Panele winylowe, tak czy nie?

Redakcja
13.10.2020 12:00
Urządzając swój dom w pewnym momencie stajemy przed dylematem jaką podłogę wybrać. Na rynku jest dostępnych kilka opcji, możemy zdecydować się na podłogę drewnianą, płytki lub na panele winylowe. Te ostatnie mogą się kojarzyć ze słabej jakości materiałem, jednak nowoczesne panele winylowe są często wybierane ze względu na wysoką jakość i wszechstronność. W tym artykule powiemy Ci dlaczego panele winylowe są dobrym wyborem.

Szare panele winylowe w salonie.Szare panele winylowe w salonie. Fot. Merkury Market

Wybór podłogi to decyzja na lata, dlatego przed wyborem warto dowiedzieć się jaki materiał będzie funkcjonalny i sprawdzi się najlepiej w naszej domowej przestrzeni. Może to właśnie panele winylowe będą idealnym wyborem? Winyl to popularna nazwa polichlorku winylu, inaczej PCW. Jest to podstawowy materiał, składający się na panele winylowe, które nazywane są również panelami LVT. Skrót ten oznacza Luxury Vinyl Tiles czyli luksusowe płytki winylowe.

Dlaczego warto je wybrać?

Panele winylowe są wodoodporne i trwałe, ale to nie jedyne ich zalety. Wprawdzie jest to tańsza alternatywa drewnianej podłogi, ale panele winylowe również świetnie się sprawdzą w każdym wnętrzu. Panele winylowe można znaleźć w wielu kolorach, fakturach i wzorach. Mogą imitować drewno, kamień lub płytki ceramiczne. Dużym atutem paneli winylowych jest fakt, że są one łatwe do ułożenia i wygodne w eksploatacji. Dzięki swoim gumowym właściwościom panele winylowe będą chłonęły dźwięki, dlatego nie występuje efekt stukania podczas chodzenia. Dodatkowym atutem paneli winylowych jest ich prosta konserwacja. Panele te są antystatyczne, nie przyciągają kurzu, a tym samym są mniej podatne na zabrudzenia.

Panele winylowe w sypialni.Panele winylowe w sypialni. Fot. Merkury Market

Zastosowanie

Dzięki właściwościom wodoodpornym paneli winylowych świetnie sprawdzą się one w pomieszczeniach, takich jak kuchnia, przedpokój czy łazienka. Dzięki wysokiej klasie ścieralności panele winylowe można zastosować w pomieszczeniach, które są często eksploatowane, ponieważ ich wytrzymałość będzie gwarancją jakości na lata. Panele winylowe są często wybierane jako panele na ogrzewanie podłogowe, ponieważ świetnie przewodzą ciepło.

Montaż  

Panele winylowe są bardzo cenione pod względem ich łatwego montażu. Można je montować na kilka sposobów. Cienkie panele winylowe można przykleić bezpośrednio do równego podłoża specjalnym klejem, lub do samoklejącej maty montażowej. Panele winylowe nieco grubsze (4-7 mm) często montuje się systemem na klik. Najważniejsze podczas montażu paneli winylowych jest to, żeby podkład pod panele był dokładnie wyrównany. 

Pielęgnacja

Pielęgnacja paneli winylowych jest prosta i nie wymaga dużego nakładu pracy i pieniędzy. Dzięki właściwościom wodoodpornym panele te można bez obawy czyścić wodą z małą ilością detergentu. Zanim jednak zaczniemy myć podłogę mopem lub ściereczką, wcześniej należy usunąć z powierzchni suche zanieczyszczenia. Odkurzając podłogę, warto wybrać zakończenie szczotki odkurzacza z miękkim włosiem. Taka szczotka nie porysuje paneli, a jedynie delikatnie ściągnie z nich kurz. W przypadku, kiedy już wystąpiły zarysowania na panelach możemy poradzić sobie z nimi domowym sposobem wcierając w nie olejek jojoba.

Panele winylowe mają wiele zalet, dzięki których coraz częściej są stosowane w nowych i remontowanych budynkach. Warto je wziąć pod uwagę jako nowoczesny i ciekawy materiał na podłogę.

Szukasz paneli winylowych do swojego domu lub mieszkania? Sprawdź szeroką ofertę sklepu Merkury Market. Możesz odwiedzić najbliższy sklep stacjonarny, lub wejść na www.merkurymarket.pl.  

Więcej o: