Szafki na buty w dobrym stylu. Drewniane, designerskie czy DIY - jakie preferujesz?

KaM
20.10.2020 12:00
Szafki na buty kojarzą się raczej jako dość proste meble z płyty MDF, plastiku lub nawet metalu. Uważa się je bardziej za praktyczne, niż piękne i ozdobne. Faktycznie, trudno jest odejść od liczenia na ich przydatność, ale można też pokusić się o model w naprawdę dobrym stylu. Oto kilka podpowiedzi.

Meble do przedpokoju.Meble do przedpokoju. Fot. Abra Meble

Drewniane szafki na buty, czyli siła elegancji

Szafki na buty wykonane z drewna mogą się wydawać nieco zbytecznymi - przecież służą jedynie do przechowywania obuwia. Czy muszą więc być wykonane z materiału wysokiej klasy? Warto jednak podkreślić, że z reguły szafka na buty stoi w przedpokoju. Tam zaś wchodzi największa ilość odwiedzających nas osób, których wzrok napotyka także na ten niepozorny mebel. 

Elegancka komoda na buty wykonana na przykład z drewna sosnowego bez wątpienia będzie ozdobą bez względu na wykończenie. To zaś może być wykonane zarówno w oparciu o malowanie na określony kolor, jak też eksponowanie naturalnego usłojenia. Jeśli tylko wybrany zostanie materiał dobrej jakości i odpowiednio zaimpregnowany, tego typu szafka na buty może posłużyć na bardzo długo. Zawsze pamiętajmy jednak o tym, aby dany mebel na buty miał odpowiednią dla naszych potrzeb liczbę półek i przegródek na obuwie. Warto też, aby mechanizm otwierania sprawnie funkcjonował. 

Szafki na buty designerskie

Szary wieszak ścienny, szafa i szafka na buty.Szary wieszak ścienny, szafa i szafka na buty. Fot. Abra Meble

Niekiedy nawet tak skromny mebel, jak szafka na buty, może nieoczekiwanie przeobrazić się w wyjątkowe wyposażenie przedpokoju. Wystarczy postawić na designerski model o nietypowym wyglądzie. Bardzo ważne, że ta bardzo obszerna kategoria pomieści zarówno modele nawiązujące do klasyki, jak i bardzo futurystyczne np. w postaci kołowrotka, który pozwoli uporządkować przedpokój nadając mu zupełnie nieoczekiwanego charakteru. Inne jego zalety to możliwość dopasowania także do innych przestrzeni i najczęściej regulowana wielkość poszczególnych kieszeni. Można też postawić na ciekawą szafkę na buty z siedziskiem lub o nieregularnych kształtach. Czasami niemal artystycznie będzie prezentował się model z interesująco wygiętych profili metalowych.

Szafki na buty DIY, czyli zrób to sam

Kategoria, którą poleca się przede wszystkim osobom uwielbiającym majsterkować. Z pewnością własnoręczne wykonanie szafki na buty daje nie tylko piękny efekt wizualny, który akurat nam się podoba, ale też ogrom satysfakcji. Bardzo estetyczne modele wykonuje się z drewna pozyskanego w wyniku recyklingu palet. Jeżeli ktoś posiada nieco wprawy, to wręcz trudno będzie wskazać, że dany mebel powstał z materiału już raz wykorzystywanego w zupełnie odmiennym celu. Bardziej intrygującego wyglądu można takiej szafce na buty dodać poprzez odpowiednie wykończenie. Można ją postarzyć lub opalić. Oczywiście alternatywą jest pomalowanie np. farbą akrylową. W niektórych wnętrzach, choćby industrialnych, dobrze będą się prezentowały szafki na buty DIY wykonane z płyty OSB lub minimalistyczne projekty składające się z deski i metalowego drążka, za który można zatknąć kilka par butów.

Więcej o: