Meble do przedpokoju - jakie wybrać oraz czym kierować się przy urządzaniu tej części domu?

Meble do przedpokoju powinniśmy wybierać z dużą starannością. Jest to przecież ta część domu, gdzie dostęp mają wszyscy goście, którzy zaszczycą nas swoją obecnością. Dodatkowo powinny być tak zaprojektowane, aby swoją funkcjonalnością pomóc w okiełznaniu nieporządku w domu.

Przedpokój.Przedpokój. Fot. Merkury Market

Meble do przedpokoju - co się na nie składa?

Myśląc o meblach do przedpokoju należy mieć na myśli zróżnicowane rodzaje szafek, które posiadają bardzo różne funkcjonalności. Z pewnością musi się wśród nich znaleźć przestronna szafa do przedpokoju, która poza ubraniami zmieści również pewną ilość dodatkowych rzeczy. Nie zabraknie także lustra, w którym można się przejrzeć sprawdzając swój wygląd przed wyjściem i bardziej lub mniej pojemnej szafki na buty. Często spotyka się też wieszak na ubrania i bardzo przydatne siedzisko. 

Jaka szafa do przedpokoju?

Co do zasady możemy wybierać pomiędzy szafami wolnostojącymi i w zabudowie. Jej funkcja to przede wszystkim możliwość przechowywania różnego rodzaju ubrań. Z tego powodu potrzeba, aby w środku znajdowały się półki na drobniejsze elementy garderoby i mocne drążki, które pozwolą na utrzymanie na nich dość ciężkich zimowych ubrań. Nie jest jednak tak, że szafa do przedpokoju pomieści wyłącznie płaszcze, marynarki czy sukienki. Zwłaszcza w przypadku małych powierzchni mieszkalnych taki mebel ratuje sytuację - w środku zmieści się odkurzacz, żelazko i cała masa innych drobnych sprzętów, które trudno ukryć gdzie indziej.

Szafy wnękowe mają tę zaletę, że pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Warto jednak pamiętać, aby projektując szafę w zabudowie postawić na dobrej jakości system garderobiany. W przypadku szaf wolnostojących przeciętna wysokość to 180 cm. Standardowo głębokość takiego mebla to 60 cm. 

Jak wybrać lustro do przedpokoju?

Zestaw białych mebli do przedpokoju.Zestaw białych mebli do przedpokoju. Fot. Merkury Market

Warto podkreślić, że to bardzo przydatny mebel. Poleca się przede wszystkim stosunkowo duże wymiary, minimum 160 cm wysokości. Jest to spowodowane tym, aby można było przyjrzeć się niemal całej sylwetce. Powinno być łatwo dostępne i najlepiej, aby towarzyszyło mu dodatkowe oświetlenie. Przedpokój często jest dosyć ciemnym miejscem - lustro pozwoli go dodatkowo rozświetlić. Jeszcze lepiej, gdy rama jest jeszcze ozdobna i wprowadza ciekawy styl, z którym zetkną się nasi goście tuż po wejściu. 

Szafka na buty, wieszak i siedzisko

Oba rodzaje mebli mają wybitnie praktyczny charakter. Wielkość zarówno szafki na buty, jak i wieszaka jest uzależniona od zapotrzebowań i tego, ile par butów i ubrań musimy przechowywać. Dobrze, aby szafki były nie tylko estetyczne, ale też posiadały wentylację i były przystosowane także do przechowywania większych i wyższych butów. Do klasycznych elementów wyposażenia przedpokoju należy pojemny wieszak stojący. Można go jednak zastąpić prostym modelem naściennym. Wówczas zaoszczędzimy nieco miejsca, co przyda się zwłaszcza w niewielkich wnętrzach. Miejsce do siedzenia to z kolei również kwestia wygody. Nie tylko odłożymy na nie siatkę z zakupami, ale też siądziemy podczas zakładania obuwia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.