Zanim skupisz się na parametrach technicznych, jakie mogą charakteryzować dobry ekspres kapsułkowy, przyjrzyj się bliżej funkcjonowaniu tego urządzenia. Co w takim razie warto o tym wiedzieć? Po pierwsze to, że ekspres kapsułkowy umożliwia przyrządzenie kawy z kompatybilnych kapsułek. Czyli najczęściej muszą to być kapsułki producenta ekspresu, ale do tych najpopularniejszych coraz częściej można znaleźć tańsze odpowiedniki. Po drugie, kapsułki zawierają odmierzoną porcję zmielonej (w niektórych przypadkach rozpuszczalnej) kawy. W zależności od wybranej kapsułki, możesz przyrządzić różne rodzaje kaw: czarną, espresso, kawę smakową lub z mlekiem (niektóre modele mają wbudowany mlecznik, ale możesz również skorzystać z kapsułki z gotowym mlekiem). Po trzecie, ekspres kapsułkowy jest bardzo prosty w obsłudze – wystarczy umieścić w nim kapsułkę i nacisnąć przycisk. Trzeba oczywiście uzupełniać wodę w zbiorniku, odkamienić ekspres lub i opróżnić pojemnik na zużyte kapsułki, jeśli wybrany przez ciebie model takowy posiada. Niektórzy błędnie zakładają, że kawa w kapsułkach jest złej jakości, że jest to produkt rozpuszczalny, zwietrzały - jednym słowem kiepski. Oczywiście kawa z kapsułki nie jest taka sama, jak ta świeżo zmielona, ale nie powinna odbiegać jakością od innych kaw mielonych, jakie możesz kupić do ekspresów ciśnieniowych (na przykład do kolbowych). Jakość kawy z ekspresu na kapsułki zależy od tego, po jakie urządzenie sięgniesz i jakiej marki kapsułki będziesz stosować.
Decydując się na ekspres kapsułkowy warto skupić się początkowo na jego zaletach, a jest ich zdecydowanie więcej w porównaniu do wad. Pierwsza zaleta ekspresów na kapsułki to stosunkowo niska cena. Nawet topowy model to wydatek do 1000 zł, a podstawowe kosztują mniej niż 200 zł. To niewiele, aby móc cieszyć się w zaciszu domowym kawą jak z kawiarni. Oczywiście określenie to jest pewnym nadużyciem, ale dla wielu osób smak i aromat kawy z kapsułki będzie w pełni satysfakcjonujący. Drugą zaletą ekspresów na kapsułki jest prostota działania. Nie musisz się martwić o mielenie kawy, czyszczenie młynka, usuwanie skroplin itd. Wystarczy wrzucić kapsułkę, dolać wodę i wcisnąć przycisk. Sporą ich zaletą jest też duży wybór produktów kawowych (i nie tylko), które można w nich przyrządzać. W zależności od producenta, dostajesz szeroki wybór gatunków kawy, czekolad pitnych, a nawet herbat. Wszystko do przyrządzenia w bardzo wygodny sposób. Jeśli jednak mamy skupić się na jednej, najważniejszej zalecie, jest to bez dwóch zdań banalnie prosta obsługa. Ekspres kapsułkowy - jak wszystko - ma też swoje wady. Podstawową wadą ekspresów na kapsułki jest uzależnienie od jednego producenta kapsułek. Decydując się na ekspres kapsułkowy już na początku musisz zdecydować, który system będzie ci najbardziej odpowiadał. W dodatku koszt pojedynczego napoju nie jest mały w porównaniu do kosztu kawy używanej w innych rodzajach ekspresów, chociażby ciśnieniowych. Podstawowe modele nie są też wyposażone w zintegrowany spieniacz mleka, choć w części systemów masz możliwość zakupu kapsułek z gotowymi mlecznymi napojami (z mleka w proszku lub płynnego). Moc ekspresów tego typu też nie zawsze jest najwyższa. Jeśli jednak chcesz mieć namiastkę kawiarni w domu, a nie masz funduszy na zakup profesjonalnego ekspresu z wyższej półki, to taki sprzęt z pewnością cię zadowoli.
Ekspres kapsułkowy już od jakiegoś czasu cieszy się ogromną popularnością, dlatego też oferta sprzętu tego rodzaju jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Urządzenia te są dostępne w asortymencie wielu marek, ale szczególnie popularne są te wymienione poniżej: