Różnice pomiędzy biokominkiem a tradycyjnym kominkiem są znaczące. Tym, co je łączy, jest pięknie palący się płomień w palenisku i emitowane ciepło. W przypadku biokominka nie jest ono oczywiście tak duże i nie sposób traktować go jako głównego źródła ogrzewania. Zaletą tego rozwiązania jest właśnie fakt, że biokominki nie wymagają podłączenia do systemu kominowego, ponieważ działają w oparciu o spalanie paliwa płynnego, nie zaś drewna. Można je ustawić w zasadzie w każdym pomieszczeniu, co również jest ich zaletą.
Odpowiedź nie może być jednoznaczna. Biokominek może stanowić alternatywę dla tradycyjnych urządzeń w zakresie budowania bardzo lubianego klimatu i przy aranżacji pomieszczeń.
Nie jesteśmy jednak w stanie ogrzać dzięki niemu całego domu i w tej mierze nie są to produkty zamienne wobec siebie. Brak jest możliwości podłączenia systemu dystrybucji ciepłego powietrza. Można jednak wykorzystywać biokominek do ogrzewania małego lub średniego pokoju. Bywa, że są to urządzenia o mocy grzewczej 2 lub 3 kW, którą uzyskuje się przy dość oszczędnym spalaniu paliwa ciekłego. W praktyce pozwalają na podniesienie temperatury w pomieszczeniu o 2 lub 3 stopnie C, co może być całkiem przydatne w chłodny wieczór.
Gruba szyba z hartowanego szkła i fakt, że w biokominku powstają tylko śladowe ilości CO2 sprawiają, że jest to wybór bardzo bezpieczny. Nie tylko więc nie potrzeba podłączenia do przewodu kominowego, ale też nie sprawia dodatkowych problemów z sadzą lub dymem. Warto jednak z dala od niego trzymać materiały łatwopalne.
Do wyboru mamy kilka rodzajów biokominków o bardziej lub mniej dekoracyjnym charakterze. Wyróżniamy więc modele:
Można zakupić zarówno dość proste, jak też designerskie modele biokominków. Niektóre z nich posiadają bardzo ozdobną obudowę.
Wykorzystać można jedynie paliwo płynne - odpada więc palenie np. drewnem. Bioetanol występuje pod postacią płynu lub żelu. Biokominek można wykorzystać do aromaterapii dodając nieco olejku eterycznego. Litr paliwa kupimy już za około 10 zł. Niestety, trudne do ustalenia jest to, na ile czasu wystarczy taka ilość bioetanolu. Można znaleźć deklaracje, w myśl których jest to czas od 3 do nawet 8 godzin, ale bardziej prawdopodobny wydaje się być czas ok. 2 godzin.
Cena zależy od kilku czynników. Między innymi wielkości, jakości wykonania i obudowy. Niewielkie modele, choćby 60 x 40 cm, nabędziemy już za ok. 250 zł. Można jednak znaleźć także egzemplarze w ciekawej obudowie, za które zapłacimy do 2 tys. złotych.