W zależności od wybranego rodzaju urządzenia, zasada działania pochłaniacza wilgoci może się nieznacznie różnić. W sklepach znajdziesz kilka rodzajów pochłaniaczy wilgoci. Dzięki dostępności różnorodnych modeli możesz dopasować urządzenie do wielkości przestrzeni, a także do stopnia wilgotności. Podstawowa zasada działania pochłaniacza wilgoci polega na eliminowaniu z pomieszczenia pary wodnej poprzez jej pochłonięcie. Jak to wygląda w przypadku poszczególnych typów urządzenia?
Pochłaniacz wilgoci w tabletkach: do specjalnego, najczęściej plastikowego pojemniczka wkłada się wymienne tabletki, które pozwalają na absorbowanie wilgoci. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w nich specjalnej substancji, np. chlorku wodoru. Oprócz tego tabletka nasączona jest aromatycznymi olejkami, dzięki którym w pomieszczeniu unosi się świeży zapach. To idealne rozwiązanie do kuchni, łazienki, salonu czy pokoju dziennego. Dobrze sprawdza się także w piwnicach i spiżarniach, w których często unosi się zapach stęchlizny.
Pochłaniacz wilgoci w granulacie: przypomina swoim wyglądem saszetkę. Jest ona wypełniona specjalnym, pochłaniającym wilgoć oraz nieprzyjemne zapachy granulatem. Ma niewielkie, praktyczne rozmiary, dlatego z powodzeniem można wykorzystać ją w szafie, schowku, pawlaczu, czy samochodzie. W tych ostatnich skutecznie pomaga w zwalczaniu zaparowanych szyb, a dodatkowo pozostawia przyjemny zapach.
Pochłaniacz wilgoci elektryczny: podłączony do prądu zaczyna absorbować, a właściwie „wciągać” niczym odkurzacz wilgotne powietrze. To już zaawansowany sprzęt dedykowany pomieszczeniom, w których panuje bardzo duża wilgotność. Doskonale sprawdza się także podczas remontów, ponieważ pozwala przyspieszyć prace wykończeniowe. Często wyposażony jest też w pomiar stopnia wilgotności.
Standardowy pochłaniacz wilgoci doskonale spełnia swoje zadanie w pomieszczeniach o rozmiarach do 20 m². Jeżeli wnętrze jest większe, zawsze możesz zaopatrzyć się w dwa pochłaniacze. Pozostaje jeszcze kwestia tego, na jakiej wysokości umieścić pochłaniacz wilgoci. Otóż para wodna jest lżejsza od powietrza, dlatego najwięcej zbiera się jej tuż przy suficie. Dobrym pomysłem może okazać się zatem ustawienie pochłaniacza na najwyższej półce lub szafce w łazience czy kuchni. Należy przy tym dopilnować, aby stał on w odległości nie mniejszej niż 10 centymetrów od ściany. Dzięki temu można zachować odpowiednią cyrkulację powietrza i sprawić, że pochłaniacz wilgoci będzie wydajnie pracował. Jak natomiast używać go w małych pomieszczeniach zamkniętych typu szafa, piwnica czy samochód? W przypadku tego ostatniego, urządzenie wystarczy zawiesić na przednim lusterku, dzięki czemu ograniczy ono parowanie szyb. Jeśli chodzi o szafy, warto zostawić odrobinę przestrzeni, wieszając go pośród ubrań czy innych przedmiotów.
Pochłaniacz wilgoci w niektórych przypadkach może nie wystarczyć. Jeśli w twoim mieszkaniu lub domu stan zawilgocenia jest poważny, warto zastanowić się nad kupnem bardziej zaawansowanego sprzętu. Do dyspozycji są osuszacze absorpcyjne i kondensacyjne. Działają z wykorzystaniem energii elektrycznej i wyróżniają się dużą wydajnością. W pierwszym typie głównym układem jest element wirujący, tzw. rotor, który pokryty jest absorbentem. Wilgoć wyłapywana jest z powietrza, a następnie gromadzona w pojemniku. Osuszacze kondensacyjne przepuszczają wilgotne powietrze wokół chłodnicy, gdzie następuje skroplenie i magazynowanie pobranej wody. W obu przypadkach osuszone powietrze wyrzucane jest na zewnątrz. Pamiętaj, że wilgoci nie można bagatelizować, ponieważ może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Cierpią wtedy drogi oddechowe, występują infekcje skórne, bóle mięśni i stawów. Może być przyczyną ogólnego osłabienia i obniżenia odporności organizmu. Ponadto trudne do odwrócenia mogą być zmiany w konstrukcji budynku wywołane zbyt dużą ilością wody. Pochłaniacz wilgoci to pierwszy krok do pożegnania się z tymi problemami!