Kuchnie na wymiar. Co wziąć pod uwagę przy ich zamawianiu?

KaM
17.10.2020 12:00
Kuchnie na wymiar to może kosztowny, ale bardzo wygodny sposób na umeblowanie jednego z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Nim się ją zamówi, trzeba się jednak nieco lepiej się przygotować. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

KuchniaKuchnia Fot. Shutterstock

Zalety kuchni na wymiar

Kuchnia jest takim pomieszczeniem, w którym obok designu ceni się przede wszystkim funkcjonalność. Ideałem byłoby jej świetne wyposażenie, ale też zagospodarowanie przestrzeni w możliwie najbardziej optymalny sposób zgodnie z zasadami ergonomii. Istnieje cień szansy, że dopasujemy w idealny sposób zestaw mebli zakupiony w salonie lub supermarkecie. Najczęściej jednak konieczny jest wybór kuchni na wymiar dopasowanej do indywidualnej charakterystyki pomieszczenia. Dodatkowo mamy znacznie większy wybór odnośnie designu i konkretnych materiałów. To duży kapitał zwłaszcza wtedy, gdy planujemy kupić meble na długie lata. 

Wady kuchni na wymiar - z czym trzeba się liczyć?  

Mówiąc o zaletach jakie mają kuchnie na wymiar, nie można też przemilczeć ich wad. Przede wszystkim chodzi o ich cenę. Niezależnie od wybranego materiału więcej pieniędzy zostawimy u stolarza lub w firmie zajmującej się projektowaniem i wykonywaniem mebli na zamówienie. Nie można też liczyć na to, że interesujące nas rzeczy otrzymamy od ręki. W zależności od miejsca będziemy musieli nieco poczekać. Oczywiście problemem może okazać się również znalezienie fachowców na wysokim poziomie, którym można w pełni powierzyć takie zadanie.  

Co jest ważne przy planowaniu kuchni na wymiar? 

kuchniakuchnia shutterstock

Zanim udamy się do projektanta lub stolarza, powinniśmy sami zająć się planowaniem najbardziej ogólnych charakterystyk kuchni na wymiar. Do rodzaju i typu wnętrza powinniśmy dopasować przede wszystkim układ kuchni. Do wyboru mamy:

  • meble jednorzędowe lub dwurzędowe
  • w kształcie litery U
  • w kształcie litery G
  • w kształcie litery L
  • kuchnie z wyspą

W każdym spośród wyżej wymienionych przykładów wymagania wobec mebli będą inne. Ważne jest w tym przypadku także rozmieszczenie drzwi i okien, które dodatkowo ograniczają możliwości aranżacji wnętrza. Wszystkie wymiary pomieszczenia trzeba dokładnie sprawdzić i przekazać wykonawcy. 

Oświetlenie, styl w aranżacji i materiał wykonania kuchni na wymiar

Odpowiednio zaplanowane oświetlenie jest bardzo ważne nie tylko dla tego, jak będzie się prezentować wnętrze, ale także z punktu widzenia ergonomii wykorzystania przestrzeni. Oczywiście trzeba także zdecydować się na jeden spośród wielu stylów wnętrzarskich, gdzie wybór jest ogromny. Może być to więc kuchnia na wymiar nowoczesna, klasyczna lub eklektyczna, ale też glamour lub industrialna. Pomysłów jest wiele i warto w tej kwestii zapoznać się z głosem profesjonalnych doradców.  

Będziemy też musieli wybrać materiał, z którego wykonane będą meble. Tańsza opcja to najczęściej płyta MDF. W droższych  wersjach będziemy mieli do wyboru różne rodzaje drewna, gdzie każde odznacza się jakąś własną specyfiką, kolorem czy rysem słojów. Sam wybór frontów, które mogą być gładkie, frezowane lub zabezpieczone laminatem, może przysporzyć problemów. Od niego będzie później zależała funkcjonalność, ale też wygląd kuchni.

Więcej o: