Bateria wannowa - jak dokonać korzystnego wyboru?

KaM
19.10.2020 16:00
Baterie wannowe można kupić w bardzo różnych odmianach w zakresie ich wyglądu, funkcjonalności i sposobu montażu. Trzeba starać się dostosować odpowiedni model do naszych preferencji uwzględniając ważne parametry. Na co zwrócić uwagę?

Łazienka z wanną. Łazienka z wanną.  Fot. Merkury Market

Jaki sposób instalacji wybrać? 

Pomimo dużego wyboru baterii wannowych obecnych na rynku, możemy czuć się zagubieni. W praktyce trudno jest zdecydować się co do najważniejszych elementów, na które warto zwrócić uwagę. Bezsprzecznie bardzo istotny jest sposób instalacji. Mowa tutaj przede wszystkim o:

  • bateriach ściennych - stanowią najbardziej klasyczny wybór, gdzie trzeba zwrócić uwagę na długość i kształt wylewki; to od tego parametru będzie uzależnione, w którym miejscu wanny będziemy mogli zamontować baterię tak, żeby jednocześnie była na odpowiedniej wysokości i sięgała komory; 
  • bateriach stojących - inaczej nazywa się je sztorcowymi i montuje na krawędzi wanny; najczęściej posiadają jedną dźwignię; mogą być jednootworowe lub wielootworowe

Czego wymagamy od baterii?

Chromowana bateria wannowa.Chromowana bateria wannowa. Fot. Merkury Market

Bateria wannowa powinna przede wszystkim być niezawodna, ale także ułatwiać kąpiel. Dla jednych wymarzona będzie długa kąpiel, inni zaś zadowolą się szybkim i sprawnym prysznicem. Warto więc odpowiednio dobrać do tych zadań baterię wyposażoną w przełączniki lub pokrętła. Dobrze działający przełącznik funkcji natrysku powinien być właściwym rozwiązaniem dla osób, które lubią obie wersje kąpieli.

Jak zużywać mniej wody? Postaw na odpowiedni napowietrzacz

Oszczędność wody jest nie tylko ważna dla zasobności naszego portfela, ale stanowi godne pochwały działanie proekologiczne. Niestety trudno o nią w trakcie kąpieli - można jednak postawić na baterię z odpowiednim napowietrzaczem, która zmniejszy zużycie wody. Często dobrym wyjściem jest zakup baterii bezdotykowej. Bywa, że jest ona również cenionym rozwiązaniem w łazienkach u osób starszych. 

Jak zapewnić bezpieczeństwo użytkowania baterii wannowej?

Użytkowanie baterii wannowej, zwłaszcza w przypadku dzieci i osób starszych wiekiem, może rodzić pewne niebezpieczeństwa. Chodzi przede wszystkim o groźbę poparzenia, do którego może dojść przez nieuwagę. Rozwiązanie może dać zakup baterii termostatycznej. Pozwala ona na wybór preferowanej temperatury i często jest wyposażona w blokadę przypadkowej zmiany ustawień. 

Gdzie jeszcze możemy popełnić błąd przy kupnie baterii wannowej?

Najprostszym rodzajem pomyłki jest zakupienie baterii natryskowej zamiast wannowej, które może zdarzyć się w pośpiechu lub przy niedostatecznie dużym rozeznaniu. Jak je najłatwiej rozróżnić? Warto zwrócić uwagę na wylewkę - bateria prysznicowa jej nie posiada. Dobrze jest też gruntownie zastanowić się nie tylko nad funkcjonalnością, ale i wyglądem baterii wybranej przez nas do łazienki. Dlaczego? Niedopasowana do wystroju wnętrza, zużywająca zbyt wiele wody lub z jakiegoś innego powodu nieodpowiednia bateria łazienkowa szybko będzie rodziła chęć jej wymiany. Tutaj zaczynają się problemy: chodzi nie tylko o koszty, ale również trudności w montażu nowego urządzenia zwłaszcza wtedy, gdy będziemy chcieli wymienić model ścienny na baterię stojącą. Czeka nas już wówczas całkiem pokaźny remont.

Więcej o: