Płyty osb - co warto o nich wiedzieć?

Redakcja
13.10.2020 16:00
Płyty osb są materiałem konstrukcyjnym o coraz szerszym zastosowaniu. Niegdyś wykorzystywano je głównie do wykończenia mieszkań i domów, jednak dzisiaj stosuje się je również do wyrobu mebli, oraz jako okładzinę ścienną lub sufitową. Płyty osb to niewątpliwie hit wnętrzarski ostatnich lat, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej i dowiedzieć się, gdzie warto je wykorzystać.

Zagłówek z płyty osb.Zagłówek z płyty osb. Fot. Merkury Market

Płyta osb to płyta kompozytowa o orientowanych wiórach. Jest ona produktem drewnopodobnym, chociaż jest wykonana w 90% z drewna. W zależności od zastosowania płyty osb mogą być jedno, dwu lub trzywarstwowe i mogą mieć grubość od 8 do 33 mm. Materiał ten jest powszechnie wykorzystywany jako zamiennik sklejki i litych desek, oraz jako poszycia ścian, dachów i podłóg. Płyty osb wykorzystywane są również jako elementy kompozytowe, zastępujące drewniane belki.

Płyty osb w aranżacji wnętrz

Płyty osb kojarzą się z surowością i prowizorycznymi rozwiązaniami aranżacyjnymi, jednak odpowiednio przygotowany projekt może okazać się świetnym pomysłem. Płyty osb cieszą się coraz większą popularnością wśród projektantów wnętrz, ale ich kariera dopiero nabiera rozpędu. Nie ma wątpliwości, że płyta osb wykorzystana we wnętrzu to nowe i oryginalne rozwiązanie, ale też tanie. Dzięki swojej dekoracyjnej strukturze uatrakcyjnią one wystrój wnętrza.

Kolory najlepiej współgrające z płytami osb

Płyta osb w naturalnym kolorze.Płyta osb w naturalnym kolorze. Fot. Merkury Market

Płyta osb jest wykonana w dużej części z drewna, co sprawia, że charakteryzuje się ona naturalnym wyglądem. Takie płyty nawiązują wizualnie do surowego drewna i wprowadzą do wnętrza trochę natury. Płyty osb będą świetnie się prezentowały w pomieszczeniach z białymi ścianami. Kolorem, który może być ciekawym dodatkiem, kiedy się go zestawi z płytą osb jest kolor czarny. Jeżeli z płyty osb są wykonane meble, wówczas wszelkie inne elementy będą dobrze się prezentowały w tym właśnie kolorze. Chcąc bardziej nawiązać do kolorów natury, można wprowadzić do wnętrza kolor zielony. Dobrze, jeżeli będą to żywe rośliny, wówczas efekt natury we wnętrzu będzie bardziej wyrazisty. Kolor biały, czarny i zielony będzie dobrze wyglądał z płytą osb, która będzie pomalowana jedynie bezbarwnymi impregnatami.  

Do jakiego stylu pasują płyty osb we wnętrzu?    

Płyty osb to materiał, który nie będzie dobrze wyglądał w każdym wnętrzu. Nie będzie on polecany dla osób, które cenią sobie klasyczne i wystawne wnętrza. Płyty osb będą natomiast dobrze wyglądały w pomieszczeniach urządzonych w stylu minimalistycznym, nowoczesnym, skandynawskim, industrialnym i loftowym. Dwa ostatnie style są najczęściej spotykane w połączeniu z płytami osb, ponieważ zestawienie to jest wręcz idealne.

Gdzie można wykorzystać płyty osb?

Płyty osb można wykorzystać nie tylko na ściany i podłogi. Można je zastosować niemal w każdym pomieszczeniu wykonując z nich meble takie jak półki, ławy, stoliki czy regały. Są one też wykorzystywane na fronty mebli kuchennych, łazienkowych, a nawet robione są z nich drzwi i schody. Zastosowań płyt osb jest naprawdę wiele, nic więc dziwnego, że coraz częściej wypełniają one przestrzenie publiczne. To dobre rozwiązanie do wykończenia restauracji, sklepów i recepcji biur.

Płyty osb przyciągają wzrok i uwagę swoim zaskakującym wyrazem. A Wy jakie macie pomysły na wykorzystanie płyty osb w Waszym wnętrzu?

Jeżeli już macie pomysł jak je wykorzystać, to czas na zakupy. Płyty osb o różnej grubości znajdziecie w sklepach Merkury Market i w sklepie internetowym na www.merkurymarket.pl. Sprawdźcie ofertę już dziś!

Więcej o:
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • Marki Marecki

    0

    Oczywiście autor artykułu poczytał o tym w jaki sposób produkuje się płyty OSB. O klejach stosowanych do ich produkcji. Oraz o jakże zdrowotnym działaniu. Brawo za inteligencję autorze a dla potencjalnych użytkowników brawo za wyobraźnię. Astma, choroby płuc czy nowotwory to pewnie choroby o których autor nie słyszał. Nie słyszał też o moczniku i formaldehydzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX