Sprzęt do napraw i remontu, czyli dlaczego potrzebujesz wiertarki i wkrętarki u siebie w domu

W naszym domu lub mieszkaniu nie zawsze wszystko jest nowe i niezawodne. Często zdarzają nam się awarie, potrzeby naprawy lub nawet wykonania małych lub generalnych remontów. W takich sytuacjach niezbędne są narzędzia, dzięki którym praca stanie się możliwa, a także łatwiejsza i przyjemniejsza. Jednym z takich narzędzi, które warto mieć w swoim domu, jest wkrętarka i wiertarka.

Wiertarka to sprzęt must have każdej złotej rączki.Wiertarka to sprzęt must have każdej złotej rączki. Fot. Shutterstock

Wiertarka – czym jest, do czego służy, jakie są rodzaje

Wiertarka to elektronarzędzie, które służy głownie do wywiercania otworów oraz ich pogłębiania, a także do przewiercania materiałów. Z pomocą odpowiedniej wielkości wiertła możemy uzyskać odpowiedni efekt, czyli otwór o wymaganej przez nas średnicy. Wielkim ułatwieniem jest to, że wielkość wiertła oraz oznaczenia np. na kołkach są podawane w mm, w uniwersalnym, międzynarodowym standardzie oznaczania.

Wiertarka głównie przyda nam się przy wieszaniu nieco cięższych elementów, których montaż wymaga użycia kołków rozporowych. Będzie idealnym narzędziem także do przewiercania ścian lub mebli w celu przeciągnięcia kabli. Ciekawą opcją użycia wiertarki jest również możliwość zamontowania nakładki, która pozwoli nam na wywiercenie otworów o dużej średnicy.

Specyficznym modelem wiertarki jest wiertarka udarowa, która, dzięki zastosowaniu specjalnego mechanizmu, jest w stanie wygenerować o wiele większą siłę. Dzięki temu jest idealna do pracy z twardymi powierzchniami (betonem lub kamieniem).

Wiertarka stołowa wymaga odpowiedniego zainstalowania na stałym podłożu oraz stabilizacji samego narzędzia. Może być ona zintegrowana ze specjalnym, roboczym blatem albo umocowana na blacie lub warsztacie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy precyzyjnie podłożyć element pod wiertło i wywiercić w nim otwór. Kątowe wiertarki, jak wskazuje sama nazwa, działają pod katem i są w stanie wywiercić otwór w trudno dostępnych miejscach. 

Wkrętarka – czym różni się od wiertarki

Wkrętarka to takie elektronarzędzie, które służy głównie do wkręcania i wykręcania śrub lub wkrętów. Dzięki łatwo wymiennym końcówkom, ze specjalnym, sześciokątnym zakończeniem możemy łatwo dostosować nasze narzędzie do konkretnego rozmiaru śruby i wkrętu. Przy lekkich pracach (np. w stolarce) może być używana również jako wiertarka.

Wiertarko-wkrętarka – czym jest i dla kogo będzie idealnym narzędziem

Wiertarko-wkrętarki to urządzenia hybrydowe, pozwalające połączyć oba urządzenia w jedno, praktyczne elektronarzędzie. Te kompaktowe sprzęty są przeważnie oparte o zasilanie akumulatorowe. Ich moc nie jest wybitnie duża (na pewno nie można porównywać jej do np. młotowiertarek), ale do prac domowych i domowych remontów będzie idealnym narzędziem i pomocą.

Zasilanie sieciowe, a elektronarzędzia akumulatorowe

Elektronarzędzia mogą mieć zasilanie akumulatorowe lub sieciowe i od nas zależy tylko na jaki model się zdecydujemy. Akumulatorowe elektronarzędzia to oczywiście wygoda w pracy oraz na wypadek transportu, jedyne o czym musimy pamiętać, to aby systematycznie ładować akumulator.

Wkrętarki, w przeciwieństwie do wiertarek, częściej spotykane są w wersji akumulatorowej, niż z zasilaniem sieciowym.

Wybór konkretnego modelu zależy oczywiście od nas i od naszych potrzeb. Możemy zdecydować się na wkrętarkę, wiertarkę lub wiertarko-wkrętarkę. Także sposób zasilania dostosowujemy do własnych potrzeb. Warto jednak posiadać te elektronarzędzia w domu, gdyż w trakcie napraw lub remontów są niezastąpioną pomocą i niesamowicie ułatwiają nam nasze prace.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.