Drzwi harmonijkowe - o czym pamiętać przy wyborze?

KaM
21.10.2020 11:12
Drzwi harmonijkowe przedstawiają się jako rozwiązanie, które w doskonały sposób pozwala zaoszczędzić miejsce. Niestety, od szczegółów ich wyboru zależy nie tylko ergonomiczne podejście do przestrzeni, ale przede wszystkim trwałość produktu. Na co w szczególności zwracać uwagę? Oto garść podpowiedzi.

Drzwi harmonijkowe.Drzwi harmonijkowe. Fot. Shutterstock

Gdzie warto wstawić drzwi harmonijkowe? 

O drzwiach harmonijkowych myśli się przede wszystkim w kontekście niewielkich pomieszczeń z potrzebą zaoszczędzenia maksymalnie dużej ilości miejsca do innych potrzeb. Bywają używane w pomieszczeniach gospodarczych lub schowkach, ale bardzo często także w pokojach dziecięcych. Zdarza się również, że inwestor decyduje się na skorzystanie z takiego rozwiązania w sypialni. 

Zalety drzwi harmonijkowych. Jakie są najważniejsze?

Mocnymi stronami drzwi harmonijkowych dla których są chętnie wybierane przez klientów są przede wszystkim relatywnie niska cena i właśnie wspomniana oszczędność miejsca. Dodatkowo pomagają stworzyć wrażenie, że przestrzeń wewnątrz domu jest otwarta, pełna światła. Nie bez znaczenia jest również fakt, że drzwi harmonijkowe projektowane są w ten sposób, aby ich montaż był łatwy i tani.

Wady drzwi harmonijkowych. Z czym się trzeba liczyć?

Niestety, trzeba też wziąć pod uwagę ich wady. Zwraca się uwagę na to, że mechanizm działania takich drzwi wymaga zastosowania specjalnej prowadnicy, sam produkt składa się też z kilku części. Wszystko to daje okazję do pojawienia się awarii, które uprzykrzą stosowanie takiego rozwiązania. Niekiedy wykonuje się je też z niezbyt trwałych materiałów. W przypadku wyboru drzwi harmonijkowych nie mamy co liczyć na dobrą izolację akustyczną. Należy to wziąć pod uwagę zwłaszcza planując posłużenie się nimi w sypialni lub dziecięcym pokoju.

Niezawodność i wytrzymałość drzwi harmonijkowych - musimy o nich pamiętać

Wybierając drzwi harmonijkowe najlepiej jest udać się do specjalistycznego salonu, gdzie będziemy mogli liczyć na odpowiednią poradę. Co do zasady, warto żeby mechanizm ich funkcjonowania działał bez zarzutu. Powinniśmy więc sprawdzić je pod kątem cichego i płynnego poruszania się w prowadnicy. Należy też sprawdzić solidność ich wykonania, uszczelnienie i to, czy możliwa jest regulacja w pionie i poziomie - jest to przydatne choćby w perspektywie ewentualnych przeróbek lub przeniesienia drzwi. Warto też pochylić się nad materiałem, z którego wykonano lamele - może być to drewno lub tworzywo sztuczne, bardzo często drewnopodobne.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? 

Klasycznym rozwiązaniem jest wyposażenie drzwi harmonijkowych w zamek magnetyczny, który idzie w parze z duchem takiego rozwiązania i umożliwia proste zamykanie i otwieranie. Również ten element należy przetestować. Warto, aby model przez nas kupiony był wykonany z dobrej jakości zamkiem. Kolejne parametry, na które powinno się zwrócić uwagę, to między innymi odporność na wodę. Bardzo istotne jest również to, z ilu paneli składa się skrzydło drzwiowe i jak często występują w nich łączenia. Ostatnie powinny być przy tym wysokiej klasy tak, aby mogły służyć przez długie lata.

Więcej o: