wygodne. Wpływ na ich wygodę mają m.in. wysokość siedziska w stosunku do wysokości blatu stołu (ok. 30 cm) i podłogi (ok. 45-50 cm), wysokość oparcia (maks. 20 cm powyżej blatu stołu), głębokość siedziska (2/3 długości uda dorosłej osoby), kąt nachylenia oparcia (ok. 100-110 º względem siedziska) czy zastosowanie podłokietników.

Białe krzesła do jadalni.Białe krzesła do jadalni. Fot. Abra Meble

Sprytne krzesła do małych pomieszczeń

Co zrobić w sytuacji, gdy dysponujemy małą przestrzenią i nie mamy dość miejsca, aby umieścić w jadalni na stałe duży stół z kilkoma sporych wymiarów krzesłami? W takim przypadku najlepiej zdecydować się na mniejszą liczbę krzeseł o małych gabarytach np. wąskim siedziskiem oraz oparciem. Niemal każdy producent mebli do jadalni ma w swojej

ofercie meble typu slim. Pomocne można okazać się również zastosowanie modeli mebli składanych – zarówno gdy mowa o stole, jak i krzesłach. Na co dzień stół może być złożony, a przy nim ustawione wyłącznie tyle krzeseł, ilu jest domowników. Pozostałe krzesła do jadalni można złożyć i przechowywać w oddzielnym pomieszczeniu, gdzie nie zajmą zbyt wiele miejsca.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.