Kinkiety. Jak wybrać nowoczesne modele do wnętrz?

KaM
17.10.2020 16:00
Kinkiety to rodzaj oświetlenia, które nie tylko może się pięknie i stylowo prezentować, ale też dobrze doświetla przestrzeń. Swoją rolę spełniają także we wnętrzach nowoczesnych. Jakie modele są modne i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Kinkiet w stylu retro.Kinkiet w stylu retro. Fot. Shutterstock

Czy wiele źródeł światła w pokoju jest potrzebne? Zalety i wady kinkietów

Nim przejdzie się do przeglądu modnych rozwiązań w kategorii nowoczesnych kinkietów, trzeba się zastanowić nad przydatnością tego rodzaju oświetlenia. Czy warto inwestować w kinkiety? Przede wszystkim ich zaletą jest możliwość funkcjonalnego rozświetlenia całego pomieszczenia - zwłaszcza tam, gdzie nie sięga światło z głównej lampy wiszącej w pomieszczeniu. Dodatkowo możemy wybierać spośród ogromnej ilości wzorów i kolorów. Co z wadami? Niestety kinkiety są nieco bardziej pracochłonne jeśli chodzi o montaż. Trzeba też maskować ślady po użyciu wiertarki.  

Minimalizm, który pasuje w wielu miejscach

Kwestia zawieszenia kinkietu w odpowiednim miejscu będzie łatwiejsza wtedy, gdy wybierzemy nowoczesny model nawiązujący do minimalizmu. Taki styl to śmiała rezygnacja z dodatków, które zastąpione zostają możliwie ascetycznymi kształtami. Metalowy łuk o delikatnym wygięciu lub sześcienna kostka to tylko niektóre rodzaje tej kategorii wśród kinkietów. Przeważają barwy o metalicznym połysku, czerń lub biel, ale znajdziemy również bardziej odważne kolorystycznie propozycje, które doskonale oświetlą ściany. W tym przypadku można stosować większą ilość kinkietów, co w przypadku bardziej ozdobnych modeli bywa trudne. Ciekawym pomysłem może być wreszcie model składający się z żarówki umocowanej na kolorowym pręcie. Może być on żółty lub czerwony, co doda wnętrzu nieco drapieżności. 

Nowoczesne kinkiety o bardziej zniuansowanym designie

KinkietyKinkiety Fot. Shutterstock

Nie każdemu musi jednak przypaść do gustu minimalizm. Designerskie, nowoczesne kinkiety pozwalają na łączenie szkła i metalu, cieszą bardziej opływowymi kształtami np. w formie kropli. Bez problemu kupimy też specjalne nowoczesne kinkiety do zamontowania ponad lustrem. Pozwolą na bardziej ergonomiczne korzystanie z łazienki, z której będzie można korzystać bez włączania głównego oświetlenia. Będą też pomocne np. jako wspomagające źródło światła przy goleniu. Ważne w takim przypadku jest to, aby wybrać kinkiet umożliwiający ustawienie światła pod dowolnym kątem.  

Fantazyjne kinkiety w nowoczesnym stylu stanowią w pewnym sensie alternatywę dla minimalizmu. Mogą to być chociażby nawiązania do lamp abażurowych w śmiałych kolorach, ale z dodatkowym geometrycznym akcentem na abażurze. W sypialni możemy posłużyć się nowoczesnymi kinkietami, których forma łączy elementy szklane z drewnianymi.

Jak zamontować kinkiety?

KinkietyKinkiety Fot. Shutterstock

W zależności od rodzaju nowoczesne kinkiety mogą być skierowane ku górze, dołowi lub w obu kierunkach. Można je wykorzystywać pojedynczo lub po kilka sztuk. Przyjmuje się, że typową wysokością ich montowania jest odległość 2 m od podłogi.

Więcej o: