Żarówki LED - czy będą dobrym rozwiązaniem do twojego domu?

Redakcja
07.10.2020 16:00
Sztuczne światło to jeden z ważniejszych i niezbędnych elementów naszych domów. Przez wieki oświetlenie w domu ewoluowało razem z technologią i rozwojem cywilizacji, poczynając od ognisk i płonących szczap, poprzez świece i kopcące lampy naftowe, aż po współczesne żarówki zasilane energią elektryczną. Z biegiem lat zaczęliśmy zwracać nie tylko uwagę na wygodę, czy estetykę, ale również na oszczędność i wpływ używanych produktów na środowisko. Z tego właśnie powodu powstała technologia LED, łącząca estetykę i funkcjonalność z oszczędnością oraz przyjaznym stosunkiem do środowiska.

Energooszczędne żarówki LED można dopasować do każdej lampy.Energooszczędne żarówki LED można dopasować do każdej lampy. Fot. Merkury Market

Grosz do grosza

Żarówki energooszczędne LED potrafią zadbać o nasz portfel na kilka sposobów. Przede wszystkim, charakteryzuje je długi czas działania. Pracują około 5 razy dłużej niż żarówki halogenowe i aż 15 razy dłużej niż standardowe żarówki wolframowe. Dłuższy czas działania powoduje, że rzadziej musimy wymieniać żarówki, zatem wydajemy mniej pieniędzy na wymiany spalonych lub zepsutych żarówek. Żarówki LED mają dodatkowo niższy pobór mocy w stosunku do standardowych żarówek przy jednoczesnym zachowaniu takiego samego poziomu oświetlenia. Niski pobór mocy automatycznie wiąże się z niższymi rachunkami. Poziom poboru mocy jest również powodem, dla którego żarówki są długowieczne - przy niskim poborze nie są tak bardzo eksploatowane.

Ich jedyną, względną wadą jest wysoka cena w porównaniu do żarówek wolframowych. Warto jednak zaznaczyć, że żarówki LED na wymianę kupujemy o wiele rzadziej, zatem ta niewielka inwestycja w żarówki LED zwróci nam się dosyć szybko.

Zalet sto

Ogromną zaletą żarówek LED jest również system ich zużywania. W przeciwieństwie do standardowych żarówek wolframowych, żarówki LED nie "przepalają się". Po czasie jej żywotności, określonym przez producenta, żarówki LED tracą jedynie swoją moc, ale świeca nadal, dzięki czemu nie grozi nam nagła ciemność w naszym domu. W momencie, gdy zauważymy spadek mocy, powinniśmy po prostu wymienić żarówkę.

Żarówki LED świetnie sprawdzą się w kuchni.Żarówki LED świetnie sprawdzą się w kuchni. Fot. Merkury Market

Jedną z cech, która może również skusić nas do zakupu tych żarówek jest bardzo krótki czas ich uruchamiania. Producenci podają, że trwa to zazwyczaj około jednej sekundy. W praktyce jednak najczęściej nawet nie zauważamy momentu, w którym żarówka zaczyna świecie - tak niesamowicie szybko jesteśmy w stanie oświetli cały pokój.

Żarówki LED posiadają także bardzo mało ruchomych elementów, a wiec ryzyko ich uszkodzenia w czasie transportu jest niewielkie.

Dodatkowo żarówki LED pozwalają na skupienie światła w jednym kierunku, dlatego często stosowane są w żyrandolach lub lampach wolnostojących. Dzięki temu będziemy mogli skierować światło na najważniejsze części pomieszczeń, oświetlając je dokładnie i jasno.

Specjalnie do każdego domu

Żarówki typu LED sprzedawane są w różnych kształtach, jak i z różnymi gwintami. Dopasujemy je zatem nawet do bardzo nietypowych lamp lub żyrandoli, jak również zachwycimy domowników i gości niezwykłymi kształtami żarówek. Swoją niszę żarówki LED odnalazły głównie w nowoczesnych aranżacjach, ale świetnie sprawdzą się także (dzięki wyborze kształtów i gwintów) w zestawieniach klasycznych lub tradycyjnych.

Jeszcze do niedawna głównym z wariantów emitowanego światła była barwa zimna, dziś jednak możemy wybierać również w wariantach kolorystycznych żarówek oraz w barwie zimnej lub ciepłej.

Żarówki typu LED mają naprawdę sporo zalet - są energooszczędne, trwałe, a ich względnie wysoka cena rekompensowana jest niskimi rachunkami za prąd i nieczęstą koniecznością wymiany na nową. Możliwość skupienia światła oraz wybór kolorów, barwy, kształtu i gwintu zapewni nam szerokie pole do popisu w aranżacjach wnętrz z nieomal każdego stylu.